Tuja scena

Po 'letu Harveyja': 13 milijonov za boj proti spolnemu nadlegovanju

Los Angeles, 02. 01. 2018 17.12 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min

"Zdaj je čas" se imenuje gibanje, ki ga je postavilo 300 žensk iz hollywoodske tovarne sanj, za boj proti spolnemu nadlegovanju. A po "letu Harveyja", razkritju, kako globoko so določeni vzorci še vedno zakoreninjeni v naši družbi, za 2018 ostaja vprašanje - smo že zreli za neprijetno, odkrito debato o odnosih med spoloma - brez lažne krinke politične korektnosti?

Nadlegovanje
Nadlegovanje FOTO: Thinkstock
Januar 2017. Konec meseca je Donald Trump prisegel kot predsednik ZDA. Njegova zmaga na predsedniških volitvah je pretresla hollywoodsko smetano, ki je mesece trdno stala za njegovo protikandidatko Hillary Clinton. Trump je utelešenje vsega, kar je na planetu lahko narobe, mu je očital Hollywood - med drugim žaljiv, ponižujoč odnos do žensk, potem ko je prišlo na dan, da naj bi se nepremičninski mogotec vulgarno hvalil, kako jih "grabi za p***". 21. januarja lani je tako na pot krenil protestni pohod žensk.

Med množico veliko znanih obrazov so izstopala slavna imela - Madonna, ki je "priznala", da je razmišljala o tem, da bi "razstrelila Belo hišo", Scarlett Johannson, Ashley Judd ... Sporočilo je bilo jasno - ženske in druge manjšine ne bomo pustile, da republikanska oblast omejuje naše svoboščine, nasprotujemo šovinističnemu predsedniku in imamo podporo sveta slavnih in bogatih. Bila je nekakšna "bojna napoved" močnih (hollywoodskih) žensk, če bi kdo prišel na idejo, da jih omejuje. Na eni od lokacij je bil prisoten tudi Harvey Weinstein, priznani hollywoodski producent - eden najbogatejših in najvplivnejših ljudi filmske industrije.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Januar 2018. Pohod žensk je napovedan tudi za letos. Najbrž bo precej manj pompozen. Organizatorji v Chicagu pravijo, da bodo "slavili odpor, zahtevali zakone, ki ščitijo ženske, izrazili podporo ženskam, ki zasedajo vodilne položaje in podprli ženske, ki skrbijo za otroke, ostarele in onemogle". Na nobeni od lokacij tokrat ne bo prisoten Harvey Weinstein. Padli bog Hollywooda je danes simbol človeka, ki vpliv in moč uporablja za izživljanje nad ljudmi, ki upajo na uspeh - le zato, ker pač lahko. Njegova zgodba je opomin o temnih plateh človeške duše in dvoličnosti ljudi, ki sebe imenujejo "aktivisti za pravice žensk".

Madež, ki se je z zgodbo o Harveyju Weinsteinu odtisnil na ameriško filmsko industrijo, bo težko sprati. Pa ne zaradi samega padlega mogotca - četudi ta morda za svoje zločine ne bo nikoli končal za zapahi. Weinstein je v Los Angelesu postal nezaželena oseba, v mestu, ki ljubi zgodbe o prerojenju in kesanju, je njegov greh vendarle prevelik, da bi ga bilo mogoče sprati.

A resnični madež je mnogo večji. Weinstein je vrh ledene gore problema, vrh ledene gore dvoličnosti. Leta in leta so namreč "vsi" vedeli, kaj počne. Kako ženske sili v "usluge" in ubija kariere tistih, ki se z njegovimi "ponudbami" ne strinjajo. "Javna skrivnost" je bila, da žrtve plačujejo odvetniki, da se jih utiša z grožnjami, pa tudi, da marsikatera žrtev za filmsko vlogo gre preko sebe in se sprijazni, da je to pač cena uspeha, pravilo, če želi preživeti in napredovati v klubu "porednih fantov". Weinstein je vrh ledene gore zgodb o kavčih za avdicije, bolj ali manj javnih zgodb o tem, kako se v filmski industriji "kam pride". Padel je le zato, ker je vmes njegova zvezda že nekoliko zašla in je postal "pogrešljiv". Če temu ne bi bilo tako, bi tudi novinarsko zgodbo, ki ga je odnesla, njegovi prijatelji utišali kot so vse prejšnje poskuse javne objave tistega, iz česar so se komiki celo javno norčevali - njehovi nebrzdani pohoti in nerazumevanju besede "ne".

