Pred 30 leti se je našla skupina mladih navdušencev, med katerimi so bili Sejo Sexon, Nele Karajlić, Elvis J. Kurtovich, Branko Đurić, Emir Kusturica, če naštejemo samo najbolj poznane oz. imena, ki so tako ali drugače začela krojiti takratno in tudi poznejšo sceno. To je bil čas, ko se je mladim, polnim navdiha, zagona in z zvrhano mero ''zafrkancije'', začelo dogajati. Pravzaprav so za to poskrbeli sami. Osnovali so gibanje Novi primitivizem, ki je združeval zvrhano mero absurda, družbene kritičnosti, predvsem pa dobre volje in humorja. Takrat sta se osnovali tudi zasedba Zabranjeno pušenje in seveda tudi nepogrešljiva Top lista nadrealista.
Zabranjeno pušenje, ki se je medtem razklalo na dve frakciji, v sarajevski ostaja Sejo s svojo kompanijo, v srbski pa sta Nele in Kusturica, tako še vedno nadaljuje njihovo tradicijo v najboljšem smislu. Po Novem Sadu so zdaj v Ljubljani predstavili razstavo Novi primitivizam za početnike, na kateri mlajšim generacijam s pomočjo okoli 70 eksponatov predstavljajo duh takratnega časa. Od prvih Sejovih kitar, kasetofonov, čevljev, oblačil, starih plošč in do člankov ter različnih medijskih komentarjev na dogajanje v norih osemdesetih. Kot nam je pred tedni v intervjuju zatrdil Sexon, gre bolj kot za nostalgičen izlet predvsem za željo, da ga vsem tistim, ki jih zanima to precej močno in svojevrstno gibanje, predstavijo kar najbolj pristno. V šestih dneh je bila razstava tako na ogled v Kinu Šiška, na zadnji dan te pa je bil še koncert Zabranjenog pušenja.
Zbrala se je množica navdušencev, ki so jim blizu njihove pesmi, kot so Guzonjin sin, Zenica blues, Devojčice kojima miriše koža, S druge strane ulice, Pišonja i Žuga, Bos ili hadžija in še cel kup drugih. Pozabili niso na album Muzej revolucije izpred let, za letošnje leto pa načrtujejo novi album. Dve in pol uri izleta v njihovo zgodovino v izjemno sproščeni in pozitivno naravnani izvedbi, preprosto ni moglo zgrešiti. Vsem nostalgikom v opomin in vsem mladim v poduk, kako se je nekdaj streglo stvarem. Velika večina njihovih pesmi je še danes povsem kredibilnih, saj dobra ''zafrkancija'' vedno najde svojo ciljno občinstvo. Zabranjeno pušenje so v slednjem brez dvoma diplomirali z odliko. Zato jih ima Ljubljana rada že od osemdesetih oz. od njihovih začetkov. In ja, še vedno vžgejo. Tako kot vedno. Tudi zato, ker pridejo naokoli na vsakih nekaj let, kar je očitno prava formula. Ker vedno ponudijo nekaj novega, pa nekaj takega lahko pričakujemo tudi na prihajajočem desetem albumu. Sejo in kompanija – še na mnoga leta!
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.