AVDIO: Nieti se vračajo z revolucijo!
Mineva leto od zmagoslavne vrnitve kultne skupine Niet. Fantje pridno snemajo novo ploščo, prvi singel pa se imenuje Čas za revolucijo. Pogovorili smo se s članoma skupine.
Avdio
Trenutno uporabljate Adobe Flash Player verzije 8.
Za napredno uporabo našega novega predvajalnika priporočamo Adobe Flash Player 9, ki omogoča celozaslonski ogled in najboljšo kvaliteto videa.Priporočamo najnovejšo različico Adobe Flash Player verzije 9, ki si ga lahko brezplačno naložite tukaj
Nieti so se 27. maja lani zmagoslavno vrnili z novim pevcem Borutom Maroltom ... (foto: Tone Češnovar)
Pred nami je nov singel Čas za revolucijo. Gre za "šus v glavo", kratka, hitra, udarna in nabrita pesem, ki najavlja spremembe. Na domači sceni, razen redkih izjem, večinoma vladata zaspanost in neizvirnost. Vi pa dokazujete ravno nasprotno – napovedujete akcijo, upor in revolucijo?
Igor Dernovšek (kitarist): Zdi se nam neverjetno, kako so lahko ljudje apatični in sprijaznjeni z vsem, kar jim servirajo pokvarjeni politiki in lastniki kapitala. Čeprav nismo nikoli sloveli kot družbeno angažiran bend, pa ne moremo ostati tiho.
Aleš Češnovar (basist): Dejstvo je, da živimo v času velikih sprememb, osebnih in družbenih. V takih trenutkih je potrebno sporočilo.
Pevec Borut Marolt se je izvrstno vpeljal v bend. Dobro uho pa lahko zazna, da je njegov glas res neverjetno podoben pokojnemu Primožu Habiču. Je bil tudi to razlog, da je član sedanje postave?
Aleš: Ko smo se odločili, da se vrnemo na sceno, smo iskali predvsem dobrega pevca z "jajci", ki bo dostojno nadaljeval Primoževo delo, in takega smo tudi našli. Dejstvo, da sta si vokalno in nemara celo malce fizično podobna, pa je "božje delo" (smeh).
Aleš Češnovar meni, da je v času velikih sprememb potrebno sporočilo. (foto: Tone Češnovar)
Menda snemate nov album ...
Igor: Aprila smo v studiu ORK (Jevnica) posneli prvih pet skladb za novo ploščo, ena od njih je prvi singel Čas za revolucijo. Če bo šlo vse po sreči, naj bi ploščo izdali novembra letos. Zvok ima na skrbi naš stalni producent Borut Činč (Buldožer), večinski avtor glasbe in besedil pa ostajam jaz. Cilj je posneti konceptualno ploščo, v kateri bi bile skladbe del celote. Poskušamo ohraniti stari nietovski zvok, ki glasbeno sega od hard-corov do balad, besedila pa ostajajo podobna kot prej.
Skupina snema ploščo z Borutom Činčem, izšla pa naj bi proti koncu leta. (foto: Tone Češnovar)
Prej ste imeli vloge v skupini bolj razdeljene, sedaj pa, če se ne motim, pesmi v večji meri nastajajo kot rezultat skupinskega dela.
Aleš: Ko smo se odločili, da posnamemo tematsko ploščo, smo smatrali, da je prav, če je ta izraz cele skupine. Da bi to dosegli, bo vsak član postoril tisto, v čemer je najboljši. Gotovo večinski avtor glasbe in besedil ostaja Igor Dernovšek, bomo pa avtorsko prisotni tudi nekateri drugi. Aranžmaji pa so v rock'n'rollu običajno stvar vseh članov benda.
Igor: Ne bi rekel, da je kaj bistveno drugače, mogoče le to, da imamo precej manj časa (službe, nastopi).
Pred kratkim ste nastopili v Kranju, poleti imate v načrtu še nastopa v Murski Soboti in Mariboru. Poletje in jesen sta čas koncertov – se boste še kje pojavili ali skrbno načrtujete in dozirate nastope, da jih ni "preveč"?
Aleš: Glede na to, da se vzporedno ukvarjamo še z ustvarjanjem novih komadov, z živimi nastopi res ne pretiravamo. Poskušamo se pojavljati po pameti predvsem tam, kjer nas še niso imeli priložnosti videti v živo, denimo na Štajerskem in v Prekmurju. Jesen pa bo verjetno prinesla še kakšno dodatno lokacijo, o čemer boste seveda obveščeni.
Igor Dernovšek: "Še naprej poskušamo ohraniti stari nietovski zvok." (Foto: Boštjan Tušek)
Kakšni so načrti do konca leta? Videospot?
Aleš: Kot že omenjeno je prvi cilj tematska plošča, kot odraz nekega obdobja. V tem trenutku se predvsem ukvarjamo z glasbo in njeno vsebino, sporočilom. O videoprodukciji pa ne razmišljamo preveč, saj je vsa koncentracija namenjena le glasbi. Je pa v pripravi DVD-plošček z lanskega prelomnega koncerta v Križankah, ki naj bi izšel zelo kmalu, kot njegova napoved pa se že predvaja videoposnetek Ruski vohun.
Povezani članki
Glasuj
to je daleč od resnice, sicer je vse kopija nečesa, samo slovenski punk je bil še zmeri original!
92, Lublanski psi, Kuzle, kasneje Polska malca... vse original in celo bolš od angležov ;)
o glasbi mam nedvomno več pojma od tebe,
tk da ti lahk rečem, da tud "orginalni" slovenski
punk bandi niso bli originalni, ampak le kopije
angleških punkerjev.
ne bluzi, pa si dej plato od murkota gor al pa od atomičnih harmonikašev, ko o punku itak nimaš blage. vam je umrla toleranca za subkuture



















