Glasba

Elvis - 30 let po smrti

Memphis, 16. 08. 2007 00.36 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Tisoči oboževalcev Elvisa Presleyja so se zbrali v Memphisu, kjer so obeležili 30. obletnico njegove smrti.

Elvis Presley (1935 - 1977)
Elvis Presley (1935 - 1977) FOTO:

Tako kot že mnogo let doslej se je ob letošnjem visokem jubileju, 30-letnici smrti "kralja" rock'n'rolla Elvisa Presleyja, v Memphisu zbrala nepregledna množica ljudi, njegovih oboževalk in oboževalcev, ki so na posestvo Graceland dopotovali z vsega sveta.

Za nekatere njegove privržence se je to izkazalo za pravo odisejado, saj so morali dolge ure čakati v vrstah, preden jim je uspelo priti do Elvisovega groba na majhnem vrtu njegovega posestva Graceland. Nekateri so čakali tudi po pet ur in več.

Romanje pa je bilo, ne glede na vse, eden najbolj zaželenih in spokojnih dogodkov, kljub temu, da so cel teden potekali koncerti, slavja in projekcije Elvisovih filmov. V stilu Ameriškega idola so pretekli vikend priredili celo tekomovanje Elvisovih posnemovalcev. "Prišli smo, da se poklonimo Elvisu," je povedal eden izmed tekmovalcev.

30. obletnica Elvisove smrti - srce
30. obletnica Elvisove smrti - srce FOTO: Reuters

Za slavnostni sprevod so se Elvisovi prvrženci zbrali na ulici s štirimi dovozi pred Gracelandom, nato pa so uprizorili procesijo s svečami, ki so jih prižgali ob večnem ognju ob njegovem grobu.

Grob Elvisa Presleyja
Grob Elvisa Presleyja FOTO: Reuters

Tisti bolj pametni pa so se gneči izognili tako, da so najprej obiskali otvoritveno ceremonijo, nato pa se procesiji priključili šele nekaj ur kasneje, ko je bila gneča znatno manjša.

Sprevod s svečami v Gracelandu
Sprevod s svečami v Gracelandu FOTO: Reuters

Bleščeča kariera, klavrn konec

Elvis je umrl 16. avgusta 1977, v starosti 42 let, zaradi srčnega napada, ki so ga povzročili njegova nezmernost s hrano, tabletami in mamili. Dejstvo pa je bilo tudi, da je bil ob smrti finančno precej na tleh, saj so ga brez njegove vednosti "molzli" številni njegovi pribočniki in takoimenovani prijatelji. Pred tridesetimi leti je tako ugasnilo srce kralja rock'n'rolla, ki je (menda) umrl na stranišču.

Sprevod s svečami v Gracelandu
Sprevod s svečami v Gracelandu FOTO: Reuters

Od petdesetih let prejšnjega stoletja dalje je posnel ducate antologijskih pesmi, igral v več kot tridesetih hollywoodskih filmih, nazadnje pa postal pevska superzvezda v bleščečih kostumih v Las Vegasu, kamor ga je romala gledat cela Amerika.

Oboževalki pred Gracelandom
Oboževalki pred Gracelandom FOTO: Reuters

"Kralj", kakor je dobil vzdevek že za časa življenja, pa je pred smrtjo zaradi debelosti izgledal zgolj senca samega sebe, čeprav je očaral toliko ženskih src in vnesel pravo revolucijo v glasbeni svet.

Sprevod s svečami v Gracelandu
Sprevod s svečami v Gracelandu FOTO: Reuters

Zanimivo je tudi to, da je kar nekaj njegovih skoraj pozabljenih pesmi doživelo novo preobleko, saj sta pesmi Rubberneckin' in A Little Less Conversation v zadnjih petih letih postali številka ena na številnih svetovnih lestvicah.

Elvisovi oboževalci pred Gracelandom
Elvisovi oboževalci pred Gracelandom FOTO: Reuters

Legenda, ki prinaša denar

Predstavniki podjetja Elvis Presley Enterprises so si tako pomeli roke in se pripravili na "največji Elvisov teden doslej", saj so v Memphisu organizirali tudi Elvis Expo, kjer so nastopili tudi člani njegove skupine TCB (Taking Care of Business) in njegova žena Priscilla Presley.