Za Weinsteinom se je plaz obtožb o posilstvih in spolnem nadlegovanju vsul še na številne druge vidne obraze zabavne industrije, val se je nato preselil v politiko, od tam še v vse druge sfere, predvsem na svet pod značko "jaz tudi" - #metoo.

In kot je običajno za splet, so se meje resničnega problema hitro zabrisale in zašle na področje banalnega in bizarnega.

Na igralca Matta Damona se je vsul plaz kritik, ko je v intervjuju za ABC dejal, da "je razlika med tem, da se nekoga potreplja po zadnjici ter posilstvom ali pedofilijo". Kot je dejal, gre za obsojanja vredna dejanja, ki pa jih vseeno ne gre enačiti. Na to se je odzvala njegova soigralka iz filma Dobri Will Hunting Minnie Driver: "Na področju zlorabe ne obstaja hierarhija, po kateri bi bilo mnogo huje, če je ženska posiljena, kot če je pred njo izpostavljen penis pa tega ni želela. Ni mogoče reči, katera od teh žensk se slabše počuti," je dejala za Guardian.

Gibanje #jaztudi je šlo predaleč, je nato ocenil ameriški kolumnist, novinar in analitik Bret Stephens. Za New York Times je zapisal, da vse družbe poznajo razlikovanje med hudim zločinom in (sicer obsojanja vrednim) predsodkom. "Vsi si želimo, da takšna gibanja uspejo in družbo preobrazijo na bolje, a s takšnimi posplaševanji prav daleč ne bomo prišli."

Značka #jaztudi se je po nekaj mesecih že precej izpela, namesto odprte debate pa smo dobili moške, ki menijo, da žensk ni več dovoljeno niti gledati ali ogovarjati in ženske, ki v gestah moških iščejo "sumljive namene", menijo kritiki, ki so že v primeru pohoda žensk opozarjali, da je razlika med odpiranjem debate in nekritičnim aktivističnim vsiljevanjem takšnega ali drugačnega mnenja.

Slednje je na odpor splošne javnosti naletelo še posebej po tem, ko se je izkazalo, da so slavni podporniki in podpornice, ki so lani korakali na ženskem pohodu proti Trumpu, leta ščitili Weinsteina in njegove "somišljenike".

Poplava zgodb brez epiloga, gore obtožb in celo samomori domnevnih krivcev so v glavah splošne javnosti povzročili zmedo. In ob koncu leta 2017 je tako osrednje vprašanje zgodbe, ki se je začela z Weinsteinom, postalo - kam in kako naprej. Na eni strani je kazalo, da bo vendarle konec obdobja, ko si bogati in vplivni moški lahko privoščijo vse, saj bodo žrtve molčale. Na drugi pa, da bo vse skupaj ušlo izpod nadzora v takšni meri, da bodo ljudje za spolne predatorje označeni že zaradi pogleda. Medtem ko se je na eni strani izkazalo, da nenapisana pravila še vedno delujejo proti ženskam, da "fantovska mentaliteta" še vedno poganja sisteme, se je na primeru Velike Britanije in razkritjih lažnih prijav spolnega nasilja izkazalo, da je prepričanje, da bi morali policisti vedno 100-odstotno verjeti domnevnim žrtvam in nikoli dvomiti o njihovih izjavah, lahko pravici nevarno.

Leto 2018 na tem področju pred družbo postavlja velik izziv. Vprašanje je ali bo prepad med moškim in ženskim svetom naraščal ali bo debata končno "politično nekorektna" - takšna, v kateri bodo na mizo položene vse karte in sprejeta nova pravila. Sicer lahko leto 2017 ostane leto, ko se je tresla gora, rodilo se ni pa nič.

