Glasba

'Edini pirati so debeluhi glasbenih multinacionalk!'

Ljubljana, 28. 08. 2010 10.55 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Boštjan Tušek
Komentarji
5

V pogovoru s kanadskim rock trubadurjem, ki spet prihaja v Slovenijo, smo se dotaknili njegovih glasbenih vplivov in stanja v glasbeni industriji. Več v intervjuju!

Neil Leyton se bo v Ljubljani predstavil 2. septembra na akustičnem koncertu.
Neil Leyton se bo v Ljubljani predstavil 2. septembra na akustičnem koncertu. FOTO:

Ko si bil mlajši, kdo je nate glasbeno najbolj vplival?

V rani mladosti zagotovo Elvis Presley, to je bil čas, ko sem začel peti. V prvih glasbenih letih pa moram reči Bowie, Rolling Stones, Hanoi Rocks in Dogs d'Amour.

V Sloveniji si bil že nekajkrat, tokrat obljubljaš akustični nastop, z veliko zgodbami, anekdotami. Lahko izvemo še kaj več, kaj se obeta na koncertu 2. septembra?

Prej sem večinoma nastopal in potoval z bendom in imel večje turneje. Tokrat prihajam zgolj z menedžerjem in dekletom Ano, brez benda. Prav zato bodo nastopi toliko bolj osebni, ne vem pa, ali bodo zabavni. Res nimam smisla za humor! Bodo pa spontani in neponovljivi, kar vam lahko zagotovim ...

Koncert bo odprl Jure Lesar iz slovenske skupine Eskobars. Kako se ti zdi neodvisna (indie) scena, če jo primerjaš v ZDA in Kanadi v primerjavi z Evropo?

Mislim, da imajo evropske države boljši občutek za zadeve in gojijo večje spoštovanje do glasbe. V ZDA je indie scena zgolj v nekaj mestih, kot sta npr. New York ali Vancouver in še nekaj drugih. Nekaj dobrih stvari prihaja 'z dežele', kot pravi John Mellencamp. Iz Los Angelesa res ne pride nič dobrega. To mesto je res grozljiva in lažniva luknja vsesplošnega sleparstva. London je glasbena prestolnica, a dobre stvari v bistvu ne prihajajo od tam ... tja pridejo. Nato pa se kar se da hitro od tam tudi poberejo, ha ha.

V preteklosti si sodeloval tudi s producentom Ramijem Helinom (The Toronto Drug Bust, Turku Romantic Movement) in bil producent prvih posnetkov TDB. Misliš, da bodo ti posnetki kdaj ugledali luč sveta?

No, tisti zgodnji demo posnetki niso bili nikoli končani, zato mislim, da ne bodo prišli na plano. Na tistih prvih poskusih v Londonu z Izakom iz TDB je igral tudi naš prijatelj, kitarist Rich Rags, a zadeve med njima niso funkcionirale. Zato je v redu, da ima Izak sedaj svoj bend TDB, Rich pa Role Models. Rami pa je res dober producent, saj je naredil izvrstno delo pri plošči TDB, precej bolje kot bi ga lahko naredil jaz. Jaz sem bolj indie producent, zato moje plošče zvenijo bolj surovo.

Poznan si kot glasbenik, ki ima poseben talent, da rad menjaš občutke in razpoloženja na svojih ploščah. Kaj podobnega počneš tudi na koncertih ali je to odvisno od vrste koncerta (z bendom, solo ...)?

O ja, absolutno. Tako z bendom kot brez rad preklapljam med razpoloženji, mogoče se bo to še bolj čutilo brez benda. Sicer je bolj zabavno igrati z bendom, saj je lahko vse skupaj bolj intenzivno, če imaš za sabo glasbenike, je pa zato dinamika pri solo igranju toliko bolj svobodna, da lahko pride do zanimivih rezultatov.

Imenujejo te rock trubadur, kaj ponuja tvoj novi album Elite Nylon?

Elite Nylon je pravzaprav zbirka treh nedokončanih albumov. Prvi del je The Insanity of Normality, ki je nadaljevanje plošče Betrayal of the Self, z mojim švedskim bendom Ghosts. Drugi del je So Not Alone, plošča duetov. Tretji del pa je Leyton Rifles, zadnja zasedba, s katero sem imel turnejo po Sloveniji. Zadeve bodo izšle v dveh oblikah: kot posebna doma narejena CD izvedba v omejeni nakladi, naročljiva pri Fading Ways Music Store, digitalna različica pa bo imela manj pesmi, morda le 14, na kateri bodo zbrane najboljše pesmi iz vseh treh delov. Morda se bom držal izbora, ki ga je naredil moj prijatelj Jim Clements, dober pevec in pisec, ki mi je veliko svetoval in pomagal. Vse skupaj naj bi izšlo oktobra.

Videli smo nekaj odlomkov iz tvojega kratkega dokumentarca. Si zadovoljen z njim in kdaj ga bomo imeli možnost videti v celoti?

