Tuja scena

FOTO: Preživel dve letalski nesreči, nato si je sodil sam

Chicago, 02. 07. 2011 12.58 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA/ A.A.
Komentarji
7

Ameriški pisatelj Ernest Hemingway je s svojim jasnim, skorajda novinarskim slogom zaznamoval literaturo 20. stoletja. Svoje življenje je s strelom v glavo končal 2. julija 1961.

Hemingway s svojo ljubljeno Mary
Hemingway s svojo ljubljeno Mary FOTO: Reuters
Ernest Hemingway
Ernest Hemingway FOTO:
Ernest Hemingway je bil ameriški novinar in pisatelj. Rodil se je v Oak Parku v ameriškem Illinoisu. Po zaključeni srednji šoli je nekaj mesecev opravljal delo novinarja, a se je kmalu prijavil v vojsko in odšel na italijansko fronto, kjer je vozil reševalna vozila. Njegove izkušnje na fronti so postale osnova za knjigo Zbogom orožje, ki je bila objavljena leta 1929. Po nekaj mesecih na fronti je bil hudo ranjen, zaradi česar je dolgo časa preživel v različnih bolnišnicah.

Po vrnitvi v Ameriko se je leta 1922 poročil s prvo od štirih žena Hadley Richardson. Z ženo sta se preselila v Pariz, kjer je opravljal delo poročevalca iz tujine. Bivanje v francoski prestolnici velja za enega ključnih obdobij v Hemingwayevem življenju. Tam se je družil z Ezro Poundom, Gertrudo Stein, Johnom Dos Passosom in Francisom Scottom Fitzgeraldom.

Življenje pariške izgubljene generacije, oropane vseh upov, je Hemingway opisal v svojem prvem romanu Sonce tudi vzhaja, ki je bil objavljen leta 1926. Naslednje leto sta se s Hadley Richardson ločila. Sledila je poroka s Pauline Pfeiffer, od katere se je ločil leta 1940 po vrnitvi iz Španije, kjer je poročal o španski  državljanski vojni. Vtisi iz tega obdobja so ujeti v knjigi Komu zvoni. Njegova naslednja žena je istega leta postala Martha Gellhar. Zakona je bilo konec pet let pozneje, ko je spoznal Mary Welsh, s katero je bil poročen do svoje smrti leta 1961.

Soška fronta

Hemingway, ki je deloval tudi kot novinar, je vedel, o čem piše, saj je bil najpogosteje soudeleženec opisanih dogodkov. V svojih delih je poudarjal upiranje smrti in samopotrjevanje v kljubovanju nasilju in nevarnosti. V delih je med drugim opisal velike zgodovinske prevrate, obe svetovni vojni, špansko državljansko vojno in gospodarsko depresijo. Za slovensko občinstvo je bil vedno zanimiv njegov roman Zbogom, orožje, v katerem opisuje dogajanje na soški fronti.

V Hemingwayev spomin so v njegovem priljubljenem lokalu Floridita na Kubi postavili kip v naravni velikosti.
V Hemingwayev spomin so v njegovem priljubljenem lokalu Floridita na Kubi postavili kip v naravni velikosti. FOTO: Reuters

Avtorja monografije Po sledeh Ernesta Hemingwaya Branko Drekonja in Aleksander Jankovič Potočnik sta z analizo romana ugotavljala, po katerih slovenskih krajih je potoval njegov literarni junak, poročnik Henry. Monografija je ovrgla prepričanje, da se je Hemingway boril na soški fronti. Kot največji dokaz sta avtorja navedla dejstvo, da čeprav avtor z izredno natančnostjo opisuje krajino, nikjer ne omenja konkretnih naselij.

Čeprav se Hemingway najverjetneje ni boril na soški fronti, pa obstaja možnost, da je te kraje obiskal po končani prvi svetovni vojni. To naj bi dokazovala fotografija mladega ameriškega vojaka, za katerega prebivalci tamkajšnjih krajev trdijo, da je Hemingway.

Samomor ali nesreča?

Hemingway je imel z zdravjem precejšne težave. Med safarijem v Afriki je preživel dve letalski nesreči, zaradi katerih je bil v nenehnih bolečinah. Bil je alkoholik, poleg tega pa se je dolgo časa boril z manično depresijo, 2. julija leta 1961 se je odločil, da svoje življenje konča. Vdova Mary je nekaj let zatrjevala, da je umrl, ker se mu je med čiščenjem po nesreči sprožila pištola. Šele nekaj let pozneje je priznala, da je znani pisatelj s strelom v usta storil samomor.

Hemingwayev tipkalni stroj, ki je razstavljen v njegovi hiši na Kubi. Hiša je danes muzej.
Hemingwayev tipkalni stroj, ki je razstavljen v njegovi hiši na Kubi. Hiša je danes muzej. FOTO:

Za njim je ostala vrsta del, kot so romani Imeti in ne imeti, Komu zvoni in Čez reko med drevje. Hemingwaya sicer širši bralski krogi najpogosteje povežejo z novelo Starec in morje.

Hemingway, ki je prejel tako Nobelovo kot Pulitzerjevo nagrado, je zaslovel tudi s številnimi mislimi o literaturi in pisanju. "Vsem dobrim knjigam je skupna ena stvar – vse so resničnejše, kot če bi se v resnici zgodile," je zapisal.
 

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Osvald
03. 07. 2011 13.15
Pisal je o soški fronti pa sploh tu ni bil, kar je jasno vsakemu ki prebere njegovo knjigo in se vsaj malo spozna na Soško bojišče.
akize
03. 07. 2011 12.09
-1
Tudi jaz bi bi sodil sam če bi imel tako dolgočasno življenje
Niko_K
03. 07. 2011 08.27
@objektivni Dosti filmov.. Iz glave se spomnim Komu zvoni (tam je igram Gregory Peck, če se ne motim), pa Starec in morje itd...
armand_hammer
03. 07. 2011 03.51
-1
objektivni
03. 07. 2011 01.16
Kaj je kak film posnet po njem ali njegovih delih?
luckyss
02. 07. 2011 20.34
+2
Genij, pijanec, ženskar in na koncu smrt takšna in takrat kot se je odločil sam - skratka popolno nasprotje današnjih ovc... Skoraj popolno življenje !
Frane Šajn
02. 07. 2011 19.43
Če bi dandanes živel v Sloveniji, bi za bolj gvišno ruknu s tromblonom vam rečem!