Tenzin Gyatsoa, kot se imenuje duhovni budistični vodja, je nanizal deset modrosti, ki bi, če bi se jih ljudje držali, verjetno spremenilE svet na bolje.
Če bi radi prenašali svoje znanje, moramo najprej prenehati škoditi drugim. Bistvo je, da s povzročanjem trpljenja najbolj škodimo samim sebi. Pomoč drugim ustvarja pozitivne odnose, ki bodo na koncu koristili tudi nam samim.
Vsaj enkrat letno obiščite kraj, ki ga ne poznate. Spoznavanje novih krajev in ljudi bogati življenje.
Izguba službe je lahko dobra priložnost za spremembo. Prisili nas, da se soočimo z novimi situacijami in pridobivamo nova znanja.
Če imamo nekoga radi, se veselimo njegovega uspeha. Veseliti se je treba tudi uspehov ljudi, ki jih ne spoštujemo.
Za trajno srečo je treba izkusiti, da je tudi trpljenje del življenja. Po budističnih pojmovanjih trpljenje nikoli ne vodi v pesimizem ali obup. Z njegovo pomočjo prepoznamo dejanske vzroke za svojo nesrečo.
Zlasti če ne pripadate nobeni religiji, si recite, da se nesreča, ki vas doleti (naj bo še tako strašna), ne dogaja le vam. Posameznik je samo center svojega vesolja.
Če ste soočeni s težavami, poskusite vse, kar je v vaši moči, da jih premagate. Težave so izziv, zaradi katerih duhovno rastemo.
Če se boste urili v dobrih stvareh, toleranci, prijaznosti, boste našli tudi več miru. Če imate mirno srce in duha, vas nič ne more vreči iz tira.
V prehrani, oblačenju in bivanjskih pogojih bodite zmerni. Stvari, ki si jih lastimo, si na koncu lastijo nas.
Trajna sreča se skriva v duhovnem razvoju!
Dalajlama pa ima še eno skrivnost, ki je povezana z darilom. Leta 1943 je namreč dobil v dar majhno škatlo od ameriškega predsednika Roosevelta. Šele pred kratkim je bila vsebina dokončno razkrita. 'Skrivnost' pa je izdal v New Yorku.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.