Glasba

FOTO: Paradise Lost ali metalsko iskanje 'tragičnih idolov'

Ljubljana, 15. 10. 2012 10.19 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Boštjan Tušek
Komentarji
0

Britanska metal zasedba Paradise Lost se po ameriški turneji zdaj mudi še na evropskem delu turneje, v okviru promocije svojega trinajstega studijskega albuma Tragic Idol. Po avgustovskem gostovanju na Metalcampu so se zdaj že drugič letos oglasili v Sloveniji.

Temu primeren je bil tudi obisk tokratnega metalskega žura v Kinu Šiška. Britanska zasedba Paradise Lost, ki jo prištevajo med utemeljiteljice t. i. gotskega metala, je tako postala stalnica na naših odrih zadnjih let. Da imajo trdno bazo oboževalcev, so pričali številni "orto" oboževalci, ki seveda te priložnosti niso izpustili, sicer pa bi si bend njihovega renomeja zagotovo zaslužil več pozornosti (v smislu udeležbe) tudi s strani obče publike.

Vokalist Nick Holmes, ki je imel leta 2010 še "čupo", je spet kratkolas.
Vokalist Nick Holmes, ki je imel leta 2010 še "čupo", je spet kratkolas. FOTO: Miro Majcen

Ali se "tragični idol" malce sarkastnično nanaša tudi na razne pevske resničnostne šove, je težko ugibati, nedvomno pa so se na novem albumu po glasbeni plati vrnili v čas, ko so bili na vrhuncu oz. čas plošč Icon in Draconian Times. Album tako ponuja odlične solaže kitarista Gregorja Mackntosha, veliko melodike in hkrati ohranja udarnost. Tematika v besedilih Nicka Holmesa ostaja mračnjaško-pesimistična, ki jo s svojim glasom samo še potencira. Vsekakor gre za veličastno vrnitev h koreninam, saj so se po nekaj albumih z bolj elektronskim pridihom spet počasi vračali tja, kamor sega njihovo bistvo. In če sta albuma In Requiem (2007) ter Faith Divides Us - Death Unites Us (2009) vrnitev h koreninam nakazovala, se je v Tragic Idol zgostil ves njhov kreativni potencial, ki je z vso močjo udaril na plan. Da gre za izvrstno ploščo, so jim po dolgem času priznali tudi britanski glasbeni novinarji, ki so jo toplo sprejeli.

Steve Edmondson in Aaron Aedy sta prav tako v bendu od vsega začetka.
Steve Edmondson in Aaron Aedy sta prav tako v bendu od vsega začetka. FOTO: Miro Majcen

Po predskupinah, kultni Phantasmagorii ter superskupini Soen, v kateri so bobnar Martin Lopez (ex-Opeth), basist Steve DiGiorgio (ex-Death, Testament), vokalist Joel Ekelöf (Willowtree) in kitarist Kim Platbarzdi, so četrt čez deseto na oder stopili Paradise Lost. Na prvi vtis dobro razpložena zasedba, v kateri so že od leta 1988 štirje isti glavni protagonisti: na vokalu Nick Holmes, na solokitari Gregor Mackintosh, na ritem kitari Aaron Aedy, na baskitari Steve Edmondson, na bobnih pa je od leta 2009 Adrian Erlandsson (At The Gates). Ob pesmih z novega albuma so zaigrali tudi starejše favorite, kot so Enchantment, As I Die, Pity The Sadeness. Izostala nista One Second in v dodatku Embers Fire, Faith Divides Us - Death Unites Us ter Just Say Words.

Paradise Lost v Šiški - 4
Paradise Lost v Šiški - 4 FOTO: Miro Majcen

Mackintosheva kitara zveni magično, rifi izpod njegovih prstov pa naravnost trgajo ušesne bobniče, Aedy drži dober kitarski ritem, ki ga dopolnjujeta Edmondson in Erlandsson. Bend je uigran, čeprav Holmesu tu in tam glasovno nekoliko "zmanjka". V uri in petnajst z manj kot uro "uradnega" dela so koncert zaključili. Res je, da gre turneja h koncu, a vendar bi si marsikdo želel, da bi odigrali še kaj več. Paradise Lost sicer dobro kljubujejo času. In če so v slabega četrt stoletja naredili poln krog, od začetnega death/doom zvoka, prek gotskega vrhunca, izleta v synth vode, so zdaj spet na vrhuncu. Z njimi rastejo nove generacije, sami pa, kot pravijo, bodo nadaljevali, kar pomeni, da bodo še dolgo z nami.

Več o Paradise Lost pa kmalu v pogovoru s kitaristom Gregorjem Mackintoshem, ki smo ga naredili pred tokratnim ljubljanskim koncertom!

Občinstvo je dobilo svoje, četudi je bil koncert dolg le uro in četrt.
Občinstvo je dobilo svoje, četudi je bil koncert dolg le uro in četrt. FOTO: Miro Majcen

 

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.