Da temu ne bi bilo tako, je zdaj nastala iniciativa Time's Up. 300 vplivnih žensk Hollywooda - igralk, režiserk, agentk, scenaristk in drugih, je sestavilo iniciativo za boj proti spolnemu nadlegovanju v filmski industriji in na vseh drugih področjih širom ZDA.

In tokrat se ne bodo borile na družbenih omrežjih, ampak v realnem svetu z realnim načrtom. V skladu so zbrale 13 milijonov dolarjev donacij, s katerimi nameravajo pomagati ljudem, ki v primerih spolnega nadlegovanja ne morejo sami plačati sodnih stroškov - od zaposlenih v kmetijstvu, gostinski dejavnosti, hotelirstvu ... Spremeniti želijo zakonodajo, ki bi končno preprečila podjetjem, da zaposlene v primerih spolnega nadlegovanja utišajo in doseči konec razlike v plačah med moškimi in ženskami v svetu zabave.

Iniciativa tudi priznava, da je gibanje #metoo spregledalo preproste ženske v boju proti nadlegovalcem in se osredotočilo na močne in znane moške v Holywoodu in njihove žrtve. Eden pomembnejših ciljev pa je očistiti Hollywood. "Težko pridigamo o čemer koli, če ne počistimo lastne hiše," pravi Shonda Rhimes, producentka serij kot so Grey’s Anatomy, Scandal in How to Get Away With Murder.

Med članicami iniciative so tudi igralke Ashley Judd, Eva Longoria, America Ferrera, Natalie Portman, Rashida Jones, Emma Stone, Kerry Washington in Reese Witherspoon.

