Zasedba Laibach vnovič piše zgodovino. Po aprilskem antologijskem nastopu v znameniti londonski galeriji Tate so sedaj uprizorili dogodek z naslovom Kohle ist Brot (Premog je kruh), industrijsko suito v sodelovanju z Muzejem premogovništva Slovenije v Velenju. Posebnost tokratnega nastopa je bilo dejstvo, da so izvedli koncert skoraj 200 metrov pod zemljo, kar jih je brez dvoma zapisalo v domače glasbene anale, saj doslej to ni uspelo še nikomur.
Ker je bilo, logično, zanimanje za dogodek izredno tako doma kot tudi v tujini, so izvedli kar tri ponovitve, ob 18.30, 20.30 in ob 22.30. Program, podoben tistemu v galeriji Tate, je obsegal stvaritve z začetka njihove kariere v zgodnjih osemdesetih in pesmi, kot sta Mi kujemo bodočnost in Boji.
Poskus, da Laibach pri gledalstvu pusti vtis enkratnosti, je popolnoma uspel. Pred vhodom v rov je Pihalni orkester Premogovnika Velenje zaigral uspešnice Laibacha v izvedbi, ki je navdušila občinstvo že na odprtju njihove razstave Laibach Kunst – Glück auf (Srečno) v začetku septembra. Od trenutka, ko si je vsak nadel na glavo rudarsko čelado, do neverjetno hitre vožnje skoraj 200 metrov pod zemljo s 120 let strarim rudarskim dvigalom. V spremstvu rudarjev je bilo moč vsaj približno začutiti, kako se počutijo vsi tisti, ki dan za dnem kopljejo črno zlato.
Nos je zapolnil prah in vonj po premogu, čeprav je po drugi strani rudnik deloval precej moderno in za običajnega smrtnika nič kaj posebej klavstrofobično.
Prišli smo do posebnega akustičnega prostora z odrom, ki je dobil ime po Ligiju, simpatični maskoti šaleškega premogovništva. Ligijev oder stoji v značilnem rudarskem ambientu, ki se je z Laibachom zlil v nevsakdanjih zvokih iz podzemlja. Podzemna idila se je tako lahko dosegla maksimalni učinek. Razstava bo sicer na ogled še do 18. novembra.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.