O okusih posameznikov ne gre razpravljati, prav tako ne o letošnjih zmagovalcih Eme in posledično o predstavnikih Slovenije na letošnjem tekmovanju za pesem Evrovizije. Ljudstvo je izbiralo in izbralo. Na odru v Oslu bosta nepogrešljivi harmonika in narodna noša, začinjeni z mehkim rockom in usnjenimi jaknami. Poskus združevanja slovenske tradicije in pop kulture, vsaj po glasovih na Emi sodeč, je izjemno všečen povprečni slovenski publiki. Vse lepo in prav.
Ne bi pa bilo prav misliti, da je to edini način združevanja tradicionalnega z modernim ali celo edino kleno slovensko in hkrati privlačno. Prav nasprotno dokazuje druščina, ki bo slovenske barve zastopala na svetovni razstavi Expo 2010 v kitajskem Šanghaju. Gre za projekt Sounds of Slovenia, sodelujoči pa se opisujejo kot urbani godci.
Posebej zbrana ekipa vrhunskih slovenskih glasbenikov, uveljavljenih in odličnih solistov ter članov različnih zasedb (Katalena, Jararaja, Magnifico, Kisha, Elevators, Fake Orchestra) bo tako pod umetniškim vodstvom Janeza Dovča predstavila slovensko ljudsko izročilo v sodobnih in živih priredbah.
''Slovenska ljudska glasba je spomin iz davnine, ki v sebi nosi različnost slovenskih pokrajin, s koncertom pa želijo pokazati, kako pomembno je bogastvo razlik, ne samo v kulturnem, temveč tudi v gospodarskem in političnem svetu,'' pravijo. Slišati jih bo mogoče tudi na sklepnem koncertu letošnjega festivala Godibodi '10 v Ljubljani.
Omenjeni festival bo sicer med 11. in 16. majem letos na devetih koncertih in treh koncertnih prizoriščih (Stara Elektrarna, Kino Šiška, Hostel Celica) ponudil obilico glasbe s področja svetovnih godb s poudarkom na slovenski ljudski glasbi in ustvarjalnosti mladih slovenskih avtorjev. Začelo se bo z etno jazzovskim spektaklom Zbudimo kralja Matjazza, nadaljevalo z univerzalno glasbeno začimbo dueta Koriandr, koncertom virtuozov Chrisa Garricka in Johna Etheridga, Brencl Bando, sodobnimi trubadurji Yanu & Ahimsa in sklenilo z že omenjenimi Sounds of Slovenia.
Pod vodstvom fotografa Bojana Stepančiča pa bo premierno na festivalu potekal fotografski ekstempore na temo koncertne fotografije. Publiki bo na vsakem koncertu omogočen direkten vpogled v potek fotografskega dela med samim koncertom. Fotografije, ki bodo nastajale med koncertom, se bodo v dokaj realnem času projecirale na platno, ki bo del scene na odru. Tako bosta prvič pri nas do sedaj na zelo izviren način povezani dve različni umetniški področji, glasba in fotografija, publiki pa s tem omogočen vpogled v dinamiko samega fotografskega dela.
Na vsakem koncertu bo na odru prisoten tudi likovni ustvarjalec, ki bo v živo ustvarjal ovitek za zgoščenko s posnetkom koncerta. Koncerte bo snemal producent Jernej Cernalogar. Zgoščenke z unikatnimi ovitki bodo naprodaj na dražbi po zadnjemu koncertu.
Da bo šlo za nevsakdanjo in osvežujočo festivalsko izkušnjo z vrhunskimi ustvarjalci, tako ni dvoma. In da ne bo pomote, tudi tukaj bo slišati veliko dobre stare harmonike. Ali bo slovenska publika tudi tovrstno urbano godbo sprejela z odprtimi rokami in jo podprla tako velikodušno kot zmagovalce Eme, pa bomo videli.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.