Med množico veliko znanih obrazov so izstopala slavna imela - Madonna, ki je "priznala", da je razmišljala o tem, da bi "razstrelila Belo hišo", Scarlett Johannson, Ashley Judd ... Sporočilo je bilo jasno - ženske in druge manjšine ne bomo pustile, da republikanska oblast omejuje naše svoboščine, nasprotujemo šovinističnemu predsedniku in imamo podporo sveta slavnih in bogatih. Bila je nekakšna "bojna napoved" močnih (hollywoodskih) žensk, če bi kdo prišel na idejo, da jih omejuje. Na eni od lokacij je bil prisoten tudi Harvey Weinstein, priznani hollywoodski producent - eden najbogatejših in najvplivnejših ljudi filmske industrije.
Januar 2018. Pohod žensk je napovedan tudi za letos. Najbrž bo precej manj pompozen. Organizatorji v Chicagu pravijo, da bodo "slavili odpor, zahtevali zakone, ki ščitijo ženske, izrazili podporo ženskam, ki zasedajo vodilne položaje in podprli ženske, ki skrbijo za otroke, ostarele in onemogle". Na nobeni od lokacij tokrat ne bo prisoten Harvey Weinstein. Padli bog Hollywooda je danes simbol človeka, ki vpliv in moč uporablja za izživljanje nad ljudmi, ki upajo na uspeh - le zato, ker pač lahko. Njegova zgodba je opomin o temnih plateh človeške duše in dvoličnosti ljudi, ki sebe imenujejo "aktivisti za pravice žensk".
Madež, ki se je z zgodbo o Harveyju Weinsteinu odtisnil na ameriško filmsko industrijo, bo težko sprati. Pa ne zaradi samega padlega mogotca - četudi ta morda za svoje zločine ne bo nikoli končal za zapahi. Weinstein je v Los Angelesu postal nezaželena oseba, v mestu, ki ljubi zgodbe o prerojenju in kesanju, je njegov greh vendarle prevelik, da bi ga bilo mogoče sprati.
A resnični madež je mnogo večji. Weinstein je vrh ledene gore problema, vrh ledene gore dvoličnosti. Leta in leta so namreč "vsi" vedeli, kaj počne. Kako ženske sili v "usluge" in ubija kariere tistih, ki se z njegovimi "ponudbami" ne strinjajo. "Javna skrivnost" je bila, da žrtve plačujejo odvetniki, da se jih utiša z grožnjami, pa tudi, da marsikatera žrtev za filmsko vlogo gre preko sebe in se sprijazni, da je to pač cena uspeha, pravilo, če želi preživeti in napredovati v klubu "porednih fantov". Weinstein je vrh ledene gore zgodb o kavčih za avdicije, bolj ali manj javnih zgodb o tem, kako se v filmski industriji "kam pride". Padel je le zato, ker je vmes njegova zvezda že nekoliko zašla in je postal "pogrešljiv". Če temu ne bi bilo tako, bi tudi novinarsko zgodbo, ki ga je odnesla, njegovi prijatelji utišali kot so vse prejšnje poskuse javne objave tistega, iz česar so se komiki celo javno norčevali - njehovi nebrzdani pohoti in nerazumevanju besede "ne".
Za Weinsteinom se je plaz obtožb o posilstvih in spolnem nadlegovanju vsul še na številne druge vidne obraze zabavne industrije, val se je nato preselil v politiko, od tam še v vse druge sfere, predvsem na svet pod značko "jaz tudi" - #metoo.
In kot je običajno za splet, so se meje resničnega problema hitro zabrisale in zašle na področje banalnega in bizarnega.
Na igralca Matta Damona se je vsul plaz kritik, ko je v intervjuju za ABC dejal, da "je razlika med tem, da se nekoga potreplja po zadnjici ter posilstvom ali pedofilijo". Kot je dejal, gre za obsojanja vredna dejanja, ki pa jih vseeno ne gre enačiti. Na to se je odzvala njegova soigralka iz filma Dobri Will Hunting Minnie Driver: "Na področju zlorabe ne obstaja hierarhija, po kateri bi bilo mnogo huje, če je ženska posiljena, kot če je pred njo izpostavljen penis pa tega ni želela. Ni mogoče reči, katera od teh žensk se slabše počuti," je dejala za Guardian.