Članice pravijo, da se niso združile, "da bi objokovale sebe in realnost in se pritoževale, ampak da bi delale in dosegle spremembe".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (39)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Zentrum
03. 01. 2018 09.13
+3
Ste normalni? S tem boste 3/4 tajnic vrgli na cesto.
290ktober
02. 01. 2018 22.21
+13
ojoj 70 letne se po 50 letih pritožujejo...ha ga ha odurno!
ggzz
02. 01. 2018 22.09
+9
o unih mudžahedinih k se po Evropi drgnejo ob punce, to je pa precej tiho
AxisDeus
02. 01. 2018 20.40
+10
No, no, zadeve niso tako enoplastne, kot pišete nekateri tukaj. Sam sem za enakopravnost na vseh področjih, kjer je ta izvedljiva, se pa še vedno kaže, da temu vendarle ni tako, kajti ženske kljub temu, da lahko in izjemoma opravljajo določene poklice (težka industrija, kovinarstvo, prevozništvo ...) zanje pač niso anatomsko optimalne, to lahko vprašate vsakega zdravnika, pa vam bo povedal, te ženske imajo pogosto probleme s porodi in se načeloma zaradi zdravstvenih težav prej upokojijo. Ne drži niti to, da hitreje dobijo službo, moja partnerka, profesorica angleščine in slovenščine, jo neuspešno išče že par mesecev in povsod, ko pove, da je možna porodniška v prihodnosti (kajti otrok si pač še želiva, in da imava majhnega fantka doma, odpade), to je bil pač do krize privilegij, ki ga danes ni več. Jezi me zakoreninjen primitivizem in tega pa najstrožje obsojam - moja mlajša sestra dela kot natakarica prek študentskega servisa v eni gostilni in vsak dan skoraj zavije z očmi nad kakim talentom, ki jo vabi, naj se usede v naročje (posebej, ko kaj že popije), sprašuje, če ima fanta doma, če že ve, kako jo lahko pravi dec 'pošlihta' - in to je svetlobna leta daleč od komplimentov, čeprav si za nekaj centov napitnine včasih kdo misli, da je kupil njo z gostilno vred. To je pa tisto, kar bi morali včasih bolj strogo sankcionirat, pa ne, ker imamo to za 'kulturo' - Franček je pač vedno rad pogledal mlado Micko -. Vsak človek zasluži spoštovanje do svojega telesa in integritete, raznolikost moramo vzeti tako, da nas dopolnjuje tam, kjer to potrebujemo.
gongash
02. 01. 2018 21.44
+5
v izraelu moški bežijo iz države, ne upajo se niti spečati z ženskami, ker so lahko takoj obtoženi marsičesa.
slovenc79
02. 01. 2018 20.39
+16
lol, madonna se oglaša, vse, kar ima, je prislužila s svojo goloto in izkoriščanjem moških potrebnežev. tako kot večina preostalih zvezdnic. pet itak ne znajo.
celjan2
02. 01. 2018 20.35
+8
a ce bi zmagala Kilary bi pa bile tiho še naprej?
brezcasni
02. 01. 2018 19.35
+22
poglejte njihove razgaljene fotografije na javnih prireditvah in takoj bo jasno da so z izredno odprtimi dekolteji privabljale poglede tistih ki so jih potrebovale za kariero in v njihovih glavah spodbudile domišljijo in .....
Talent212
02. 01. 2018 19.06
+32
To so t.i. feministke. Pravijo da živijo v svetu kjer imajo moški prednost, pa vendar če pogledaš malo širše vidiš da majo ženske prednosti. Službe hitreje dobijo, otroke in imetje moškega ob ločitvi, za posilstva se sploh ne rabi dokaza le ženska mora rečti da je bila posiljena itd.. A dejansko so ženske v Evropi in na zahodu daleč najbolj priviligerana "rasa". Povejte mi kdo je lahko bolj priviligiran kot bele ženske? Feminizem se je začel kot gibanje da dobijo ženske pravico do volitev, sedaj pa je da spravijo bele moške dol s položajev. Največja neumnost pa je da ravno te feministke zagovarjajo islam in želijo imigrante. Se pravi sedaj hočejo da se jim znova odvzame pravice al kako? Imajo le polno rit vsega in nevejo kaj bi v prostem času.
pbjr
02. 01. 2018 18.48
+24
In kaj so te "žrtve" storile ko si jim je to "zgodilo"? Tiho so bile! Kajti ženske izkoriščajo svoje atribute in "ženstvenost" , dokler jim to koristi. Ko pa propadejo v svojih pričakovanjih pa za uprizorijo tako gonjo. Ne zagovarjam "moške prasce", vendar so same ženske pripomogle k temu! Hipokrizija!!! Torej vin-vin!
anakondabox
02. 01. 2018 18.43
-13
Pri nas v Sloveniji je tožba proti spolnemu nadlegovanju še vedno tabu tema. Sploh pa nasprotni spol tega ne kapira, ker misli, da še ženske kar same nastavljajo, da bi potem kasirale. Mogoče, čez 100 let, ko mene več ne bo...
dr.dare
02. 01. 2018 18.41
+11
zakaj me nadlegujete s tem člankom?
babybee
02. 01. 2018 19.22
-3
tedoVV2HCmedo
02. 01. 2018 18.35
+14