Elvisov posnemovalec
Elvisov posnemovalec FOTO: Reuters

Pripravili pa so še vrsto drugih zanimivosti in prireditev. Elvisov rojstni kraj je na Highway 78 v Tupelu, v Mississippiju, kjer je tudi trgovina, kjer je Elvisova mama Gladys sinu kupila prvo kitaro. Glavni dogodek pa je bil seveda sprevod s svečami mimo groba v Gracelandu, česar se je udeležilo okoli petdeset tisoč ljudi.

Da Elvisov duh in legenda živita dalje, ni dvoma, saj je tako napovedal tudi njegov menedžer Colonel Tom Parker. "Elvis ni umrl, umrlo je le telo. Nič ne bo drugače," je izjavil ob njegovi smrti.

Nemška oboževalka v Gracelandu
Nemška oboževalka v Gracelandu FOTO: Reuters

Revija Forbes tako beleži, da je bil Elvis drugi najbolje plačani mrtvi zvezdnik, takoj za Kurtom Cobainom, saj so v letih 2005 in 2006 z njegovim likom zaslužili okoli 42 milijonov ameriških dolarjev.

Posel je še posebej dobro zacvetel, ko je leta 1979, po smrti njegovega očeta Vernona, Priscilla postala upraviteljica Elvisovega posestva. Graceland je za javnost odprt od leta 1982 naprej, na leto pa ga obišče več kot šeststo tisoč ljudi, številka pa še narašča. Samo v tednu obletnice njegove smrti Graceland obišče nekaj deset tisoč ljudi.

Elvisu v spomin, Tokio
Elvisu v spomin, Tokio FOTO: Reuters

Leta 2005 je 85-odstotni delež kupil mogotec Robert Sillerman, preostalih petnajst odstotkov pa ostaja v rokah Elvisove hčerke Lise Marie Presley. Sillerman je že razkril novo vizijo za Graceland, ki naj bi postal stičišče obiskovalcev z velikim konvencijskim centrom in virtualnim muzejem, ki naj bi dal občutek kot da "Elvis stavbe ni nikoli zapustil".

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

minnaema@yahoo.com
20. 08. 2007 19.27
NI le esplicitni primer, dogaja se skoraj z kontinuiteto, da javni mediji oznanjajo OBLETNICE SMRTI, saj ko premines je dan zalosti in zakaj se NE pisejo dnevi rojstev,(pa ceprav z minimalnim zamikom)NE pa obletnice smrti. Moja malenkost je o tem pravkar povedanem "NAROBE SVET " obelezjem velikokrat premislevala zakaj tako- a "mi ne kapne-na misel" razumljiv odgovor.
pkorosec
18. 08. 2007 23.02
Mojo mladost so zaznamovale njegove pesmi, ki sem si jih pel v vsaki prosti minuti. Ceprav ni pel svojih pesmi, ampak pesmi ki so mu jih spisali drugi, vseeno nihce ne bi mogel bolje zapeti teh pesmi kot je lahko to storil on. Njegova vrnitev na odre leta 1968 je bila fenomenalna (lawdy miss clawdy) in visok nivo kakovosti koncertov je obdrzal vse do konca. Tega danes vec ni, saj se vsi skrivajo za playbackom, le redki pa v zivo znajo prepricati, da so isti osebki, kot v studijih. Predvsem pa se mi zdi zanimivo, da so se me njegovi krščanski gospeli kot zaprisezenega antikrista uspeli dotaknit. Hvala Elvis!
Majck88
18. 08. 2007 18.38
Vsi "R.I.P"-jate.. Sej je ok, sam bodte mal izvirni. On bi sigurno hotel proslavit to v velikem slogu. Tko da rock on Elvis, keep the dream alive!
MJOY88_11
17. 08. 2007 19.00
anija02
16. 08. 2007 15.07
kura_1
16. 08. 2007 12.04
Proxy12
16. 08. 2007 10.46