Glasba

Alex Volasko po polomiji na generalki slavil na Poprocku

Ljubljana, 13. 02. 2016 17.34 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min
Avtor
Teja Pelko
Komentarji
18

Zanimanje za slovensko glasbo je zadnje času znova v vzponu. Dokaz za to sta med drugim tudi razprodana koncerta Big Foot Mame v Stožicah in Mi2 v Hali Tivoli. Ljubitelji domače glasbe so na svoj račun prišli tudi ta večer, ko so lahko prisluhnili 10 novim skladbam, za najboljšo pa razglasili skladbo Pesem in poljub Alexa Volaska.

Alex Volasko je odnesel zmago na prvem festivalu Poprock.
Alex Volasko je odnesel zmago na prvem festivalu Poprock. FOTO: Jani Ugrin
Na prvem festivalu Poprock se je med seboj s svojimi pesmimi pomerilo 10 izvajalcev: Adam – Sredi Ljubljane, Anja Kotar – Čas je zdaj, Voranc Boh – Jutro v Tivoliju, Josip Brass – Mina, Kristina Oberžan in Matevž Šalehar - Hamo – Zato živim, Orlek – Sončen dan, Clemens – Jst bi te mel, E.V.A. – Otrok, Alex Volasko – Pesem in poljub ter Društvo mrtvih pesnikov – Balet.

Strokovna žirija je po predstavitvi vseh tekmovalnih skladb izbrala tri superfinaliste: Anjo Kotar, Voranca Boha in Alexa Volaska. Po ponovni predstavitvi finalistov pa so gledalci in poslušalci s telefonskim glasovanjem izbrali zmagovalno skladbo prvega festivala Poprock. To je postala Pesem in poljub v izvedbi Alexa Volaska.

"Ne morem verjeti. To je neverjetna čast. Ko sem se prijavljal na ta festival, si tega nisem niti v sanjah predstavljal. Zelo sem vesel. Za telefonsko glasovanje si nisem niti v sanjah predstavljal, da bom zmagal. Biti prvi na takšnemu tekmovanju s toliko mladimi imeni, ki so zelo kakovostna … Ko sem videl, da sta v superfinalu Anja in Voranc, sem se močno ustrašil oziroma sem si rekel: 'Kdorkoli zmaga, bo zmagal dober komad. Kar bo, bo. Res sta dobra in mislim, da mlada generacija prihaja in da se tega ne da ustaviti," je svoje občutke ob zmagi strnil Alex. Te sicer ne bo proslavil. "Po mojem bom šel najprej spat. Ta teden je bil čisto neprespan. Danes si želim samo še dobrega spanca, da se možgančki naspijo in da jutri delam dalje," nam je razkril glasbenik.

Za to, da se prijavi na festival, se je odločil, ker se mu je zdel zelo dober. "Gre za mlad festival, za nekaj novega. Na Popevki sem že bil lani, a se nisem počutil dovolj izkušenega. Mogoče me je ta stres peti pred polnimi Križankami malo potisnil dol in sploh nisem bil dober. Takrat se mi je zelo tresel glas. Tu pa je bilo čisto drugače. Bilo je tudi bolj intimno, bendovsko in sem si rekel: 'To moram iti. To je meni top!" nam je razkril Alex. A tudi tokrat glasbeniku ni šlo vse po načrtih. Na generalki je šlo v bistvu narobe vse, kar je lahko šlo. "Vse je šlo narobe. Nič se nisem slišal, igral sem zanič, kitara je bila 'fovš', ojačevalec je bil preveč naglas. A obstaja ena vraža: 'Če ti gre na generalki slabo, potem na 'špilu' 'razturaš'. In to se je zgodilo tudi tokrat. Bil je super nastop. Boljše, kot sem pričakoval," nam je zaupal Alex.

