Glasba

Koala Voice: Z novo ploščo bomo pokazali, da ni važno, v katerem jeziku ustvarjaš in poješ

Dekani, Kisovec, 09. 02. 2017 16.29 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Boštjan Tušek
Komentarji
7

Potem ko je zasavska zasedba Koala Voice pred dvema letoma objavila prvenec Kangaroo’s a Neighbour, so v Dekanih drugi album snemali s priznanim britanskim producentom Dantonom Suppleom. Nedavno so nastopili na festivalu MENT, mi pa smo jih obiskali in o albumu povprašali med delom v studiu York. Ploščo še pilijo, izšla pa bo še letos.

Več videovsebin
  • Manca Trampuš (Koala Voice) o novem albumu in producentu
    04:17
    Manca Trampuš (Koala Voice) o novem albumu in producentu
  • Koala Voice na festivalu MENT (2017)
    05:23
    Koala Voice na festivalu MENT (2017)

Mlada zasavska zasedba Koala Voice se je že na prvi ediciji festivala MENT predstavila s prvencem Kangaroo’s a Neighbour, ki ga je produciral Peter Dekleva (Srečna mladina, Adam), s svojo zapeljivo mešanico rocka, popa, disca ter punka in neustavljivo odrsko prezenco pa so že dve leti stalnica na domačih in tudi tujih odrih. S prvega albuma so dobro poznane pesmi Go Disco, The French Say in Strangers Tides. Za slednjega so posneli tudi zanimiv videospot, ki ponudi 360-stopinjsko (immersive) vizualno izkušnjo.

Predstavili so se tako občinstvu na ruskem festivalu Wild Mint, na srbskem Exitu, Waves Vienna in hamburškem festivalu Reeperbahn. Za producenta drugega albuma so izbrali Dantona Supplea, ki je med drugim sodeloval z izvajalci, kot so U2, Coldplay, Morrissey in Patti Smith ter s producentskimi velikani tipa Phil Spector, Steve Lillywhite, Mike Hedges, Flood, Paul Oakenfold in Brian Eno.

Manca v elementu v studiu York v Dekanih.
Manca v elementu v studiu York v Dekanih. FOTO: Miro Majcen
Supple nam je ob obisku studia York v Dekanih povedal, kako je sploh srečal našo zasedbo, ki ga je takoj navdušila z glasbenim pristopom in mladostniško energijo, kako so se ujeli in o svojem delu producenta, kjer ima več kot trideset let izkušenj, tudi z največjimi imeni v glasbenem poslu. A pravi, da ostaja enako motiviran kot desetletji.

"Do Koala Voice sem prišel preko njihove menedžerke Maše, s katero sva se srečala na glasbeni konferenci v Brightonu. Ko sem videl videospot za Go Disco Go, sem postal zainteresiran, nato pa so mi dali za poslušat nove demo posnetke, nato se je začela naša korespondenca. Najprej me pritegne glasba, skladbe, ki pa so na novem albumu drugačne. Demo posnetki so bili precej surovi, a je na njih nekaj, kar mi je všeč. Ko sem prišel v Ljubljano, sem jih videl igrati v živo in potem se je vse spremenilo, Mančina energija, njihova povezanost, različnost pesmi, celoten paket. Nato smo se domenili, da bomo zares sodelovali. Obiskal sem jih tudi v njihovem mini prostoru za vaje, kjer smo izbrali pesmi, deseterico, ki bo na plošči. So uigrani in zadeve so šle precej hitro. Pesmi so različne, zdi se, kot da se slišita dve kitari, kar počne Tilen na basu je impresivno, Manca pa prida svoj del, vsak ima točno določeno nalogo v skupini. Čeprav sem delal tako z U2, Coldplay, Morrissey, ker zadeve počnem že 30 let, proces v studiu je vedno enak. Morda je nekoliko več svobode s svežimi bendi, kot če imaš pred seboj že uveljavljen bend, ki je navzoč že desetletja. Če je zasedba tako navdušena kot jaz, potem se da lepo delat, sodelovati in se vse nekako poveže skupaj, ljudje, s katerimi delaš, ti morajo biti všeč, da vse poteka v prijetnem vzdušju. Tega dela se nikoli ne naveličaš, saj niti dva dneva nista enaka, dnevi so podobni, a se razlikujejo  v podrobnostih. Sodelovanje z mladimi ljudmi, polnimi energije, je vedno zanimivo in zadovoljujoče, danes sem ravno tako motiviran kot pred 20 leti," nam je razložil o delu s Koala Voice.

Koala Voice za drugo polovico letošnjega leta obljubljajo drugi album, še prej pa jih čaka turneja po vzhodni Evropi in baltskih državah.
Koala Voice za drugo polovico letošnjega leta obljubljajo drugi album, še prej pa jih čaka turneja po vzhodni Evropi in baltskih državah. FOTO: Miro Majcen

Koala Voice sicer obstajajo od leta 2010, v njej pa so vokalistka in kitaristka Manca Trampuš, kitarist Domen Don Holc, basist Tilen Prašnikar in bobnar Miha Prašnikar. Novi, še neimenovani album, kjer so zbrali deseterico pesmi, za uvrstitev na ploščo pa so jih soglasno izglasovali, bo izšel v drugi polovici letošnjega leta, že aprila pa se podajajo na turnejo po vzhodni Evropi in baltskih državah. Na koncertnih odrih bodo tako predstavili nove pesmi, vmes pa čakajo na morebitno zanimivo ponudbe kakšne mednarodne založbe.

