Film/TV

VIDEO: To so dela naših najboljših mladih filmskih ustvarjalcev

Ljubljana, 25. 03. 2016 20.21 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Pionirski dom – Center za kulturo mladih je v okviru filmskega festivala ZOOM.10 osnovnih in srednjih šol najboljšim mladim filmskim ustvarjalcem podelil Zlate klape 2016.

Več videovsebin
  • Mož v rdečem - skupinsko delo Animateke slon
    02:07
    Mož v rdečem - skupinsko delo Animateke slon
  • Ardiana - Ardiana Alija
    06:17
    Ardiana - Ardiana Alija
  • Še enkrat - Urh Mlakar
    11:23
    Še enkrat - Urh Mlakar

Filmske nagrade Zlata klape, s katerimi mlade spodbujajo k filmski ustvarjalnosti ter nagrajujejo njihovo izvirnost in drznost, so izročili letošnji žiranti: direktor fotografije in snemalec Marko Brdar, novinarka oddaje Infodrom Neža Prah, režiserka Maja Weiss in študent filmskih študij na univerzi King’s College v Londonu ter prejemnik Zlate klape 2013 Nace Zavrl. Žirija je ocenjevala izvirnost, sporočilnost ter obvladovanje potrebnih filmskih elementov, kot so režija, scenarij, kamera, montaža in glasbena oprema.

Zlato klapo 2016 v kategoriji osnovnih šol – animirani film – je prejel film Mož v rdečem, ki je nastal kot skupinsko delo Animateke slon, Zlato klapo 2016 v kategoriji osnovnih šol – igrani in dokumentarni film – je dobil film Ardiana avtorice Ardiane Alija, z Zlato klapo 2016 v kategoriji srednjih šol pa je žirija nagradila film Še enkrat avtorja Urha Mlakarja.

Posebno priznanje pa sta prejela pionirka filmske vzgoje Mirjana Borčič in idejni avtor filmskega festivala Marko Cafnik.

Prireditev je povezoval igralec Klemen Janežič, znan tudi po vlogah v Ani Karenini ter kot glavni junak Martin iz serije Usodno vino.

Posebno priznanje sta prejela pionirka filmske vzgoje Mirjana Borčič in idejni avtor filmskega festivala Marko Cafnik.
Posebno priznanje sta prejela pionirka filmske vzgoje Mirjana Borčič in idejni avtor filmskega festivala Marko Cafnik. FOTO: Organizator

V letošnjem letu so prejeli rekordno število filmov, in sicer kar 80 – 58 v kategoriji osnovnih šol in 22 v kategoriji srednjih šol, skupaj pa so v desetih letih prejeli kar 691 filmov.

Letos so prevladovali filmi z vsebinami iz vsakdanjega življenja, občutenj, odnosov do sovrstnikov in družbe, marsikdo pa se je lotil tudi žanra art filma. Kar nekaj filmov se je spopadlo s tematiko občutenj mladega človeka v težkih družinskih razmerah in s problematiko preseljevanja v tujo in neznano deželo.

Nekateri avtorji so pokazali brezhibno fotografijo, učinkovito montažo ter dovršeno zvočno in glasbeno podobo. Nekaj filmov je bilo posnetih tudi na podlagi literarnih del znanih slovenskih pisateljev.

Prejemniki Zlate klape 2016
Prejemniki Zlate klape 2016 FOTO: Organizator

Popoldne je v Festivalni dvorani potekala tudi aktualna okrogla miza na temo televizijskih vzornikov. Na okrogli mizi, ki jo je povezovala diplomirana filozofinja in sociologinja kulture Maša Ogrizek, so s filmskim in televizijskim režiserjem Nejcem Levstikom, doktorsko študentko na FDV in zaposleno na otroškem in mladinskem programu RTV SLO Natalijo Gajšek in glavnim mladinskim igralcem iz filma Gremo mi po svoje Tadejem Korenom Šmidom, raziskovali vlogo televizijskih in filmskih zvezdnikov pri gradnji identitete mladostnikov: v kolikšni meri so različni svetovno nazorski, spolni, socialni in politični modeli, ki jih ponujajo, osvobajajoči in v kolikšni meri gre za premišljene marketinške poteze zabavne industrije, ki želi iz mladih v prvi vrsti ustvariti zveste potrošnike. Kakšna je razlika med domačo in tujo produkcijo? Na kakšen način ponujajo identitetne modele razni resničnostni šovi in na kakšen v zadnjem času priljubljene (domače) nadaljevanke, kot je denimo Usodno vino? Obstajajo idoli, ki vznikajo izven 'tovarn' zabavne industrije? Kakšna je vloga informativno-angažiranih oddaj pri oblikovanju razgledanega mladostnika?
 
"Ko sem postal slaven, sem kar naenkrat dobival same všečke in prošnje pa neznane telefonske klice. Verjamem, da se eni lahkotno prepustijo temu navideznemu uspehu. Ko so se ljudje pogovarjali z mano, so se v bistvu pogovarjali z likom in ne z mano," je razkril Tadej, Nejc pa je med drugim spregovoril o razlikah, ki jih Slovenci delajo med filmi in serijami: "Slovenci naravnost obožujejo serije v slovenskem jeziku, ker gre za televizijski medij, polni pa so predsodkov, ko gre za slovenske filme. Predsodki do slovenskih filmov so res veliki; pogovorni jezik, depresivni, slabi igralci itd.). Ko pa jih vprašaš, kateri film so nazadnje gledali, pa ne znajo našteti nobenega. Ena gospa se je spomnila filma, pa še to Kekca."

Utrinek z okrogle mize
Utrinek z okrogle mize FOTO: Organizator
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.