Vse mlade punce morajo plačati z nogami narazen, da lahko postanejo pevke, tv/filmske igralke, manekenke in so tiho. Tiste starejše babe, ki že so dovolj bogate in slavne, lahko napadajo svoje bivše šefe zaradi šlatanja, ker ne morejo ničesar izgubiti.
fljfo
02. 01. 2018 18.30
+25
Jaz bi tudi dal noge narazen za dobro službo, a žal sem moški....Kakšna diskriminacija!
tedoVV2HCmedo
02. 01. 2018 18.39
+9
pieta
02. 01. 2018 22.02
+0
290ktober
02. 01. 2018 18.25
+23
ha ha ha 70 letne se pritožujejo za 50 let nazaj...ha ha ha
Fifi 24
02. 01. 2018 18.30
+11
funk
02. 01. 2018 18.09
klosar.
02. 01. 2018 18.05
+41
Najprej požrejo vse, če s tem le karierno napredujejo, zdaj pa bodo igrale moralno avtoriteto. Te ženske bi bilo potrebno oglobiti za klevetanje.
290ktober
02. 01. 2018 18.25
+5
Fifi 24
02. 01. 2018 18.31
+3
Našvasan_zob
02. 01. 2018 17.25
+20
Ko smo že pri skladih.. Novinarji dejte se pozanimat kje je 10 MILIJARD USD iz sklada CLINTON FUNDACIJE za HAITI ?????? Kam je poniknil denar! Fundacije ni več, HAITI PA NI DOBIL ZBRANE POMOČI !
funk
02. 01. 2018 18.11
+10
Piko Boss
02. 01. 2018 18.19
+0
zanimivo. ravnokar sem tja doniral 10 $. Torej še obstaja fundacija
tomi.passion@gmail.com
02. 01. 2018 15.40
+35
Seveda ne gre za gibanje, gre za feminacistično ideologijo, katera ima zgolj en namen, radikalno obračunavanje z moškimi in brisanje moških iz položajev. Ne verjamete? Poglejte, koliko politikov je moglo že odstopiti v ZDA in vodij različnih podjetij. Kdo jih je nadomestil, razen v 3 primerih, ženske. Po drugi strani se s tovrstno feminacistično ideologijo uveljavlja hudo nevarna praksa, ki temelji na izjemni manipulaciji in bo ženskam dala posebno orodje, s katerim bodo lahko kadarkoli in kjerkoli obračunale z moškimi. Poglejmo....v absolutni večini primerov, ko smo poslušali o teh groznih moških in njihovih zlorabah, pravzaprav nismo videli in slišali ničesar, razen obtožbe. Nobenih dokazov, ki so ključni za obsodbo nekoga. Ne, v primeru feminacistk, je fraza "Ker sem jaz tako rekla", dovolj dober dokaz za obsodbo moškega. In to se dogaja. Življenja večine teh moških so bila uničena, brez da bi jim bilo sojeno, brez kakršnegakoli dokaza, brez procesa. Javnost je tako natrenirana, da moškega aboslutno obsodi, samo zato, ker si feminacistka tako zaželi. Da smo na jasnem - če ženska (ali moški) prijava zlorabo, ali kaj podobnega, je potrebno zadevo resno preveriti, a kot družba si ne smemo dopustiti, da bomo sedaj pričeli moške obsojati zgolj na podlagi govoric. Poleg tega mora veljati domneva nedolžnosti, dokler krivda ni absolutno in nedvoumno dokazana. Dokazuje pa se krivda in ne nedolžnost -ergo, kdor obtožuje, mora tudi dokazati. V primeru feminacizma, pa se skuša uvajati nevarna pravna praksa, kjer ženska obtoži, potem pa mora moški dokzaovati svojo nedolžnost, kar je seveda noro. Zaščititi je treba vse, ženske in moške. Ženska ne more in ne sme biti nad pravom, enako velja za moškega. To, čemur pa smo sedaj priča v ZDA, pa lahko označimo le kot začetke spolnega genocida nad moškimi in to je šele začetek. Vem, nekaterim moškim pa to čisto paše, saj so navajeni biti podrejeni dominantnim ženskam - prihična motnja, druga skupina, kateri to prav tako paše, pa so radikalne lezbijke.
caspera1
02. 01. 2018 15.44
-10
No, glavni akter je javno priznal, da je vse res. V tem konkretnem primeru res ni treba iz tega delat feminacistične ideologije.
290ktober
02. 01. 2018 18.27
-3
290ktober
02. 01. 2018 18.27
+6
anakondabox
02. 01. 2018 18.53
-3
Pišem kot ženska in ne kot frustriran moški. Včasih je bilo mala malica, moškemu uščipnit žensko in se iti tovrstni primitivizem, ki ga nikakor ne odobravam. Dandanes so pa moški splašeni kot zajci, ker so nesposobni, saj jih je dobra polovica pijancev. Potem pa po portalih žalijo ženske, ker jih ne obvladajo več.
caspera1
02. 01. 2018 15.38
+23
Tale Reese naj bo pa raje tiho. Na snemanjih je ena najbolj žleht in nesramnih igralk do ostalega osebja. To kar ona počenja scenografom, maskerkam.... res ni spolno nasilje, je pa nasilje.
caspera1
02. 01. 2018 15.35
+10
Kakšno sprenevedanje. Seveda so nasilneži naduteži brez vsakršne morale. Po toliko letih so se revice odločile, da tega pa res ne gre požret. A je katera sploh izjavila, da je bila v tako nemogočem položaju, da mu ni mogla eno primazat in se fizično rešit? Ali so vse v mislih bolj tehtale, kaj bi en odločen ne pomenil za njihove ambicije?