Zanimivosti

100 dni med 24 strupenjačami in 16 dni brez vode

Ljubljana, 06. 10. 2010 12.47 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Med 6. in 16. oktobrom bo v Ljubljani potekala eksotiča razstava strupenih in nestrupenih kač, kuščarjev, pajkov in škorpijonov gojitelja in strokovnjaka za plazilce Jürgna Hergerta, ki je lani preživel nevaren ugriz strupenega bronastega glaveža.

V okviru razstave Jürgen Hergert za šole, vrtce in druge obiskovalce organizira tudi strokovna predvanja, in sicer med tednom ob 11. in 17. uri, ob sobotah ob 11., 17. in 18. uri ter v nedeljo ob 11. uri.
V največjem ljubljanskem nakupovalnem središču že četrtič gostijo prav posebno eksotično razstavo plazilcev. Organizator razstave eksotičnih kač, pajkov in škorpijonov gojitelj in strokovnjak za plazilce Jürgen Hergert je letos s seboj na ogled pripeljal 21 strupenih in nestrupenih kač, štiri škorpijone, 26 pajkov in 12 kuščarjev, ki so letošnja novost, nameščeni pa so v zgornjem nadstropju nakupovalnega središča. Jürgen želi z razstavo obiskovalcem približati te nenavadne živali, jih poučiti o njihovem naravnem okolju in življenjskih navadah ter pomagati obiskovalcem, da se znebijo morebitnega strahu pred plazilci.

"Dober dan,“ je Jürgen, ki sicer razstavlja v več državah, pozdravil navzoče ob odprtju razstave in povedal, da na Ljubljano, Celje in Maribor, kjer je doslej razstavljal in kamor se razstava kasneje letos tudi še seli, gleda že skoraj kot na domovino.

Prava pozerka, se vam ne zdi?
Prava pozerka, se vam ne zdi? FOTO: Miro Majcen
Prvo strupenjačo ujel pri petih letih

Jürgna, ki se je po vojni kot otrok s starši preselil v Afriko, so divje živali od nekdaj privlačile. Prvo kačo je ujel pri treh letih, pri petih letih pa je že lovil strupenjače. V Namibiji, kjer je živel kar 23 let, se mu je tudi porodila ideja o ustanovitvi farme kač. Starša sta sicer želela, da bi postal inženir, da bi več zaslužil in se lažje preživljal, a je sledil svojemu srcu. "Verjetno pa bi bilo res lažje, če bi ubogal starše,“ je v smehu pripomnil. "Ne nazadnje moram na farmi delati 365 dni v letu, 24 ur na dan. Živali potrebujejo stalno oskrbo in veliko ljubezni,“ je pojasnil Jürgen, ki mu pri vzdrževanju živali pomagajo še štirje pomočniki – dva pri oskrbi kač in dva pri oskrbi drugih živali.

ZANIMIVOST: Jürgen Hergert je razložil, da v Evropi (ne pa tudi drugod po svetu) strupene kače lahko prepoznamo že po očeh. Nestrupene kače imajo okrogle zenice, strupene (med njimi tudi gad in modras) pa ozke in pokončne kot mačke.
Njegove živali si je ogledalo več kot milijon ljudi

Letos farma, na kateri živi kar 1300 živali (med njimi so poleg kač, kuščarjev, pajkov in škorpijonov tudi piranje, morski prašički, želve, žabe in ptičji pajki praznuje 30-letnico obstoja, v tem času pa si je njegove živali ogledalo že več kot milijon obiskovalcev. Letno si razstavo ogleda med 30 in 40 skupin iz vrtcev in šol, kar ga izjemno veseli.

"Otroci so prihodnost. Treba jim je posredovati znanje, a je žal tega vse manj. Koliko od vas bi znalo ločiti žitarice med seboj? Koliko od vas bi znalo povedati, katera so drevesa v bližnjem gozdu? Kdo med vami bi znal povedati, katera je določena cvetica na travniku?“ je povedal. "Najprej moramo iti mi odrasli v naravo, si pogledati živali in rastline, se kaj naučiti, da bi to znanje lahko posredovali potomcem,“ je prepričan.