"Dantonu je všeč naš zvok, ki ga niti noče spreminjati, njegov prispevek pa so določene ideje in prijemi, ki nam pomagajo k še boljšemu končnemu studijskemu izdelku. Veliko materiala je napisal Domen, nekaj jaz in moja prijateljica, ki je pomagala z besedili že na prvi plošči. Imamo pesem, 'jammamo' in dodamo besedilo na vajah, a vsakič pristopamo nekoliko drugače. Na prvi plošči sem bila stara 15 let, zdaj sem 20 let, teme so življenjske, vse, kar se ti zgodi, pa nekako raste s teboj, kot smo rasli mi, raste tudi glasbo oz. naš glasbeni izraz. Z novo ploščo bomo pokazali, da ni važno, v katerem jeziku ustvarjaš in poješ, na njej bosta tudi pesem v francoščini in pesem v slovenščini. Odvisno, v katerem jeziku pride ideja, kar pride pač pride. Pesmi so precej zvadili in so nam blizu. Prav te občutke, ko jih igramo, skušamo ohraniti in jih v studiu tudi čim bolje nadgraditi, kjer imamo pač možnost. Imamo skupno vizijo, kaj si želimo in se glede tega dobro ujemamo. Vse se je odvilo dokaj hitro in smo veseli, da smo se našli z Dantonom, s katerim je prijetno delati,"
je ploščo in sodelovanje s producenta opisala Manca.
 
Več o novem albumu v videoklepetu z Manco, skupaj z utrinki iz studia ter posnetku z letošnjega festivala MENT!

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Dejan Burnik
09. 02. 2017 21.27
+6
Ojoj ljudje, pa kaj vam je? To, v katerem jeziku kdo poje je stvar izvajalca in to kako občuti nek komad. Če se je nekomu lažje glasbeno izražati v angleščini npr., potem je to najboljša opcija. Ne vem zakaj je pri nas vedno nek tabu, če se ne poje v Slovenščini? Kaj a če je publiki všeč komad in nato zvejo, da je izvajalec slovenski, potem jim ni več všeč? V Sloveniji velika večina domačih izvajalcev poje v slovenščini, potem pa ena skupina uporabi kaj drugega in takoj sledi posploševanje in jokanje, kako vsi kao zavračajo slovenščino! Adijo pamet! Le tako naprej Koala Voice! Ne pustite se povleči dol, le pogumno! :)
kemuri
10. 02. 2017 12.12
-4
Zaradi mene če prepevajo v mandarinščini, mi tako ne sedejo, moti me pa sprenevedanje z izjavami v stilu, češ vseeno nam je v katerem jeziku ustvarjamo, pa potem skoraj vse pesmi v angleškem jeziku . Ti bom nekaj namignil, imam občutek da je mlade sram se izražat v slovenskem se jeziku, zakaj, zaradi tega ker bi se s tem preveč odprli in se razgalili širni množici . Ali pa enostavno mislijo da so več vredni, če prepevajo v angleškem jeziku . Tako pa jih pač vsak ne razume, ne prepozna . Kako to da se potem velika večina angleških, ameriških bendov izraža v angleškem in denimo ne v francoskem jeziku ? Dal bom denimo primer kar se fonetike tiče, siddharta, odličen bend, ki mu privoščim svetovno prepoznavnost, Tomi ima specifične, super glas, a ko zapoje v angleščini vse skupaj ne zveni prepričljivo, zaradi njegove izgovorjave.
Dejan Burnik
04. 03. 2017 16.03
+1
Ja koliko Slovenskih izvajalcev pa poje v angleščini? Daj no daj... sramovanje jezika... joj joj ... Kar nekaj!
Frane Šajn
09. 02. 2017 20.20
-5
Seveda, samo da ni v materinem jeiku pa je vse ok. Cefrajte hlapčki to državo pljuvajte po njenem jeziku in vsi odri po svetu so vam odprti!
kemuri
09. 02. 2017 17.01
-16
Seveda je jezik pomemben, če nastopaš pretežno pred slovensko publiko, potem je nekako bolj logično da poješ v slovenskem jeziku. Če pa želiš nagovarjat Nizozemsko publiko je pa verjetno boljše da poješ v angleščini, tako da ne govoriti da je vseeno v katerem jeziku poješ.
Frane Šajn
09. 02. 2017 20.21
-3
Če te je sram svoje entitete bo držalo ti kemuri!
kemuri
09. 02. 2017 21.25
+1
mene ni nič sram, sram je večino mladih bendov, ki pravijo da se lažje izražajo v anglenščini kot v slovenščini, čeprav s popačenim slovanskim naglasom , besedila pa popolnoma nič posebnega . O tem pišem jaz, naj se ne sprenevedajo da je vseeno v kakšnem jeziku pojejo, če pa vemo da raje prepevajo v angleškem jeziku kot v domačem . Ne skrbi zame, jaz imam doma okoli 100 originalnih CD - jev slovenskih izvajalcev, z Izjemo Dreamwalk, Elvis JAckson in Laibach , so to izvajalci ki se izražajo preko slovenskega jezika .