Pa ga je kaj presenetilo, da je slavil z rock komadom, saj so bili ostali – z izjemo Adamovega - pop? "Tu je šlo za poprock, za neki kompromis med rock in pop komadi. Veliko je bilo precej počasnejših komadov. Ko ljudje slišijo besedo poprock, imajo nekje v glavah, da mora biti to vesel komad, veliko kitar, a hkrati spevna melodija in zgleda, da so ljudje točno to slišali v moji skladbi," meni Volasko, ki je poleg kipca od SAZAS-a prejel še 1.500 evrov. Denarno nagrado bo vložil v novo ploščo, ki bo izšla konec letošnje pomladi. "Izdajo načrtujem tam okoli sredine maja, s čimer bi zaokrožil tri leta od izdaje mojega prvega albuma. Tak cilj sem si zadal. Večina skladb je že posnetih. Zdaj iščem še par komadov in naslovnico, potem pa prostor, kjer bom lahko to predstavil. Zelo se že veselim. Mislim, da bo zelo dobra plošča. Malce bo drugačna. Niste me navajeni v tej vlogi," nam je še razkril 23-letnik.

Na tekmovanju se je predstavilo kar nekaj novih obrazov, med njimi tudi Voranc Boh, nastopili pa so tudi stari mački Društvo mrtvih pesnikov, ki so slavili na zadnjem tovrstnem festivalu, Pop delavnici. Alexov komad je bil všeč tako Vorancu kot pevcu skupine Društvo mrtvih pesnikov Alanu Viteziču.

"Zmagovalna pesem se mi zdi v redu. Zdi se mi super, ker je ena taka mešanica kantavtorstva in rocka, na kar se Slovenija 'pali'," nam je dejal Boh, ki se mu je sicer s pesmijo Jutro v Tivoliju uspelo prebiti vse do superfinala. Kljub temu pa ni bil čisto nič razočaran, da se sam ni znašel v Alexovi koži. "Nič nisem razočaran. Super je bilo. Užival sem. Super dogodek. Krasno smo se imeli s skupino, z vsemi skupinami. Super je bilo," nam je dejal Voranc. Na festival ga je sicer prijavil avtor komada Jernej Juren, on pa je šel s tokom.

Voranc Boh je z glasbenim udejstvovanjem začel v srednji šoli z bendom L.S.D. (Lepi Slovenski Dečki).
Voranc Boh je z glasbenim udejstvovanjem začel v srednji šoli z bendom L.S.D. (Lepi Slovenski Dečki). FOTO: Jani Ugrin

Alan pa je zmagovalno pesem označil za pravo slovensko radijsko uspešnico. "To je tisto, kar bi pričakoval, da bi se vrtelo na radiu," nam je dejal glasbenik, ki je ob tem obujal spomine ne leto 1993, ko so s fanti zmagali na zadnji Pop delavnici. "Takrat smo bili stari malo čez 20 let. Prav je, da na mladih svet stoji, mi starejši jim pa dajmo neki vzor. Od takrat naprej ni bilo festivala, ki bi pokrival pop rock glasbo. Glede na to, da smo takrat zmagali, smo se odločili, da je prav, da podpremo novo pobudo RTV Slovenija in da se pridružimo tej karavani in damo neko popotnico za naprej," nam je razlog za sodelovanje na tem glasbenem tekmovanju pojasnil Alan.

Glasbenike smo vprašali tudi, v čem vidijo pomen tovrstnega festivala in kako gledajo slovensko glasbo ter na obvezne kvote slovenske glasbe v radijskem etru?

Alex bo denarno nagrado vložil v novi album, ki ga bo izdal konec letošnje pomladi.
Alex bo denarno nagrado vložil v novi album, ki ga bo izdal konec letošnje pomladi. FOTO: Jani Ugrin
Alexu se zdijo takšni festivali pomembni predvsem za preboj mladih skupin. "Na valu vseh resničnostnih šovov in vseh medijskih pumpanj in družbenih omrežij, kjer v bistvu sploh nihče ne ve več, kdo je dober, kdo sploh kaj dela, je so takšni festivalu zelo pomembni, saj so mladi izgubljeni. To vidim pri bendih moje generacije. Takšni festivali bi jim zagotovo dali nov zagon. Na festival se je prijavilo zelo veliko ljudi in jaz apeliram na mlade bende in na mlade izvajalce: 'Prijavite se, saj nimate česa izgubiti, lahko samo dobite. Najdite svoje mesto pod soncem!' Upam, da bodo mladi sprejeli to možnost," se nadeja Volasko.

Slovenska glasba v zadnjem času spet bolj prihaja v ospredje, o čemer pričajo tudi razprodani koncerti Big Foot Mame, Mi2 in Društva mrtvih pesnikov. Pa bo s kvotami stanje še boljše?

