Glasba

Duhoviti kitarski heroj in tovarna metalskega strahu

Ljubljana, 02. 12. 2012 06.28 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V okviru turneje The Epic Industrialist so se v Ljubljani ustavili Američani Fear Factory in kanadski Devin Townsend Project, ki bodo do konca leta "obdelali" večino Evrope. Pred njimi so občinstvo ogrevali domači ZircuS.

"Peklenski" Devin Townsend
"Peklenski" Devin Townsend FOTO: B.T.

ZircuS, sedemčlanska koroška elektro-rock-tribal zasedba, sicer obstaja že od leta 2004. Bolje so bili opaženi v zadnjih letih, ko so med drugim nastopili na Novem rocku 3.0 in na letošnjem Schengenfestu. Njihovi plemenski zvoki, ki tičijo nekje med virtualnim in realnim svetom, pa prikličejo spomin na Juno Reactor ali celo Nine Inch Nails. Dejstvo pa je, da v živo poskrbijo za precej specifično vzdušje, in ko jih enkrat vidite, potem ni težko ugotoviti, da jih je praktično nemogoče popredalčkati. So pa dobro pripravili teren za vse, kar je ta večer v Kinu Šiška še sledilo.

Burton C. Bell (Fear Factory)
Burton C. Bell (Fear Factory) FOTO: B.T.

Devin Townsend je kanadski multiinstrumentalist, ki ga imajo mnogi za glasbenega genija. Potem ko je pred skoraj dvema desetletjema, leta 1993, nase opozoril na plošči Sex & Religion kitarskega virtuoza Steva Vaia, je šla njegova pot samo še navzgor. Z zasedbo Strapping Young Lad je svojo glasbeno raznolikost in širino še razvijal ter z njo posnel pet albumov. Njegov razpon pa ni le rock, temveč tudi metal, prog ali ambientalna glasba. Zadnjih nekaj let ima Devin Townsend Project, s katerim je v pičlih treh letih nanizal pet albumov. Pri nas je premierno predstavil zadnjega Epicloud in izbor s prejšnjih plošč. Za njegov nastop bi lahko dejali, da je neverjetno sproščen, sam pa je zelo komunikativen, obenem pa prav zares ponudi vse od metalskega nažiganja pa do čutnih balad ob zvokih akustične kitare. Devin pa je povrhu še pravi pozer, a v pozitivnem smislu, in "štoser", da vsi prisotni skoraj niso imeli izbire in so ga navdušeno sprejeli, četudi dvorana ni bila ravno polna.

Fear Factory so v Šiški postregli s svojo hladno in temačno vizijo industrial metala.
Fear Factory so v Šiški postregli s svojo hladno in temačno vizijo industrial metala. FOTO: B.T.

Fear Factory, katerih gonilna sila in edini stalni član od leta 1989 je pevec Burton C. Bell, nam že skoraj četrt stoletja "servira" hladno mešanico industrial in metal zvokov. Njihov glasbeni amalgam pa tovrstni ljubitelji poznajo že od prelomnega albuma Demanufacture (1995). Z njim so postavili temelje industrial metalu, plošča pa še danes velja za eno njihovih najboljših. Bend definira distorziran in z učinki poln kitarski zvok Dina Cazaresa. Enega ključnih vplivov na njihov značilni zvok ima tudi producent Rhys Fulber, poznan kot član kanadskih industrialcev Front Line Assembly. Po nekaj kadrovskih menjavah, odhodu Cazaresa in njegovi vnovični vrnitvi skupina nadaljuje svoj pohod, saj je letos izdala osmi album The Industrialist, ki je konceptualni. Oder Kina Šiške je bil takoj po njihovem prihodu nanj kot nekakšen poligon, s katerega so streljali svoje projektile. Nekateri so zadeli, drugi malo manj.

Matt DeVries (Fear Factory)
Matt DeVries (Fear Factory) FOTO: B.T.

Njihov hladni in udarni zvok je povsem obnorel privržence, nekateri pa so jih prišli poslušat celo iz sosednje Italije. Burton in kompanija so se odlično izkazali v svojem specifičnem, njim lastnem slogu. Obisk koncerta je bil nekoliko skromnejši, a po svoje upravičeno, saj so Ljubljano isti večer pretresali nemirni protesti, kar pomeni, da je precej ljudi odšlo tja namesto na koncert, na drugi strani Ljubljane pa so rohneli še domači rock prvaki Demolition Group. Fear Factory in Devin Townsend so se tako premierno predstavili pred peščico najbolj zvestih občudovalcev, svoje delo pa vseeno opravili z odliko.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

lordslayer
03. 12. 2012 08.15
+2
ja, seveda, glih kir je šou na proteste namesto na koncert .. ste pa res en papkiiii... Drgač pa carsk koncert. Dobr so ga žgal, sploh komadi z Obsolete. Edino kar mi je žal, je da niso nastopili tudi Sylosis.