Kosmati pajki še zdaleč niso tako grozni, kot se običajno zdi.
Kosmati pajki še zdaleč niso tako grozni, kot se običajno zdi. FOTO: Miro Majcen

"Živalski vrtovi so nujno potrebni"

Jürgen je tudi prepričan, da so živalski vrtovi v naši družbi nujno potrebni. Pravi, da je res, da so živali v njih zaprte, da je njihovo gibanje omejeno, a da je to nujno, če želimo spoznati živali, ki živijo drugod po svetu. "Danes ljudje pogosto obsojajo živalske vrtove. A to je edini način, da naši otroci spoznajo živali, ki ne živijo tu," je še povedal živalski navdušenec, ki organizira tudi strokovna predavanja – ta bodo potekala tudi v okviru razstave v ljubljanskem nakupovalnem središču. Poseben izziv pa mu poleg predstavljanja eksotičnih živali otrokom predstavlja tudi pomoč ljudem pri premagovanju strahov.

Hergertov pomemben prispevek za zdravstvo

Hergert s svojim delovanjem prispeva veliko tudi zdravstvu. Iz strupa kač pridobiva serume – kar 30 odstotkov serumov na svetu prihaja ravno z njegove farme, od njega pa serume kupujejo zdravstvene organizacije kar 15 držav sveta.

Do legvanov čuti posebno navezanost.
Do legvanov čuti posebno navezanost. FOTO: Miro Majcen

Kaj še sledi?

Čeprav 68-letnik že razmišlja o upokojitvi, ima še nekaj ciljev, ki jih namerava doseči. Eden takih projektov, ki jih namerava izvesti, je tudi razstava velikih kač in velikih kuščarjev ter ekspedicija v Afriko, na podlagi katere naj bi nastal tudi dokumentarni film.

100 dni med 24 strupenjačami in 16 dni brez vode

Jürgen Hergert je postal tudi Guinnessov rekorder, ko je 100 dni preživel med 24 strupenimi kačami. Pred njim je človek med strupenimi kačami najdlje zdržal le 16 dni.

Čas, ki ga je preživel med strupenimi kačami, je Jürgen Hergert izkoristil za pridobivanje serumov. Sicer pa Hergertu življenje med kačami sploh ni bilo tako grozno. "Bil sem med 100 samičkami. Daleč od tega, da bi mi bilo grozno,“ je šaljivo povedal. "Doživel sem že kaj hujšega – recimo v Sahari sem preživel 16 dni brez vode. Odpravili smo se na ekspedicijo, naš cilj pa je bil prečkati puščavo. Kamela, ki je nosila vodo, je poginila. Ko je padla na tla, je padla ravno na balone z vodo in tako nam je vode ostalo le za nekaj dni. 16 dni smo živeli le od jutranje rose, kolikor je je pač bilo.“

Posledice lanskoletnega ugriza so še vedno vidne.
Posledice lanskoletnega ugriza so še vedno vidne. FOTO: Miro Majcen

Trije kačji ugrizi

Nemški pustolovec je doslej doživel tri kačje ugrize, med drugim je preživel ugriz črne mambe in ugriz bronastega glaveža, do katerega je prišlo lani ravno v Ljubljani, ko je sicer zaprt v posebno kletko odprl vratca kačjega terarija, da bi jo nahranil. "Prvič v življenju se mi je zgodilo, da je kača pomolila glavo ven iz terarija. Ampak ni kaj, vse življenje se učimo in zdaj vem nekaj novega,“ je optimistično razložil. Kače, ki ga je ugriznila, ni odstranil. Še vedno je njegova "ljubica“, pravi.

Sicer pa je Hergert tudi ob ugrizu kače lani v nakupovalnem središču ravnal nadvse odgovorno. Najprej je skrbno zaprl terarij, nato pa zdravnici, ki je bila pristna, izročil serum, ki mu ga je vbrizgala. Roka mu je nenavadno zatekla, k sreči pa so mu v Münchnu, kamor so ga z letalom peljali iz KC Ljubljana, nudili ustrezno pomoč in nesreča se je srečno zaključila.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

yerbas
06. 10. 2010 22.11
Jasno, če je Ljubljanski dan v Argentini.........
t1a2n3j4a5
06. 10. 2010 18.41
ampak vidva (smrketa in a832) sta res mal smotana! me prov zanima če bosta isto mislila, ko vaju bo kakšna strupenjača pičla in bosta rabla serum. sploh se pa živalim prov fajn godi, še lovit jim ni treba!
Niko Soršak
06. 10. 2010 17.24
mene je tud kača ugriznila
smrketa.
06. 10. 2010 15.56
bravo a832! vsaj še kdo ki mu ni vseen, ne pa da ljudje govorijo da so živali navajene pa kaj vem še vse! sm s tabo in ne grem!!
a832
06. 10. 2010 13.59
Ne podpirajmo ujetništva v majhnih terarijih, kjer živali nimajo niti najmanj lepega življenja. Jaz ne grem!