Glasba

Daniel Miller: Ko me ne bo več, bom zadeve nadziral iz pekla ali nebes!

Ljubljana, 16. 04. 2012 06.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Boštjan Tušek
Komentarji
1

Daniel Miller je bil najbolj eminentni gost prvega Slovenskega tedna glasbe, ki se je pred tedni odvil v Ljubljani. Ob tej priložnosti smo z njim spregovorili o njegovih začetkih, Laibachu in seveda o Depeche Mode. Oglejte si intervju!

Daniel Miller je Slovenijo obiskal kot gost prvega Slovenskega tedna glasbe.
Daniel Miller je Slovenijo obiskal kot gost prvega Slovenskega tedna glasbe. FOTO: Miro Majcen

Elektronska glasba je bila konec sedemdesetih let glasba prihodnosti, zato je takrat nadebudni Daniel Miller, sicer frustrirani umetnik, izdal singel T.V.O.D./Warm Leatherette pod imenom The Normal. Čeprav ni pričakoval, je izdaja postala kultna, izredno dobro prodajana in eden temeljev sodobni eletronski godbi. Priredbo Warm Leatherette je kasneje naredila Grace Jones, nedavno pa tudi naša zasedba Laibach. Kot je Miller poudaril v intervjuju, je bil v primeru elekronske glasbe zelo važen zgodovinski moment, ki je v nekem trenutku združil ljudi, ki so jih zanimale podobne stvari. Ustvarjanje tovrstne glasbe pa je bilo vablivo tudi v smislu dostopnosti, saj je glasbo kar naenkrat lahko delal vsak, ki je imel talent in željo, tako kot če bi igral katerega od klasičnih instrumentov.

Legendarni založnik in producent je povedal, da imamo dandanes veliko zanimive glasbe, da pa postaja vedno težje izbirati tiste izvajalce, ki zares obetajo.
Legendarni založnik in producent je povedal, da imamo dandanes veliko zanimive glasbe, da pa postaja vedno težje izbirati tiste izvajalce, ki zares obetajo. FOTO: Miro Majcen

Millerja seveda ga poznamo kot šefa založbe Mute, za katero je prvi podpisal Fad Gadget (Frank Tovey), ki zanjo izdal tudi prvi singel Back to nature. Obenem pa je bil tudi prvi izvajalec, s katerim je Miller delal v studiu. Kasneje so seveda prišli Depeche Mode, s katerimi je začel pisati zgodovino od leta 1980 naprej, ko jih je srečal in nato leto kasneje, ko so s prevnecem Speak & Spell tlakovali osnove moderne elektronske glasbe. Zasedba, ki je po svoje napisala zgodovino sintetizirane glasbe, je po vzoru pionirskih imen kot so Kraftwerk, Throbbing Gristle, Cabaret Voltaire, popolnoma elektronsko glasbo približala tudi širšim množicam. Zanimivo je, da jim je zgolj s sintetizatorji uspelo tudi v ZDA, kjer jih je junija 1988, na koncertu v Rose Bowlu v Pasadeni poslušalo več kot 80 tisoč ljudi. Ta dogodek je dokumentiral legendarni filmar D. A. Pennebaker in posnel film 101.

Miller je tudi dober prijatelj Janija Novaka iz zasedbe Laibach, ki je prav tako pod okriljem založbe Mute.
Miller je tudi dober prijatelj Janija Novaka iz zasedbe Laibach, ki je prav tako pod okriljem založbe Mute. FOTO: Miro Majcen

Miller je medtem, predvsem po zaslugi Depeche Mode (in tudi izvajalcev kot so Yazoo, Erasure, Nick Cave & The Bad Seeds in kasneje Mobyja in drugih) neodvisno založbo Mute spremenil v veliko zgodbo o uspehu. Kasneje je jo sicer prodal gigantu EMI, pred leti pa si je spet pridobil nazaj status neodvisnosti.

Prekaljeni založnik, producent in glasbeni poznavalec nam je v pogovoru zaupal tudi nekaj podrobnosti iz svojih začetkov, kaj si misli o Laibachu, namignil pa nam je tudi o novi plošči Depeche Mode. Več v intervjuju!

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

shupak
16. 04. 2012 09.14
Veš da boš. Ne bit freh fantiček.