Zanimivosti
Oglas

31. Festival idrijske čipke privabil v Idrijo številne obiskovalce

Ljubljana, 20. 06. 2012 12.21 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Festival idrijske čipke se je za letošnje leto poslovil, obiskovalce pa navdušil s številnimi dogodki za vse generacije, osmimi razstavami ter strokovnimi prireditvami. Za spremembo je bilo vreme letošnjemu festivalu zelo naklonjeno.

S slavnostno otvoritveno slovesnostjo festivala idrijske čipke na Mestnem trgu v Idriji je bil uradno odprt 31. Festival idrijske čipke. Občinstvo sta nagovorila idrijski župan Bojan Sever ter predsednik koncerna Kolektor in častni pokrovitelj festivala, Stojan Petrič. Župan je skozi simboliko idrijske čipke razmišljal o značaju idrijskega človeka, ki se le težko veseli svojih uspehov in uspehov skupnosti, čeprav jih ni malo, saj ga njegovo stremljenje po napredku nenehno vleče naprej.

(Foto: arhiv naročnika)
(Foto: arhiv naročnika) FOTO:
Petrič pa je skozi podobo idrijske čipke prepletel klenost prebivalcev Idrije, ki so znali najprej uspeti doma in od tu svoj uspeh širili po svetu.

Otvoritvena slovesnost je bila tokrat v izvedbi Godbenega društva rudarjev Idrija, ki slovi kot godba z najdaljšo tradicijo v Evropi. Soustvarjalci, pevci, plesalke, karateisti in dijakinje Gimnazije Jurija Vege Idrija, so obiskovalce popeljali na glasbeno popotovanje od Volendama do Idrije, skozi izbrane čipkarske dežele, od Nizozemske, Španije in Japonske do Francije in Slovenije, ki poznajo in častijo predvsem klekljano čipko.

Za veliki finale so godbeniki krstno izvedli priredbo skladbe Strastra slovenskega skladatelja Alda Kumra, z idrijskimi koreninami, ki jo je za pihalni orkester priredil njihov dirigent Domen Prezelj. Scenarij prireditve je zasnovala Milanka Trušnovec, režirala pa Slavica Makuc Bric.

Osrednjo festivalsko razstavo »Nit ustvarja nakit«, ki predstavlja široke možnosti uporabe idrijske čipke pri ustvarjanju unikatnih kosov nakita, si obiskovalci še vedno lahko ogledajo, saj bo tako kot večina ostalih razstav, odprta vse do septembra. Le do 15. julija si lahko obiskovalci še ogledajo razstavi Praznična miza in Vse pa ni črno in belo.

Državno tekmovanje otrok in odraslih v klekljanju za priznanje Ivanke Ferjančič je osrednji tradicionalni nedeljski dogodek festivala.


Tradicionalno državno tekmovanje iz znanja klekljanja za priznanje Ivanke Ferjančič je osrednji nedeljski dogodek Festivala idrijske čipke. Povorka 148 tekmovalk in tekmovalcev v otroških kategorijah, med njimi je bilo letos kar 8 fantov, ter 31 deklet in žena, ki so se letos pomerile v svojem klekljarskem znanju in spretnosti, je v nedeljo ob 14.30 ob zvokih Godbenega društva rudarjev Idrija krenila izpred Čipkarske šole Idrija do Trga sv. Ahacija, kjer se vsako leto odvija tekmovanje.

Letošnje tekmovanje je bilo vroče tudi zaradi izjemno visokih temperatur. Kljub temu pa sta dva tekmovalca in kar sedem tekmovalk s tekmovanjem zaključili prej kot v 45 minutah oziroma eni uri, kolikor je bilo predvideno za klekljanje v otroških oziroma odraslih kategorijah.
(Foto: arhiv naročnika)
(Foto: arhiv naročnika) FOTO:

Uvrstitve udeležencev tekmovanja v klekljanju otrok in odraslih v klekljanju po posameznih kategorijah.

Med štirimi otroškimi starostnimi kategorijami so letos najbolje klekljali:

* v kategoriji »ris z notranjimi in zunanjimi postavki« je bila najboljša Ana Poljšak iz Vipave, pred Benjaminom Jamškom
iz Črnega Vrha nad Idrijo in Tajdo Razpet iz Cerknega, ki je osvojila tretje mesto.

* v kategoriji »žabice« je bila letos najboljša Lora Štravs iz Železnikov, pred Lino Rupnik iz Črnega Vrha in Dejo Raspet iz Cerknega.
* v kategoriji »idrijski ris« je bila Karin Kogoj iz Spodnje Idrije pred Tino Mesec iz Železnikov in Alenko Trčke iz Črnega Vrha, ki je osvojila tretje mesto.

V kategoriji »slince« je slavila Urša Ambrožič iz Novakov, pred Terezijo Rupnik iz Črnega Vrha in Lariso Fabijan iz Vipave.

Tudi letos je v dodatni kategoriji »slepi z notranjimi in zunanjimi postavki«, v kateri so tekmovali otroci, ki so obiskovali pouk klekljanja kot izbirni predmet ali krožek, ne glede na starost, osvojila prvo mesto Špela Mubi iz Kranja, Aljana Kavčič iz Črnega Vrha drugo in Rebeka Nenadovič z Vipave tretje.

Rezultati državnega tekmovanja v klekljanju v dveh odraslih kategorijah:

V kategoriji idrijski ris je bila najboljša Anica Lapanja iz Šebrelj, druga je bila Neja Lenart iz Kranja, tretja pa Marjeta Adam iz Logatca.

V kategoriji »slince2“ pa je bila tretja Adrijana Tolar iz Idrije, druga je bila Polona Rudolf iz Črnega Vrha, zmagala pa je Špela Jamšek iz Črnega Vrha (večletna zmagovalka).

Na nedeljski razglasitvi rezultatov so bili podeljeni tudi klekljarski certifikati. Na svojih izdelkih bo ime »idrijska čipka« lahko uporabljalo 36 klekljaric, med njimi 7 učenk Čipkarske šole Idrija.

Včeraj popoldne so razglasili tudi najlepšo čipko na letni razstavi učenk in učencev Čipkarske šole Idrija. Po mnenju obiskovalcev, ki so ob ogledu razstave oddali svoj glas, jo je sklekljala Anja Mikuž s Cola.

Največja prireditev v občini Idrija je že vrsto let pod generalnim pokroviteljstvom koncerna Kolektor in družbe FMR, kar dokazuje naklonjenost idrijskega gospodarstva dolgoletni tradiciji izdelovanja idrijskih čipk.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3