Ko je Slavko Avsenik daljnega aprila 1953 prvič raztegnil meh pred mikrofonom Radia Ljubljana in ko je s starejšim bratom Vilkom v letih 1954–1955 najprej zasnoval Gorenjski kvartet in zatem še Kvintet Avsenik, še zdaleč ni mogel slutiti, da se bo njegov ljubiteljski harmonikarski zagon kaj kmalu spremenil v pravi srednjeevropski glasbeni fenomen, ki je dodobra preoblikoval širok glasbeni in kulturni prostor in Avsenike zapisal med nepozabne legende. Iz spontanega in veseljaškega preigravanja prvih povojnih let v očetovi gostilni Pri Jožovcu v rojstnih Begunjah na Gorenjskem se je razvil nov, pristen glasbeni izraz, ki je v nadaljnjem poletel zelo visoko in daleč: postal je najpriljubljenejši pojav v slovenski glasbi in tako močno priljubljen tudi v srednjeevropskem svetu, da je domačo gorenjsko glasbo povedel v najprestižnejše in največje koncertne dvorane, vse do Berlinske filharmonije.
Brata Avsenik veljata za najbolj izvajana in prodajana avtorja v folk glasbi v Evropi. Izpod njunih peres je bilo ustvarjenih več kot 1000 skladb, med katerimi je najbolj prepoznavna Golica, ki je po vsem svetu doživela kar 600 predelav, velja pa tudi za največkrat predvajano instrumentalno skladbo na svetu. Prodanih je bilo več kot 36 milijonov nosilcev zvoka, za kar so prejeli 31 zlatih plošč, dve platinasti in eno z diamanti ter tri platinaste CD-plošče za slovensko tržišče. Za nemško in slovensko tržišče je bilo izdanih približno 150 kompilacijskih in 80 albumov. Na odrskih deskah pa so imeli več kot 10.000 nastopov. Izredna plodnost tako na koncertnem kot tudi na diskografskem področju je Avsenike privedla do enkratnega podviga: leta 1987 so jih zapisali v Guinnessovo knjigo rekordov kot najbolj ploden ansambel v folk glasbeni zvrsti. Za izjemne dosežke so prejeli številne prestižne nagrade.
Da se družinsko izročilo ne bi nadaljevalo, se ni bati. Vnuk Sašo Avsenik že nekaj let več kot uspešno nastopa in polni dvorane tako doma kot tudi na tujem. Podatek o razprodani avstrijski turneji, ki se je več kot uspešno končala s sobotnim koncertom v hokejski dvorani v Salzburgu, je navdušujoč. Tako kot tudi drugi koncerti v Grazu, Beljaku, Leondingu, Innsbrucku in Bregenzu, ki so se končali s stoječimi večminutnimi ovacijami občinstva. Vsega spoštovanja je vredno tudi dejstvo, da je bil koncert v Grazu razprodan kar štirinajst dni prej. "Moji občutki po nedeljskem koncertu v Grazu so zelo pozitivni. Predvsem me veseli dejstvo, da smo razprodali dvorano, ki jo je pred nami razprodal že stari ata Slavko kar 44-krat. Drugi uspeh je bil zagotovo sam program, saj smo dokazali, da je naša glasba še po 60 letih priljubljena in edinstvena. Največja sreča pri vsem tem pa je, da ta obletnica povezuje tri generacije: Slavka in Vilka, Gregorja in mene s kolegi.
Sodelovanje z družino in ekipo je dobro, polno veselja in dobrih občutkov ter upanja, da bi bili tudi naslednji koncerti tako uspešni," pravi vnuk Slavka Sašo Avsenik.
Koncerti Avsenikov so skrbno pripravljeni iz več delov in so vsebinsko bogati. Od časovnega dela, v katerem se predstavi nastanek zasedbe bratov Avsenik, dela, v katerem se izpostavi člane zlate generacije, ki mu sledita domovinski in potovalni sklop, ter vse do dela z največjimi uspešnicami. Pri skladbi Melodija za tebe pa sodelujejo kar vse tri generacije – Ansambel Saša Avsenika, Gregor Avsenik ter mojster Slavko Avsenik.
Zelo bogat program z gosti lahko pričakujemo tudi na nekaj izbranih lokacijah po Sloveniji. Najprej se obeta Novo mesto, ki bo eno izmed teh srečnih krajev, kjer lahko v športni dvorani Marof pričakujemo gala koncert ob 60-letnici Avsenikove glasbe. Julija se bodo Avseniki predstavili na pravljični lokaciji, na Titovem trgu v Kopru, avgusta pa bodo praznovali na festivalu Avsenikove glasbe v Begunjah. Prestolnica naj bi najlepše Avsenikove melodije slišala v jesenskih dneh.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.