Glasba

Kamerad Krivatoff le dočakal svoj prvenec

Ljubljana, 11. 03. 2015 07.57 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Teja Pelko
Komentarji
0

Kamerad Krivatoff je po desetletju krojenja, spreminjanja in piljenja starih komadov iz zlate dobe pisanja pesmi izdal album. Poimenoval ga je About Time, njegovo 'rojstvo' pa proslavil z zabavo.

Luka Šalehar
Luka Šalehar FOTO: Aleš Rosa

Zasedba Kamerad Krivatoff je navdih pri iskanju lastnega glasbenega izraza našla v popevkah prve polovice dvajsetega stoletja. Glede na svoj specifični instrumentarij - kopico analognih in digitalnih sintetizatorjev zvoka, bobnov, basa in glasa so menili, da je sebi lasten zvok bolje poiskati v priredbah močnih avtorskih pesmi. Pod prste so si med drugim nastavili dela glasbenih velikanov, kot so Henry Mancini, Cole Porter, Ervin Drake in Charles Aznavour. Nastalo je 8 močnih komadov iz kolektivne zavesti prejšnjega stoletja: I'm Gonna Live Till I Die, Lulu's Back in Town, The Sweetheart Tree, J'en Deduis Que Je T'aime, Nature Boy, Night and Day, Too Close for Comfort in It Was a Very Good Year. In zakaj so se odločili, da na album uvrstijo ravno za pesmi? "Našli smo se v pesmih iz zlate dobe pisanja pesmi iz 30-ih, 40-ih, 50-ih, 60-ih let prejšnjega stoletja in izbrane pesmi – kot vse stvari - dali na glasovanje. O vseh stvareh se namreč odločimo demokratično. Kar nekaj časa je trajalo, da smo to sploh izbrali in potem to posneli. Treba je namreč vedeti, da te skladbe niso samo zaigrane, ampak so zelo prearanžirane. Pravzaprav smo vzeli samo neko osnovo, ki se nam je zdela primerna, s katero smo se vsi poistovetili. V vseh teh letih ustvarjanja smo ponotranjili te stvari. Nam so ti komadi praktično avtorski. Jasno, niso, a ob vsem delu, ki smo ga vložili v to, definitivno ni to samo neka priredba v smislu 'zašpilaj' zaigraj, ampak gre tu za veliko kreativnega ustvarjanja," nam je zaupal Luka Šalehar. Težav s pridobitvijo avtorskih pravic niso imeli. Poleg priredb tujih skladb pa so na zgoščenko uvrstili tudi en avtorski komad z naslovom Beach Boy, ki so ga navdihnili prav njegovi sopotniki v času. "Zdelo se nam je, da stilsko ustreza tej plošči," nam je odločitev za to pojasnil Luka Jamnik in dodal, da so ponosni na to, da ne izstopa preveč od komadov, ki so jih napisali velemojstri.

In kakšni so občutki, ko po desetletju v rokah držiš zgoščenko? "Občutki so krasni. Po desetih letih ustvarjanja in kreiranja glasbe je super videti in slišati nekaj na nosilcu zvoka. Ponosni smo na to, kar nam je uspelo. Fino je, da smo po vseh teh letih to dali skupaj in da smo na koncu zelo zadovoljni s tem," nam je povedal Šalehar.

Album About Time
Album About Time FOTO: Aleš Rosa

Pri albumi so poleg članov skupine: Tima Kostrevca (klaviature), Luke Jamnika (klaviature), Jerneja Jurca (klaviature), Damirja Babića (bas), Luke Šaleharja (bobni) in Gregorja Grudna (vokal), sodelovali še tonski asistent v studiu Evolucija Simon Jovanovič, za mastering je poskrbel Tom Meyer iz Master & Servant iz Hamburga, za obliko albuma Marko Kadič, za fotografije pa Julia iz Kölna, ki so jo našli na spletu in jim je bilo všeč njeno delo. Poleg omenjenih so na pomoč priskočili tudi prijatelji, ki so jim posodili kakšen predojačevalec in mikrofon.

Čeprav so jima vse skladbe z albuma ljube, pa sta Šaleharju še posebej pri srcu Lulu's Back in Town in Nature Boy, Jamnik pa je poleg pesmi, ki jih je omenil njegov kolega, izpostavil še Beach Boy, ker gre za njihov komad.