Gibanje #jaztudi je šlo predaleč, je nato ocenil ameriški kolumnist, novinar in analitik Bret Stephens. Za New York Times je zapisal, da vse družbe poznajo razlikovanje med hudim zločinom in (sicer obsojanja vrednim) predsodkom. "Vsi si želimo, da takšna gibanja uspejo in družbo preobrazijo na bolje, a s takšnimi posplaševanji prav daleč ne bomo prišli."
Značka #jaztudi se je po nekaj mesecih že precej izpela, namesto odprte debate pa smo dobili moške, ki menijo, da žensk ni več dovoljeno niti gledati ali ogovarjati in ženske, ki v gestah moških iščejo "sumljive namene", menijo kritiki, ki so že v primeru pohoda žensk opozarjali, da je razlika med odpiranjem debate in nekritičnim aktivističnim vsiljevanjem takšnega ali drugačnega mnenja.
Slednje je na odpor splošne javnosti naletelo še posebej po tem, ko se je izkazalo, da so slavni podporniki in podpornice, ki so lani korakali na ženskem pohodu proti Trumpu, leta ščitili Weinsteina in njegove "somišljenike".
Poplava zgodb brez epiloga, gore obtožb in celo samomori domnevnih krivcev so v glavah splošne javnosti povzročili zmedo. In ob koncu leta 2017 je tako osrednje vprašanje zgodbe, ki se je začela z Weinsteinom, postalo - kam in kako naprej. Na eni strani je kazalo, da bo vendarle konec obdobja, ko si bogati in vplivni moški lahko privoščijo vse, saj bodo žrtve molčale. Na drugi pa, da bo vse skupaj ušlo izpod nadzora v takšni meri, da bodo ljudje za spolne predatorje označeni že zaradi pogleda. Medtem ko se je na eni strani izkazalo, da nenapisana pravila še vedno delujejo proti ženskam, da "fantovska mentaliteta" še vedno poganja sisteme, se je na primeru Velike Britanije in razkritjih lažnih prijav spolnega nasilja izkazalo, da je prepričanje, da bi morali policisti vedno 100-odstotno verjeti domnevnim žrtvam in nikoli dvomiti o njihovih izjavah, lahko pravici nevarno.
Leto 2018 na tem področju pred družbo postavlja velik izziv. Vprašanje je ali bo prepad med moškim in ženskim svetom naraščal ali bo debata končno "politično nekorektna" - takšna, v kateri bodo na mizo položene vse karte in sprejeta nova pravila. Sicer lahko leto 2017 ostane leto, ko se je tresla gora, rodilo se ni pa nič.
Da temu ne bi bilo tako, je zdaj nastala iniciativa Time's Up. 300 vplivnih žensk Hollywooda - igralk, režiserk, agentk, scenaristk in drugih, je sestavilo iniciativo za boj proti spolnemu nadlegovanju v filmski industriji in na vseh drugih področjih širom ZDA.
In tokrat se ne bodo borile na družbenih omrežjih, ampak v realnem svetu z realnim načrtom. V skladu so zbrale 13 milijonov dolarjev donacij, s katerimi nameravajo pomagati ljudem, ki v primerih spolnega nadlegovanja ne morejo sami plačati sodnih stroškov - od zaposlenih v kmetijstvu, gostinski dejavnosti, hotelirstvu ... Spremeniti želijo zakonodajo, ki bi končno preprečila podjetjem, da zaposlene v primerih spolnega nadlegovanja utišajo in doseči konec razlike v plačah med moškimi in ženskami v svetu zabave.
Iniciativa tudi priznava, da je gibanje #metoo spregledalo preproste ženske v boju proti nadlegovalcem in se osredotočilo na močne in znane moške v Holywoodu in njihove žrtve. Eden pomembnejših ciljev pa je očistiti Hollywood. "Težko pridigamo o čemer koli, če ne počistimo lastne hiše," pravi Shonda Rhimes, producentka serij kot so Grey’s Anatomy, Scandal in How to Get Away With Murder.
Med članicami iniciative so tudi igralke Ashley Judd, Eva Longoria, America Ferrera, Natalie Portman, Rashida Jones, Emma Stone, Kerry Washington in Reese Witherspoon.
Članice pravijo, da se niso združile, "da bi objokovale sebe in realnost in se pritoževale, ampak da bi delale in dosegle spremembe".
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.