Glasba

'Igrali smo povsod, tudi med piramidami'

Slovenj Gradec, 01. 07. 2011 10.47 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Renata Rančić
Komentarji
0

Egiptovski filharmonični komorni orkester se je na svojem prvem koncertu v Sloveniji poklonil tudi žrtvam nemirov v Egiptu. Ker jih še vedno skrbi za varnost, člani ne igrajo več pod piramidami v Gizi.

V Slovenj Gradcu se je s koncertom Egiptovskega filharmoničnega komornega orkestra začel drugi arabski kulturni festival ŠAMS.

Šams je arabska beseda za sonce, ki je hkrati tudi izraz prizadevanj v Slovenji živeče arabske skupnosti, da predstavi raznolikost arabske kulture. "S festivalom želimo obogatiti kulturno življenje in ustvariti novo stičišče multikulturnosti v Sloveniji," so povedali organizatorji sinočnje prireditve, katere častni gost je bil veleposlanik egiptovske ambasade v Sloveniji Ahmed Farouk. Koncert je finančno podprla egiptovska ambasada na Dunaju.

Ahmed Nabil, violinist v orkestru
Ahmed Nabil, violinist v orkestru FOTO: Renata Rančić

Ljudska vstaja in dogodki, ki so sledili v Egiptu v začetku letošnjega leta, so močno zaznamovali tudi življenje nastopajočih glasbenikov. "Življenje v Egiptu te dni zelo niha: včasih nam gre bolje, drugič slabše, predvsem pa je varnost tista, ki kroji naš vsakdan – še vedno je namreč precej nevarno," pripoveduje mladi violinist orkestra Ahmed Nabil, ki je tudi član simfoničnega orkestra v Kairu. "Zdaj lahko koncertiramo le še v operni hiši v Kairu, saj je tam še najbolj varno. Pred revolucijo pa smo igrali povsod, tudi na prostem, denimo med piramidami v Gizi, kar je res neverjetna izkušnja, za katero sem zelo hvaležen, da sem jo doživel.''

V protirežimskih protestih, zaradi katerih se je Mubarak po treh desetletjih odpovedal oblasti, je umrlo skoraj 850 ljudi. Na odru kulturnega doma je zato orkester premierno izvedel Elegijo žrtev revolucije 25. januarja, skladatelja in gostujočega člana orkestra Hossama Mahmouda, s katero so nas spomnili prav nanje. In na dogodke s trga Tahrir, kjer še vedno potekajo protesti.

Egiptovski filharmonični komorni orkester
Egiptovski filharmonični komorni orkester FOTO: Peter Zajc
Mohamed Hamdy, klarinetist solist
Mohamed Hamdy, klarinetist solist FOTO: Peter Zajc

Morda ni naključje, da je bil koncert ravno v Slovenj Gradcu – mestu, ki se edino v Sloveniji ponaša z nazivom 'glasnik miru', ki so mu ga že pred več kot dvema desetletjema podelili pri OZN.

Zaigrali so tudi Stare plese in arije za lutnjo, Suita št.3, Ottorina Respighija, preigravali še Taquassiem za klarinet in godala, svojega maestra Ahmeda El Saedija, pri čemer je ljubitelje klasične oziroma komorne glasbe zagotovo navdušil solist na klarinetu Mohamed Hamdy. Umetniški večer so po dobri uri in pol sklenili s Komorno simfonijo, op. 110b Dimitrija Šoštakoviča. Zahtevno, a vidno navdušeno občinstvo so člani orkestra zapustili in nadaljevali pot svoje evropske turneje proti Budimpešti, Bratislavi in Münchnu.

Egiptovski filharmonični komorni orkester je bil ustanovljen pred osmimi leti na pobudo priznanega dirigenta maestra Ahmeda El Saedija. Od svojih začetkov je orkester izvedel številne uspešne koncerte na različnih prizoriščih v Kairu. V širši zasedbi matičnega simfoničnega orkestra pa so nekateri člani nastopili tudi že na drugih evropskih koncertnih odrih.

Maestro Ahmed El Saedi, ustanovitelj Egiptovskega filharmoničnega orkestra
Maestro Ahmed El Saedi, ustanovitelj Egiptovskega filharmoničnega orkestra FOTO: Peter Zajc

Sodelovali so s priznanimi dirigenti, glasbeniki, baletniki in opernimi pevci, tudi z znanima tenoristoma Andreo Bocellijem in Placidom Domingom.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.