Člani skupine so sicer tudi prijatelji, ne samo člani skupine. "Imamo svoje obveznosti, lovimo se naokrog, demokratični smo (mogoče celo preveč – zato je tudi album nastajal tako dolgo), vsake pol leta pa se tudi spremo," sta nama zaupala Šalehar in Jamnik.

Luka Jamnik
Luka Jamnik FOTO: Aleš Rosa

Album so člani zasedbe poimenovali About Time, ker gre za dvopomenko. "Ker je bil po desetih letih že skrajni čas za izdajo albuma in ker govori o času, ki tudi pritiče tem pesmim." Zgoščenko lahko naročite na njihovi spletni strani ali pa si jo z nje brezplačno pretočite, lahko pa jim tudi donirate denar in s tem podprete njihov projekt, če se vam to zdi vredno ali pa imate sredstva za to.

Šalehar in Jamnik sta nam razkrila tudi, zakaj so skupino poimenovali Kamerad Krivatoff. "Ko je nastajala kompilacija Pankrti, na kateri so razni slovenski bendi prirejali njihove komade, smo se, ko smo za to izvedeli (takrat smo bili namreč člani tudi drugih skupin), povabili k sodelovanju. Naredili smo en komad od Pankrtov in jim ga poslali. Odgovornim te kompilacije je bil všeč in vprašali so nas, kako se imenujemo. Ker jim nismo mogli dati odgovora, so nam dali zanj dan in pol. Potrebovali pa so tudi naše fotografije. Angažirali smo se in uspelo nam je sestaviti neke fotografije. S tem, da se nismo mogli vsi naenkrat dobiti, tako da smo morali vsakega posebej fotografirati in se potem zmontirati na neka druga telesa. Potem pa smo se dobili za ime in smo se praktično skregali. Delovno ime je bilo krivato. Mi smo namreč krivili, zvijali, izkrivljali osnove teh komadov. In iz tega smo izhajali. Potem je prišla ideja Krivatoff. Neki člani so imeli idejo Kamerad. Na koncu smo prišli do imena Kamerad Krivatoff, ki nobenemu ni bil všeč. Skregali smo se. Zjutraj nihče ni vedel, kaj smo se zmenili, morali bi pa oddati ime. Tima smo vprašali, kaj je zdaj s tem in odvrnil nam je: 'Saj smo se zmenili: Kamerad Krivatoff'. Potem smo bili vsi blazno razočarani, češ, kakšno je zdaj to ime, a čez mesec, dva smo ga vzljubili in smo zdaj absolutno zadovoljni z njim," nam je povedal Jamnik.

Jernej Jurc
Jernej Jurc FOTO: Aleš Rosa
Kasneje je Kamerad Krivatoff postal tudi njihov alter ego. "Ne želimo se namreč poimensko izpostavljati, se pa absolutno ne skrivamo. Le ne zanima nas, da nas kdo sodi po pričeskah oziroma zdaj, ko smo v že zrelih letih po izpadanju las oziroma fjordih, ampak po glasbi, ki jo ustvarjamo. Zato se nam je zdelo primerno, da se enostavno predstavljamo kot on - kot Kamerad Krivatoff," nam je povedal Šalehar.

Kljub temu, da so za prvenec potrebovali deseti let, pa člani skupine že razmišljajo o drugem albumu. Ta bo povsem avtorski in slovenski. "Tudi naši avtorski komadi so že kar stari. Prvi datirajo vsaj kakšnih šest, sedem let v preteklost. Delamo nove komade. Nekatere od njih smo tudi že v živo igrali na koncertih, eni pa so čisto novi. Naslednji izziv je neka krajša plošča slovenskih avtorskih komadov," nam je zaupal Jamnik.

Na to, da boste njihove skladbe slišali v živo, pa boste morali še počakati. "Zavestno smo sklenili, tudi zaradi objektivnih razlogov, saj imamo vsi družine, poleg tega pa je Luka član skupine Laibach in je ves čas naokrog na turnejah, da enostavno nima smisla na vrat na nos delati koncerta in da bomo raje energijo preusmerili na lastne pesmi, jih posneli ter konec leta predstavili vse skupaj," nam je za konec še dejal Šalehar.

Člani zasedbe so izid album proslavili s prijatelji.
Člani zasedbe so izid album proslavili s prijatelji. FOTO: Aleš Rosa
  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.