Tujina
Oglas

Aronija, super živilo za vsak vrt

Ljubljana, 06. 06. 2016 07.40 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Zdravilna z vitamini, minerali in antioksidanti bogata nezahtevna grmovnica.

Aronia melanocarpa je nezahteven grm z izjemno zdravilnimi plodovi, ki so bogat vir antioksidantov in vitaminov B6, B2, E, P, C,  provitamin A in obilico mineralov med njimi kalcij, kalij, baker, jod, bor, molibden, mangan, kobalt itd. Zaradi tega bogastva vitaminov ji pripisujejo anti tumorno delovanje, pomaga pri razstrupljanju jeter, ugodno vpliva na znižanje holesterola, z redno uporabo pomaga pri regulaciji krvnega pritiska, znižanju sladkorja v krvi, pomaga pri boleznih črevesja, ugodno vpliva na srce in ožilje, pomaga pri slabokrvnosti,  izboljšuje spomin, izboljšuje vid, pomaga telesu v boju z bakterijami in virusi, koži daje večjo elastičnost in zmanjšuje gube ter upočasnjuje procese staranja…

aronija v času cvetenja
aronija v času cvetenja FOTO:

Plodovi aronije se uporabljajo sveži ali sušeni, za sokove, priporočljiva dnevna količina v zdravilne namene je 0,25-0,5 dcl, za marmelade, džeme, desertna vina, žganje…

aronija v loncu
aronija v loncu FOTO:

Sadika aronije je nezahtevna rastlina, ki prihaja s področja severa Amerike in področja bivše Sovjetske zveze, spada v skupino rožnic Rosaceae in  raste tako rekoč v vsaki zemlje ter se lahko vzgaja ekološko saj nima bolezni. V vrtu jo gojimo kot grm, ki zraste v višino 1,5- 2,0 metra ali kot naravno ograjo z nekaj bolj gostim sajenjem. Sadi se v sadilne jame 40 x 40 cm v razmaku 1,0-1,5 metra med rastlinami in v medvrstni razdalji 2 do 3 metre pri hobi zasaditvi , pri zasaditvi namenjeni strojnemu obiranju je medvrstna razdalja 3,5-3,8 metra. Pri sajenju kot naravna ograja je primerna razdalja med rastlinami 0,80 metra. Ob sajenju je smiselno dodajanje kašnega naravnega organskega gnojila.  Sama rastlina je samooplodna in cvete konec meseca aprila, oprašujejo jo čebele, delno pa je tudi vetrocvetka. Beli, za čebele zelo privlačni cvetovi,  v socvetju razvijejo od 12 do 30 cvetov iz katerih se začnejo razvijati jagode končnega premera 8-12 mm in teže 1-1,5g. Dobro vzgojena sadika začne z rodnostjo v drugem ali tretjem letu starosti in v polni rodnosti daje 8-12 kilogramov zdravilnih plodov.

plodovi aronije
plodovi aronije FOTO:

Plodovi zorijo konec v mesecu avgustu in so intenzivno temno rdeče barve, sladko kislega okusa z rahlo trpkim priokusom. Zreli plodovi se lahko do uporabe skladiščijo v hladnih prostorih do dva tedna, lahko pa se zamrznejo in se po potrebi uporabijo kasneje. Z zamrzovanjem se zmanjša količina tanina, poveča pa se količina sladkorjev, tako predelan sok je bolj okusen in lažje prebavljiv.

korenina enoletne aronije
korenina enoletne aronije FOTO:

V vrtnem centru Fajn tim ponujamo v jesensko zimskem času sadike z golo korenino, skozi celotno leto pa sadike v loncih in sicer enoletne ter dvoletne sadike v loncih dveh litrov, triletne sadike aronije v loncih 5 litra in štiri letne sadike v loncih 7,5 litra. V loncih sajene sadike se brez stresa za sadiko lahko sadijo skozi celo leto, seveda pa v prvem letu sajenja ne smejo trpeti pomanjkanja vode. Večina triletnih v loncih sajenih sadik ima vsaj tri glavne veje in v povprečju šest letošnjih cvetov, štiriletne sadike pa vsaj štiri glavne veje in v povprečju dvanajst cvetov.
 

aronija
aronija FOTO:

V ponudbi je črnoplodna sorta Nero in sorta Galicijanka. Sorta Nero je zaradi največje vsebnosti antioksidantov in največje donosnosti na sadiko tudi najbolj prisotna v intenzivnih nasadih. V intenzivnih nasadih sorta Nero daje donos tudi čez 20 ton zdravilih plodov na hektar in je primerna za strojno in ročno obiranje.

Več o ponudbi in opisu in naročilu sadik lahko najdete na www.fajntim.si.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1