Glasba

FOTO: Glasbena duša, ki veže Afriko s Prekmurjem

Ljubljana, 17. 02. 2017 09.45 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Vlado Kreslin je v navezi z Igorjem Leonardijem in bratoma Guissé, Djibyjem in Cheikhom, ustvaril spoj izvornega afriškega bluesa iz severnosenegalske regije Fouta Toro z melanholijo ljudske glasbe rodnega Prekmurja. Plod njihovega sodelovanja je album Never Lose Your Soul.

Ko se združita Evropa in Afrika, lahko nastane zanimiva glasbena mešanica. V GKL Bandu so se združili ob kitari pojoča brata Djiby in Cheikh Guissé, kitarist Igor Leonardi ter vsem dobro znani Vlado Kreslin, ki je poleg petja in kitarski vložkov zaigral tudi na orglice. Na eni strani afriški blues iz severnega Senegala, ki mu je Kreslin pridal melanholijo prekmurske ljudske glasbe.

Brata Djiby in Cheikh Guissé, kitarist Igor Leonardi ter vsem dobro znani Vlado Kreslin, so se združili v kvartet GKL Band
Brata Djiby in Cheikh Guissé, kitarist Igor Leonardi ter vsem dobro znani Vlado Kreslin, so se združili v kvartet GKL Band FOTO: Miro Majcen

Očitno je usoda hotela, da se je zanimivi kvartet srečal leta 2015 v Ljubljani, ko sta Kreslin in Leonardi spoznala dva od treh bratov iz zasedbe Les Frères Guissé. Rezultat njihovega sodelovanja je sveža plošča Never Lose Your Soul, ki je pravkar izšla pri založbi Intek, predstavlja pa lep presek njihovega pisano-mednarodnega sodelovanja.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Na albumu so interpretacije blues standardov (Baby, Please Don’t Go), uspešnic posameznih članov zasedbe (Dekle moje, Siré) ter nove kompozicije (Gonga, Samba). Gre za akustičen pristop, ki je zasnovan na blues ritmih ter oplemeniten z elementi senegalske in slovenske glasbene tradicije. Vse pa se zrcali v uspešni medkulturni harmoniji, ki so jo ustvarili štirje izvrstni glasbeniki.

Guissé Kreslin Leonardi, GKL Band - 6
Guissé Kreslin Leonardi, GKL Band - 6 FOTO: Miro Majcen
Brata Guissé se pri glasbenem ustvarjanju naslanjata na melodično pripovedno tradicijo Touaregov in drugih nomadskih ljudstev severne Afrike, Kreslin kot novodobni bard ponaša v svet svoje rodno Prekmurje, Leonardi pa kot izvrstni interpret s čutom za improviziranje, ki se je na popotovanjih po Aziji in Afriki izpopolnil v mojstrstvu strunskih instrumentov jazz in world glasbe.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Koncert v Cankarjevem domu je minil v prijetnem "povalentinovskem" vzdušju in marsikoga popeljal v pokrajine, ki je jih lahko ustvarijo samo prekcelinske melodije, ob kakršnih smo lahko uživali na tokatnem koncertu, ki je bila zagotovo poslastica, s prepevanjem v različnih jezikih vred, kakšni nismo priče na vsakem koraku.

Guissé Kreslin Leonardi, GKL Band - 17
Guissé Kreslin Leonardi, GKL Band - 17 FOTO: Miro Majcen


 

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

yyyeb
17. 02. 2017 18.33
Uporabnik113089
17. 02. 2017 11.50
-1
Ja. res je prava mojstrovina sklamfati komad iz afriških in slovenskih ritmov. Z besedilom je precej lažje. Ni potrebna prav nobena sinteza. Prekmurski dialekt je sam po sebi zelo podoben, če ne celo identičen jeziku diula, ki ga uporabljajo v afriški Burkini Faso. Še ena zanimivost. Slovenski prevod za Burkina Faso je: dežela pokončnih ljudi... No, pa smo odkrili domovino Cerarjevih....