Glasba

Potovanje v daljne kraje Igorja Matkovića

Ljubljana, 03. 02. 2014 11.06 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Trobentač in skladatelj Igor Matković bo v torek, 4. februarja 2014, v Klubu Cankarjevega doma premierno predstavil projekt Long distance journey, ki je nastal v sodelovanju s poljskim pianistom Marcinom Wasilewskim.

Igor Matković
Igor Matković FOTO: Matjaž Tančič
Poleg Igorja in Marcina, bosta na koncertu nastopila še Robert Jukič (bas) in Srb Vladimir Kostadinović (bobni). Kvartet bo izvedel nove Matkovićeve kompozicije, pri katerih uporablja različne glasbene forme, v sami osnovi pa strukture temeljijo na poglabljanju atmosferičnega pristopa k improvizaciji in medsebojne komunikacije glasbenikov. Iskanje atmosferičnega momenta in mirnosti v sodobnem zvoku je tudi bistvo, ki je Igorja in Marcina pripeljalo do sodelovanja. Marcin namreč predstavlja zgled za glasbo, ki je v svojem bistvu zelo minimalistična, a kljub temu melodično in ritmično izjemno bogata.

Long distance journey je potovanje z vlakom, na katerem se lahko zgodi mnogo novega in na katerem glavne vtise predstavljajo mimobežeči obrisi pokrajine. Gre za glasbo, ki velike predmete orisuje od daleč.

Kdo je Igor Matković?

Trobenta je njegova spremljevalka od zgodnjega otroštva, ko je v Cerknici odraščal kot sin učitelja trobentača. S trikratno zaporedno zmago na slovenskem državnem tekmovanju v klasični trobenti pa je zvok iz trobente začel potovati v drugačno smer, v smer, ki jo je slišal iz očetovih džez plošč. Po končanem Konservatoriju za glasbo v Ljubljani, na katerem je trenutno tudi profesor džez trobente, je študiral na graški univerzi, kjer je leta 2009 magistriral pri prof. Edvardu Holntanerju. Kot trobentač, klaviaturist in producent je sodeloval pri snemanju preko 30 plošč v različnih sestavah, ki so delovale v širšem glasbenem okolju. Leta 2010 je v duetu s pianistom Markom Črnčecem izdal glasbeni prvenec Motion In Two Dimensions. Na plošči sta s Črnčecem predstavila na svoj način predelane znane džez standarde. Strokovna javnost je album opisala kot: "Celovit pristop in obvladanje džez tradicije, ki je pomembno za nadaljnji razvoj in pristop k modernejšim kompozicijam." Prvencu je sledil projekt Igor Matković Sonic Motion, ki se je v enakem sestavu razvijal in poglabljal dve leti. Matković je tukaj opravil vlogo trobentača in komponista. K sodelovanju je povabil odlične glasbenike, Roberta Jukiča (bas), Marka Črnčeca (klavir in rhodes) ter Vladimirja Kostadinoviča (bobni). Album Sonic Motion predstavlja avtorsko glasbo, ki v svoji osnovi temelji na širokem konceptu vpeljevanja džeza v različne glasbene atmosfere. Glasba na trenutke spominja na filmsko, ki prehaja od subtilnih ambientalnih delov do energičnih gradacij. Mešanica tradicionalnih sving ritmov, svobodne nestrukturirane improvizacije, efektiranih inštrumentov in ambientalne glasbe je odraz različnih glasbenih vplivov, ki jih je bil deležen v dosedanjem delovanju.

Marcin Wasilewski
Marcin Wasilewski FOTO: Izvajalec
  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.