"Stvar se je začela počasi premikati. Žal mi je, da sploh potrebujemo kvote, saj je slovenska glasba dobra. Kdor pravi, da je slaba, se očitno ne spozna na slovensko glasbo. Povsod je 'škart roba', tudi v Ameriki. Upam si trditi, da bi za 90 odstotkov tamkajšnjih komadov Slovenci rekli, da so 'bedni'. Mi dobimo samo tistih 10 odstotkov najbolj komercialnih uspešnic. Moramo negovati svoj jezik. Moramo delati v slovenskem jeziku, zato sem tudi komad za danes naredil v slovenskem jeziku in tudi za Emo sem enim fantom napisal in sproduciral en komad, ki je tudi v slovenskem jeziku. Samo trije so v slovenskem jeziku, zaradi česar sem precej žalosten, a Ema je vseeno mednarodni festival," pravi Volasko. Kvote pa so po njegovem mnenju odgovor na neurejeno uredniško stanje v Sloveniji. "Če bi bili uredniki kolikor toliko zavedni in če bi se spoznali na slovensko glasbo ter bi jih to sploh zanimalo, ne bi potrebovali nobenih kvot. Tega se zaveda marsikdo, med njimi tudi Hrvati. Dajmo se zgledovati po njih. Negujmo svojo glasbo in naredimo neke dobre tržne in umetniške produkte," poziva Alex.

Voranc meni, da takšen festival v Sloveniji zagotovo manjka. "Se mi pa zdi, da je na njem mogoče manjkalo malo bolj sodobne glasbe, nekaj, kar se zdaj vrti v hipsterskem svetu. Ampak, saj še bo, navsezadnje je bil to prvi festival," pravi Boh. Pevcu se zdi tudi, da manjka podpora novim bendom, se mu pa zdi dobro, da se vrača velika podpora starim dobrim bendom, saj to pomeni, da prihaja neki novi val. Zato je zelo naklonjen tudi kvotam. "Meni se to zdi dobro. To je podpora novih glasbenikov. Tudi, če bodo dali ven neki slab komad, bo vseeno nov in bomo slišali, kaj se dela. In to je pomembno. Pomembno je, da se učimo iz napak, delamo naprej, odkrivamo nove metode, nove 'fore' v glasbi. To je to," nam je povedal Voranc, ki bo nastopil tudi na letošnjem koncertu MGL v Kinu Šiška, pripravlja pa tudi nov bend.

Tudi Vitezič meni, da je takšen festival nujno potreben. "Luknja je v slovenski popularni glasbi zelo globoka. Zadnjih deset let v bistvu nimamo pop rock glasbe niti primerne oddaje, kjer bi nastopali, tako da je vsak tak moment, kjer lahko igraš v živo, za glasbenika kot neki neobrušen diamant," nam je dejal Alan, ob tem pa poudaril še pomembnost petja v slovenskem jeziku. "Treba je delati na tem, da v glasbi ostane slovenska beseda in da tudi mladi pojejo v slovenščini. Konec koncev, ko greš na žur in ob kitari nekaj zapoješ, poješ slovenske komade, tiste, ki so ponarodeli," pravi Alan. Kvote pa se mu zdijo nujno zlo oziroma neka borba proti zelo komercialnemu gledanju na glasbo, posebej na slovensko glasbo. "Za nas glasbenike to ni najboljše, seveda bi pa radi slišali svoj komad tudi podnevi, ne pa samo ponoči," še pravi Alan.

Društvo mrtvih pesnikov se je s svojim prepoznavnim glasbenim slogom v dobrih četrt stoletja delovanja trdno zasidrala med najvidnejšimi slovenskimi ustvarjalci popularne glasbe.
Društvo mrtvih pesnikov se je s svojim prepoznavnim glasbenim slogom v dobrih četrt stoletja delovanja trdno zasidrala med najvidnejšimi slovenskimi ustvarjalci popularne glasbe. FOTO: Jani Ugrin

Skozi poprockerski glasbeni večer nas je popeljala vsestransko nadarjena in energična voditeljica, igralka in improvizatorka Ana Maria Mitić, ki je pokazala tudi svoje pevske sposobnosti. Med tekmovalnim delom sta z Zlatkom skupaj "zarepala", v spremljevalnem programu pa je z Leo Sirk in Karin Zemljič odpelo zimzeleno popevko Mini maxi, Velkaverhovo uspešnico in zmagovalno pesem s festivala Slovenska popevka 1970. V času glasovanja sta zapela še Jan Plestenjak in Lara Baruca ter Tina Marinšek. Prvi je predstavil svojo uspešnico Prelepa za poraz, drugi dve pa sta v skupnem nastopu navdušili z glasbeno-plesno točko Dan neskončnih sanj.

