V Združenih državah še vedno odmeva odločitev Mednarodne astronomske unije (IAU), da Plutona degradirajo. Doslej deveti planet, ki ga je leta 1930 odkril ameriški raziskovalec Clyde Tombaugh, po novem spada med pritlikave planete, kar Američane močno jezi.
Prve in najbolj ostre kritike odločitev so prišle z ameriške vesoljske agencije NASA, ki se ukvarja z raziskovanjem vesolja in iskanjem vesoljskih teles, ki bi jih lahko – če bi le sprejeli drugačno definicijo – uvrstili med planete. V Združenih državah to obravnavajo kot politični poraz, Evropa je uspela vsiliti definicijo, ki je ogrozila ameriške sanje, je mogoče slišati.
Pa tako blizu so bili
Astronomi iz ZDA so si prizadevali, da bi Pluton ostal planet, saj je edini, ki ga je odkril Američan. Še več, če bi sprejeli njihovo definicijo planeta, bi jih v našem osončju našteli kar dvanajst. Za to si je najbolj prizadeval Michael Brown s Kalifornijskega tehnološkega inštituta, ki bi se v tem primeru lahko pohvalil z odkritjem desetega planeta, ki so ga zvezdogledi iskali že desetletja. Leta 2003 je namreč odkril nebesno telo UB313 ali Xeno.
Tudi s plutoniani ni šlo
Američani so upali, da se bo nova nebesna kategorija, pritilikavi planeti, imenovala po Plutonu, plutoniani, a tudi tu so jih preglasovali.
Sicer pa so debato o novi klasifikaciji sončnega sistema začeli sami, in sicer že leta 1999, potem ko so za Neptunovo orbito odkrili nebesna telesa, precej večja od Plutona. Seveda pa so se nadejali drugačnega izida.
Vprašanje financ
Ameriški planetologi veljajo za najbolj uspešne, zahvala pa gre predvsem NASI, ki je v vesolje poslala številne sonde, ki raziskovalcem na Zemlji nenehno pošiljajo ogromne količine podatkov. Seveda pa zato potrebujejo kar nekaj denarja. Lov na finančne vire pa bo sedaj, ko v igri ni več iskanje novih planetov, ampak manj atraktivnih pritlikavih planetov, toliko težji, so prepričani.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.