Glasba

FOTO: Novega rocka si želimo!

Ljubljana, 10. 09. 2011 09.46 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Boštjan Tušek
Komentarji
5

Festival Novi rock je v ljubljanskih Križankah v velikem slogu obeležil 30. obletnico. Skoraj peturni dogodek pa še zdaleč ni bil zgolj obujanje spominov, saj je z izvrstnim izborom starih in novih bendov ponudil spodbudno popotnico za naprej.

Če velja, da se je v osemdesetih in devetdesetih koncertna sezona začenjala z Novim rockom (NR), po besedah očeta tega festivala Igorja Vidmarja velja, da je se še danes drži poseben kultni status v Sloveniji. Ko je NR po letu 2000 nekako zatonil, na zadnjem je nastopila celo Siddharta, je letos na isti dan vzporedno zaigrala na nekem drugem precej bolj populističnem in trendovskem festivalu.

Zircus
Zircus FOTO: Miro Majcen

V Križanke pa se je na "kraj zločina" vrnilo nekaj prvoborcev iz osemdesetih ter sveža kri, ki je jasno nakazala, da je NR nekaj, kar obvezno potrebujejo tudi sodobne urbane generacije, rojene na koncu prejšnjega in tudi v novem tisočletju.

Aktivna propaganda
Aktivna propaganda FOTO: Miro Majcen

Od starih mačkov so Buldogi predstavili pesmi z novega albuma Ni lepo, ki je realen odraz stanja v sodobni družbi, seveda skozi prizmo starih pankerjev. Večer sta začeli zasedbi Zircus in Aktivna propaganda. Prva z inventivnim, skorajda plemenskim pridihom inventivne godbe, druga pa z udarnim pristopom vrednim Rage Against the Machine ali Black Flag z močnim socialnim in družbenim sporočilom.

Buldogi
Buldogi FOTO: Miro Majcen

Štajerci Kvinton so prikazali pravi folkovsko-kabarejevski-waitsovsko-bluesovski "trip", ki je naletel na dober odziv, sicer pa je bila ena od zasedb, katere nastop bi si želeli, da bi kar trajal.

Kvinton
Kvinton FOTO: Miro Majcen

Damir Avdić, samooklicani Bosanski psiho, je v brk npr. The White Stripes pokazal, da za rockanje in dober žur ne potrebuješ dveh instrumentov (kitara, bobni), temveč zadostuje zgolj kitara. Nora energija, ostre besede, namazan jezik in karizma. Vse to in še več uteleša glasbenik, ki se zdi kot eno s kitaro, iz katere izvablja na prvi vtis znane rife, ki ji 'zabeli' z odličnimi teksti in naravnost fanatično odrsko prezenco. In tudi tiste, ki s(m)o ga slišali prvič, je prepričal v rekordno kratkem času.

Damir Avdić
Damir Avdić FOTO: Miro Majcen

Otroci socializma z Iztokom Turkom (Videosex, Rotor) na kitari, ki menda snujejo nov material, so udarili z nekaj starimi klasikami, med drugim tudi z Pejd ga pogledat, Brane. Brane Bitenc, režiser, na odru deluje nekoliko sramežljivo, po drugi strani pa njegovo podajanje globokosporočilnih besedil bolj spominja na citiranje kot pa na petje.

Otroci socializma (Brane Bitenc)
Otroci socializma (Brane Bitenc) FOTO: Miro Majcen

N'Toko je s svojim MacBookom ustvaril pravi "zid zvoka" in predstavil nekaj pesmi s tretje, najbolj uspešne plošče Parada ljubezni. Dober primer, kako lahko raper drži pozornost zgolj z besedili in eksplozivnim nastopom ter razpleše tudi pankerje in alternativce.

N'Toko
N'Toko FOTO: Miro Majcen

Vedno odlični Melodrom so nam vzbudili živčne končiče in nas spomnili, kako lepo bi jih bilo slišati večkrat. Mina nam je pela o septembru (prvi in največji hit igrajo menda samo septembra), sicer pa so "marširali po globusu" in besneli v skladbi Besi z zadnje plošče. Vedno znova dajejo občutek, da so preveliki za Slovenijo in da si zaslužijo, da bi jih poleg domače grude slišal tudi širni svet.

Melodrom (Mina Špiler)
Melodrom (Mina Špiler) FOTO: Miro Majcen

Zvezde večera Niet so z novim basistom ponudili najdaljši nastop večera ter do konca napolnili in obnoreli zbrani avditorij. Kultne starejše adute izpod Habičevih rok so pomešali z novimi pesmimi z albuma Trinajst in poskrbeli za največjo norijo, kar so jo v zadnjem času lahko občutile Križanke. Maroltov maničen pogled in krepka glasovna podpora, ki ima dobro glasbeno zaledje v ostalih članih, se je tako izzrcalila na najboljši možen način in postregla s pričakovanim vrhuncem večera. Za konec pa še prekmurski kantavtor Dani Kavaš, ki je ponudil malce zatišja po nietovskem šusu.

Niet (Borut Marolt)
Niet (Borut Marolt) FOTO: Miro Majcen

Pravzaprav pa je bil vrhunec celotni letošnji Novi rock. Pozornost so si zaslužili vsi bendi, od prvega do zadnjega. Očitna kakovost prikazanih izvajalcev je dala jasno vedeti, da je NR še kako potrebna tvorba, ki je dober prikaz nove glasbene ustvarjalnosti. Kakovost torej ni problem, mlada kri vre in je voljna, da se preliva. Veselje je bilo spremljati dogodek, ki je tako dobro pripravljen tudi po organizacijski plati. Deset nastopajočih se je v slabih petih urah zvrstilo kot po tekočem traku, z minimalnimi premori, vsi s solidnim zvokom, skratka, vse pohvale. Novi rock tako definitivno ni izzvenel zgolj kot obletnica, temveč je nakazal pot, ki je dobra podlaga za prihodnja leta. In upajmo, da še na mnoga leta. Kapo dol.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

sweetpoet
14. 09. 2011 18.06
Škoda, kr nism šla :(
melinchar
14. 09. 2011 03.55
današnja mladina je na hard ... zakaj bi šli na rock koncert in se ga zapohali, če pa lahko grejo na elektroniko in se nažrejo cukrov ... :/
404Error
11. 09. 2011 09.21
bannana: Sam res, bolj kot ne sem opazila starejše generacije, recimo 30let , kot pa gimnazijske mularije! Sam hvalabogu, da še tud starejši hodjo ven, da se razživijo :) Ne morejo samo doma bit.
is.gd.24sekund
10. 09. 2011 23.38
-1
si ga NE želimo novi fosili, predvajajte to v domu onemoglih
gso
10. 09. 2011 21.15
Na žalost se je mularija, ki je razmišlala o NR, raje odločila za ritem=zastonj. Zakon blo na NR. Ful premalo blo mladine, res :(