Lara Baruca in Tina Marinšek med nastopom
Lara Baruca in Tina Marinšek med nastopom FOTO: Jani Ugrin
  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (18)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

bb5a
15. 02. 2016 14.28
+5
In kaj zdej k je zmagu? Še vedno je zanič, še vedno ga ne bo noben hotel poslušat in še naprej bo vlekel po vezah državne novce za prazen nič... Lepo ni kej...
pomlad14
14. 02. 2016 13.53
+4
Podpiram tovrstne glasbene dogodke in festivale, na takšen način se (le) kaže korak naprej k večji prepoznavnosti, poslušnosti, poudarku, naklonjenosti, približku slovenske glasbe do občinstva Slovenije. A kar se tiče približka slovenske glasbe do občinstva s tujine, tukaj je pa je prida malo storjenega v pravo smer. Glasbeno priložnost s tega področja predstavlja Ema, kjer se tu in tam najde kak dober komad, a je bodisi metoda glasovanja skladb, bodisi predstavitev skladb zgrešena. Dobro skladbo po navadi uniči nedodelan nastop in vizualni efekti, ki jih sploh ni, ter čuden kriterij ocenjevanja in izbire zmagovalne skladbe, kjer nimajo glavne vloge ne ljudstvo, ne strokovna žirija. Na Evroviziji sta glavna faktorja izbora zmagovalne skladbe 50 odstotkov strokovna žirija iz vseh sodelujočih držav in 50 odstotkov ljudstvo Evrope. Zakaj se tega recepta ne bi lotili tudi organizatorji, pol možnosti bi dali ljudem preko telefonskega glasovanja, pol možnosti, pa tuji strokovni žiriji, ki bi jih povabili iz posameznih držav, ne pa da skladbe ocenjujejo po principu, ne rep, ne miš. Aja, spet bo izgovor v smislu, ni denarja. Če hočejo, kam prilesti in kdaj zmagati, bodo morali tudi vložiti več finančnih sredstev v ta vse bolj glasbeno-kapitalistični cirkus. Ključno težavo predstavlja tudi nedodelan in dolgočasen nastop nastopajočih in vizualni efekti, brez katerih pogrneš na takšnem festivalu kot je Evrovizija. Ljudje poslušajo glasbo tudi z očmi, in če si ne napašejo slednjih, si skadbe niti ne zapomnijo. Poglejte si Švede in zakaj so zmagali. Ker so pritegnili marsikatero oko gledalca z vizualizacijo, ne samo s skladbo. Letos spet preko preverjenega recepta ciljajo daleč. Naši pa še vedno eno in isto vrtijo dalje, misleč, da so dvignili slovensko glasbo za eno lestvico višje in misleč, da pa so vedno bližje zmagi. Nop, na tak način ne bodo prišli nikoli niti do deset najboljših, kaj šele do zmage, če ne bodo na odru uprizorili nekaj magičnega in bo gledalec preko malih zaslonov enostavno vzdihnil vau.
mijavci
14. 02. 2016 15.44
+6
Tudi jaz podpiram take dogodke samo za boga a kdo prej preposluša kaj bodo nastopajoči igrali in peli, ker imeti neko tekmovanje samo da je ,je tudi brezveze. Naj za mnenje vprašajo južne glasbenike ki veliko bolje obvladajo to zadevo. Res me zanima mnenje naprimer Cetinskega kaj bi iskreno rekel na včerajšnje nastopajoče. Pa ne šepamo toliko po vokalnih sposobnostih temveč po inovativnosti ,aranžerskih sposobnostih, enostavno rečeno da pri naših pesmih noga ne trzne.
rambek
14. 02. 2016 13.33
+2
3 razredno tekmovanje. Pojma nimajo!
pomlad14
14. 02. 2016 13.53
+2
katarinamarn
14. 02. 2016 12.29
+2
