Dokumentarec, ki ga je režirala Maja Weiss, se začne z lanskoletnim praznovanjem neodvisnosti novoustanovljene države Južni Sudan, medtem ko še vedno divja vojna med vladnimi silami predsednika Severnega Sudana Omarja Al Baširja in domorodnimi prebivalci na območjih v Nubskih gorah, ob Modrem Nilu in v Darfurju, ki večinoma ležijo v Sudanu. Grozodejstva, ki se v tem delu Afrike s prekinitvami dogajajo že 30 let, so močno ganila publicista, aktivista in popotnika Toma Križnarja, ki je prišel na idejo, kako ustaviti ali pa vsaj zmanjšati množične poboje in posilstva na teh vojnih območjih.
Skupaj s humanitarnim koordinatorjem darfurskih upornikov Suleimanom Jamousom in Klemnom Miheličem iz Humanitarne organizacije H.O.P.E. je na kriznih žariščih v letih 2009–2012 prostovoljcem razdelil več kot štiristo majhnih in poceni kamer, ki so zelo preproste za uporabo. Film Oči in ušesa boga – videonadzor Sudana prikazuje učinek te pobude. Gre za pričevanje o moči kamer, ki so lahko močnejše orožje od kalašnikovk, in o posnetkih, ki služijo tožilstvu na Mednarodnem sodišču v Haagu kot dokaz o genocidu nad ljudstvi v Sudanu.
Slovensko premiero je dokumentarec v okviru evropske prestolnice kulture doživel sredi februarja v Mariboru, tokrat pa je bila na vrsti ljubljanska premiera. Ob tej priložnosti je Društvo slovenskih filmskih ustvarjalcev (DSFU) ustvarjalcema Križnarju in Weissovi podelilo nagrado Na svoji Zemlji za humanitarna filmska prizadevanja. Priznanje v obliki plakete jima je pred projekcijo filma v Kinodvoru izročila predsednica društva Iva Krajnc. Povedati resnico je najtežje, Tomo Križnar in Maja Weiss pa se že vrsto let trudita odpreti oči in ušesa. Zato jima DSFU podeljuje novo nagrado Na svoji Zemlji, je ob tem poudarila Krajnčeva. "Nagrada se ne ozira zgolj na estetiko ustvarjanja, pač pa v osnovi teži k izboljšanju sveta in našega vsakdana z uporabo kamere," so nagrado utemeljili njeni ustanovitelji.
Nagrada, poimenovana po prvem slovenskem celovečernem igranem filmu, je po besedah Krajnčeve zaenkrat moralna, v društvu pa se nadejajo, da pri tem ne bo ostalo ter da bo deležna donatorskih sredstev. Zaenkrat je omejena na slovenski prostor in slovenske ustvarjalce, ki zapisujejo resnico s pomočjo filmskih sredstev.
Računa na množice, ne politike
Križnar je ob prejemu priznanja in kasneje ob pogovoru z novinarji dejal, da se zaveda, da resnica boli, a vendar brez nje po njegovem mnenju ni ničesar. ''Najbolj pomagajo oči in ušesa. Če vi ljudje vidite, kaj se dogaja na žrtvenikih sveta, šele takrat lahko pritiskate na svoje politične elite, da morajo ukrepati, da morajo biti učinkoviti. To so kamere, satelitski modemi in dostop do interneta preko satelita. To je tisto, kar smo v filmu pokazali, da deluje in da dejansko učinkuje celo na gospodarje vojn, da vendarle ne morejo več na skrivaj iztrebljati in pobijati v svoji podganji dirki za zadnji nadzor nad naravnimi viri na planetu Zemlja,'' je povedal Križnar, ki opozarja, da si politična elita in mednarodna skupnost zatiskata oči. ''Čutim, da tisti, ki so pri vzvodih moči, ki so pri koritu, nimajo motivacije, ne želijo ukrepati, kaj spremeniti, ker njim je dobro. Zakaj pa bi, če jim je tako dobro, in kolikor bo drugače, ne bo več tako dobro, zato ne moremo računati na elite. Računamo lahko samo na vas, na množice, na teh 99 odstotkov. Apeliram na vse vas, ki boste imeli otroke, saj nočete, da jih najdete nataknjene na kolih, kar se sedaj dogaja v Sudanu.Ta videonazdor konfliktnih žarišč mora postati občečloveška institucija.''
Türk: Al Bašir mora pred sodišče
Premiere se je udeležil tudi predsednik republike Danilo Türk, ki ga je Križnar prosil, naj pomaga končati to neskončno trpljenje: ''Od Türka pričakujem, da bo uporabil vso svojo sposobnost diplomacije in da bo naredil tisto, kar zmore, odkril v sebi srce in dušo in se povsem angažiral za ta primer.''
''Ta film je pomembno pričevanje o vojni, ki postaja vse večja in vse bolj zaskrbljujoča,'' je povedal predsednik. ''Ta vojna ni neznana. V Evropski uniji, v Združenih narodih je veliko razprav in raznih vrst pomoči, ki se pošilja civilnemu prebivalstvu, in poskusov, da bi se vojna ustavila, vendar upanje ni zelo močno. Po mojem mnenju v Sudanu ne bo dokončnega in polnega miru, dokler predsednik Omar al Bašir ne bo postavljen pred sodišče. To se bo na koncu zgodilo, pred sodiščem so končali vsi tovrstni ljudje, od Miloševića do Taylorja.''
Türk je pohvalil Križnarjevo prizadevanje za to, da se glas iz Darfurja ponese v svet: ''Humanitarne organizacije, ljudje, ki so v Sudanu, kot smo videli v filmu na različnih lokacijah, vidijo te probleme. O teh problemih se poroča, vprašanje pa je, koliko se lahko naredi, koliko oborožene sile se potrebuje, koliko oborožene sile se lahko dobi za neko učinkovitejšo akcijo. V teh razmerah je pomoč v obliki stalnega dobavljanja informacij, stalnega opozarjanja svetovnega javnega mnenja zelo dragocena.''
Križnar: Gre za 'preseravanja' na rdečih preprogah
Film bi sicer moral biti prikazan v programu gala festivalske prireditve Cinema for Peace v sklopu letošnjega Berlinala, kar pa se kljub zagotovilom ni zgodilo. Zato ga je Križnar protestno predvajal nedaleč stran od rdeče preproge, vendar je policija projekcijo po nekaj minutah prekinila.
''Cinema for Peace v resnici ni Berlinski festival, po drugi strani pa je, ker festival uporablja za svojo kuliso. Jaz jih obtožujem, da gre za skupino špekulantov, ki tržijo dokumentarne filme, ki tržijo kot oni rečejo pobude za prihodnost. Nadzorujejo trg družbenokritičnih filmov, ki bi sicer lahko spremenili svetovno zavest,'' je dogajanje v Berlinu kritično ocenil Križnar.
''Cinema for Peace ni več to, kar je bil pred desetimi leti. Danes živijo za velike dobičke, za 'preseravanja' na rdečih preprogah, za hedonizem, postal je tak kot Hollywood.''
Film bo v naslednjih dneh mogoče videti tudi v ljubljanskem Kinu Šiška, Škofji Loki in Cankarjevem domu v Ljubljani, do srede aprila pa ga bodo predvajali še v Celju, Izoli, Krškem, Slovenj Gradcu, Metliki in Novi Gorici.
KOMENTARJI (164)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.