Glasba

FOTO: Plesni zaključek Flowa s Caribou in Roisin Murphy

Ljubljana, 29. 06. 2015 10.08 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Tretji in zaključni dan festivala Flow je v slovenski prestolnici poleg slovenskih izvajalcev kot sta New Wave Syria in Polona Kasal, ponudil elektronsko-plesni zaključek, saj sta nastopila kanadska zasedba Caribou in kultna irska pevka Roisin Murphy.

Zadnji dan festivala Flow je ponudil še nekaj zanimivih izvajalcev. Že popoldan se je predstavil elektro dvojec New Wave Syria, za njimi srbska zasedba Artan Lili, nato pa sta oder zavzela Polona Kasal in KALU, in na svojstven način interpretirala pesmi Tomaža Pengova, kot jih lahko slišimo tudi na plošči Na cesti.

Caribou so zasedba Dana Snaitha, ki je deloval tudi v projektih Daphni in Manitoba. S šestim albumom Our Love je lani požel dobre odzive kritikov in poslušalstva. Njegov bogati glasbeni eksperiment, ki je bogat z elektroniko, čeprav je v bistvu "one man band" dobi ob živi zasedbi nove dimenzije, ki ji je bilo razkošno in neposredno občutiti tudi na glavnem odru Flowa. Močna, sintetizirana in z različnimi tolkali podprta zvočna slika, je marsikoga začarala, spet druge pa pošteno razplesala.

Roisin Murphy je maja letos izdala tretji album Hairless Toys.
Roisin Murphy je maja letos izdala tretji album Hairless Toys. FOTO: Miro Majcen

Roisin Murphy je za mnoge ultimativna pop diva, ki pa se je vedno napajala v nekoliko alter izrazu, sploh po svoji ekstrovertiranosti in odštekanosti tako kot izgledu kot obnašanju. Že iz 90. let poznana iz zasedbe Moloko, se je nato podala v samostojne vode. Prvenec Ruby Blue je izdala leta 2005, zelo uspešen pa je bil drugi album Overpowered (2007). Po skoraj osmih letih se je letos maja vrnila s tretjo ploščo Hairless Toys, na kateri je svoj eksperiment popeljala še dlje, saj je na albumu samo osem pesmi, ki se po dolžini gibljejo med štirimi in desetimi minutami.

Caribou
Caribou FOTO: Miro Majcen

Z dolžino ni skoparila niti na Flowu, ko je oder zavzela ob 23. uri za sam vrhunec tretjega, zaključnega večera. Na oder je prišla kot stara skrušena ženica v plašču, a je to opravo kmalu odvrgla in pokazala svoje prave barve. Poleg novih pesmi je postregla tudi s poskočno Dear Miami z drugega albuma, pesem Jealousy pa s spremljevalno zasedbo raztegnila v skoraj 15-minutni "jam session", ki mu kar ni bilo videti konca. A njeni privrženci, katerih okus je širok in svoboden, so zagotovo prišli na svoj račun.

Polona Kasal x KALU
Polona Kasal x KALU FOTO: Miro Majcen

Dokaj eksperimentalen, četudi precej plesno obarvan zaključek festivala Flow je, če potegnemo črto, pokazal, da je dober koncept lahko uspešna formula za urbani festivalski dogodek, kakršnemu smo bili priča v preteklih dneh. Ali bo potreben še miselni preskok ljudi, da je slabih sto evrov za tri dni dogajanja in kopico vrhunskih imen pravzaprav ugodna cena, pa lahko premisli vsak pri sebi. Nekaj tisoč ljudi na dan je vsekakor dobilo svoje, kot tudi se je pokazalo, da je lahko festivalska ponudba na različnih nivojih lahko vrhunska. Upamo pa lahko, da bi se zadeva obdržala in da lahko na Flow računamo tudi v prihodnjih letih.

Glasbeni utrinki tretjega dne festivala si lahko ogledate v fotogaleriji!

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.