No, tu gre za drugi projekt, za katerega nisem prepričan, ali ga bom kdaj končal. Zato – nimam pojma! Očitno bomo na dokumentarec morali počakati še nekaj let ...

Koga najbolj občuduješ v glasbeni preteklosti in koga zdaj?

Najbolj občudujem Elvisa Presleyja v sedemdesetih. Živel je v mehurčku, v živo pa je ustvarjal izvrstno glasbo, od rokenrola do gospela in countryja. Recimo American Trilogy ali I just Can't Help Believin' sta res super. Elvis je bil v bistvu pevec in zabavljač, ni pa pisal pesmi, zato v tem smislu bolj občudujem Dylana, ki ga ni nihče presegel, od novejših pa Elliotta Smitha in Nicka Cavea. Cave je bil na vrhuncu, ko je izdal album No more Shall we Part, Smith pa je že pokojni, zato je žal že del preteklosti.

Kakšno je tvoje mnenje o trenutnem stanju glasbene industrije, v času, ko ljudje delijo in kradejo glasbo prek svetovnega spleta?

Glasbena idustrija živi v preteklosti, saj še vedno mnogi mislijo, da je leto 1985. Zgoščenke so mrtev format, slabo zveneči kosi odpadne plastike. Sedanjost je svetovni splet, v prihodnosti pa bomo morda priče povsem drugačni resničnosti. Glasbena industrija se mora prilagoditi in prenehati križarsko vojno proti 'downloadanju'. Edini pirati, ki jih vidim, so debeluhi glasbenih multinacionalk in debeluhi društev za glasbene pravice. In seveda pirati ob obalah Somalije. Ljudje, oboževalci, ki si snemajo glasbo s spleta, ne počno nič narobe. Pač uživajo v tem, kar ponuja nova tehnologija. Podobno kot so ljudje v 70. in 80. uživali v kasetah. Kopiranje je kulturna pravica, dokler zadev ne prodajaš naprej. A celo to je zakonito, recimo na Kitajskem in v Indiji. Zahod se bo moral prilagoditi, slej ko prej, tako na digitalno realnost kot na vzpon Vzhoda.

Meniš, da je težko biti profesionalni glasbenik, še posebej, ker morate glasbeniki precej več koncertirati, saj prodaja albumov ni več takšna, kot je bila nekoč?

Ne. S tem se strinjam z Mickom Jaggerjem: 70., 80., 90., ko je bil bum, je le nekaj izvajalcev živelo od prodaje plošč, kar pa je bila izjema v velikem načrtu. Internet pa je zadeve spustil nazaj k realnosti 50. in 60., ko so izvajalci služili z nastopi in turnejami. Zakaj bi ljudje še naprej služili le od avtorskih tantiem, glasbe pa nič več izvajali v živo? To ni naravno. 80. in 90. so bila z razponom zgoščenk ena velika prevara. Občinstvo in oboževalci so bili opeharjeni in to vse zaradi zgoščenk. Naj zgoščenke umrejo, vinil naj ostane, vsaj dokler ne pride spodoben nov format v digitalni obliki.

Neil, hvala in se vidimo kmalu v Sloveniji!

Tudi tebi, veliko ljubezni in vina ...

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

tv1
28. 08. 2010 14.12
ko samo slišim za predina mi kocine pokonc stojijo, le kaj je on izumil, dejte no, je spet en politični glazbenik, ki se ga v ospredje daje ker se je pač prislinil kot v to pesem nogometa .-)))to je preteklost, in tega sedaj v komunizmu nihče noče slišat, kaj bi radi, nekaj novega napišite da bo hit, kaj se na socialistične skladbe - pesmi naslanjate, in bi radi imeli kapitalitstični denar, ni več socializma, tudi glazbeniki se naj zavedajo, ste industrija, katera mora delat, kot igralci se slačijo, morate tudi vi kaj več pokazat, ne na socializmu viset .-))
tv1
28. 08. 2010 14.08
joj ne žali naše glazbenike, kateri se potegujejo za svoje nedelo in vlada jim daje podporo, naj bo vesel da se še kakšna njegova pesem vrti po javnih zavodih radia, ali zasebnih, če pa želi imeti še kj več pa se naj potrudi v tej industriji, še 15% je preveč da se slovenske glazbe vrti .-))tisti glazbeniki, ko imajo miljinske naklade se nimajo kaj bat, njihova glazba se bo še naprej brtela, teh kvazi glazbenikov pa je preveč .-))) ki so delo za korito zamenjali .-)))
mona133
28. 08. 2010 13.42
Na momente me njegov glas spominja na micka jaggerja. Človek je pameten in vse kar je povedal v intervjuju je res - o trenutnem stanju glasbene industrije.
bluesy
28. 08. 2010 12.38
Go Neil! Se vidimo! :)
glava.pametna
28. 08. 2010 12.21
ful dobr. pridm na koncert zih! zna bit zanimivo njegove komade slisat v unplugged verziji. pa od eskobars tud. upam. da se dobim karte. baje se jih da kupt tud na vseh bencinskih crpalkah od Petrola ???