Za bozjo voljo, koliko negativnih komentarjev.. Zalostna sem za slovenski narod, sami sebe bomo pojedli. Koncno se nekaj dogaja na slovenski sceni, katero hocemo obuditi ze kar nekaj casa in kako sprejmemo ta poskus osvezitve slovenskega jezika v glasbi? S pljuvanjem in ponizevanjem izvajalcev, ki se trudijo nekaj spremeniti. Ne pravim, da so bili vsi odlicni, vrhunski in superiorni ostalim tujim glasbenikom, mislim pa, da si nobeden od njih ne zasluzi taksnega ponizevanja in to s strani sodrzavljanov. Kako mislite, da bomo naredili kaksen preskok v glasbeni industriji, ce pa vsak poizkus slednjega zatremo s svojimi strupenimi jeziki? Kje je nasa narodna zavest, kje je nasa toleranca do ljudi, ki poskusajo nekaj spremeniti? Ocitno nasa miselnost se ni na tocki ostalih narodov in dokler bomo zatirali vsak poskus metamorfoze v nek spodoben in spostovan narod (vsaj na glasbenem podrocju) bomo obticali v status quo, ki v nasem primeru ni ravno zavidljiv. Vsi so zaceli z napakami, dovolimo se Sloveniji, da se uci na svojih, s podporo in ne kaznovanjem, ki ga te komentarji podpihujejo. Boljsi smo od tega.
pomlad14
14. 02. 2016 11.42
+1
Tudi Ema 2016 bo ista blamaža kot ta festival. Nobenega zvenečega imena ni zaslediti med avtorji komadov, kar že napoveduje kolaps na Evroviziji 2016.
pomlad14
14. 02. 2016 11.40
+1
Če so na Rtv že toliko pametni in pred Emo venomer izvajajo nek cirkus, ne reči, da dzsg ni "nastal" zaradi in v sklopu "težko pričakovane" Eme, bi lahko zmagovalno pesem uvrstili na slednji festival za Evrovizijo. Sicer pa zmagovalni komad spominja kot da bi ga odpela pevca Naber ali Kores.
FAUSTOS1
14. 02. 2016 10.54
+4
Nažalost vse kar organizira rtvs je vnaprej določeno posebno zmagovalci raznih festivalov več dni vnaprej po ljubljani že vedo kdo je pri srcu rtv seveda tisti ki že sodelujejo z njo
BEEF-TECH
14. 02. 2016 10.35
+7
A se je še komu zdelo Alexovo veselje na koncu fajkano? Mulc je po moje vnaprej vedel da bo zmagal :)
devede
14. 02. 2016 09.07
+7
Ma nagrado bi morali dobiti dekleti Lara in Tina.To je to.
kemuri
14. 02. 2016 09.12
+6
mijavci
14. 02. 2016 09.18
+6
Seveda ker sta peli že znan komad ki so ga včasih znali narest.
pomlad14
14. 02. 2016 11.34
+2
Imeli sta dober nastop, na kar pevci pozabljajo, da publika posluša tudi z očmi
kemuri
14. 02. 2016 09.03
+7
Adam , zelo dobro, čeprav melodija sama nič posebnega..Anja Kotar zelo dobro, čeprav malo preveč tistega odrezavega petja..Voranc Boh, zelo dobro, čeprav bi lahko bila skladba malo bolj energična, kot je bila za trenutek nekje na sredini, v podobnem stilu bi se lahko končala, malo zadržano, sicer dobra kopija Franka Turnerja . Ostalo nakladanje v en dan, filozofiranje, predvsem pa, črtajte naslednje leto v imenu Rock, ker je to je bil pop festival, velika škoda, da ne pokažete malo več jaj.c. Zmagovalec, kopija Omarja Naberja, ki je bil kopija tisočerih kopij .
mijavci
14. 02. 2016 08.43
+16
Rad imam Slovensko glasbo samo tole včeraj ni za nikamor, pa ravno v tem času ko se grebejo za slovenske kvote, ma niti ena pesem da bi te vsaj malo pritegnila res kr neki, tale Volasko je pa itak produkt RTV skupaj z Modrijanem Blažem sta za za RTV prava poslastica.
joze drugi
14. 02. 2016 08.57
+2
So vsaj uspeli najti primerno voditeljico. :)
latince
14. 02. 2016 10.51
+5
ne ne,to je pa res,milo rečeno,nula in to vsi komadi.