Film/TV

VIDEO: 'Naj se zdi še tako hudo, kjer je življenje, je upanje'

Ljubljana, 28. 01. 2015 21.10 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Biografska drama Teorija vsega govori o življenju enega največjih človeških umov Stephena Hawkinga. Čeprav ga bolezen naposled posadi v voziček in oropa glasu, Stephen kljubuje vsem pričakovanjem in vztraja na svoji poti uspehov.

Eddie Redmayne in Felicity Jones kot Stephen in Jane.
Eddie Redmayne in Felicity Jones kot Stephen in Jane. FOTO: Karantanija Cinemas

Filmska upodobitev življenja legendarnega astrofizika Stephena Hawkinga, ki se osredotoča na čas njegovega doktorskega študija na univerzi Cambridge, zaznamovan z ljubeznijo do prve soproge ter diagnozo zahrbtne bolezni gibalnih nevronov, je senzibilen portret ene najpomembnejših osebnosti našega časa.

Stephena spoznamo v njegovih študijskih letih, ko med opravljanjem doktorata na univerzi Cambridge šele spoznava svoje potenciale. Prvič se njegov svet brezpogojno spremeni, ko se zaljubi v študentko umetnosti Jane Wilde. Žal pa je brezskrbna sreča mladega para kratkotrajna – Stephenu pri 21. letih postavijo usodno diagnozo zahrbtne bolezni gibalnih nevronov, imenovano amiotrofična lateralna skleroza (ALS). V tem prelomnem trenutku mu zdravniku napovejo le še dve leti življenja.

Kljub črnoglednim napovedim zdravnikov se par kmalu poroči. Stephen s podporo soproge zavrača svojo diagnozo in nadaljuje z doktoratom, ki vsebuje njegove začetne teorije o nastanku vesolja. Predano se loti znanstvenega raziskovanja in preučuje prav tisto stvar, ki mu je najbolj dragocena – čas. Čeprav njegovo telo počasi odpoveduje in ga bolezen na koncu povsem ohromi, se njegov genialen um nikoli ne vda.

Skupaj zakonca kljubujeta prav vsemu, ustvarjata družino in dosegata nepredstavljive mejnike v znanosti in medicini. Dosežeta veliko več, kot sta si kadarkoli dovolila sanjati.

Film Teorija vsega si lahko v kinih ogledate od 29. januarja dalje.
Film Teorija vsega si lahko v kinih ogledate od 29. januarja dalje. FOTO: Karantanija Cinemas

Čas je briljantnemu astrofiziku Stephenu Hawkingu že od nekdaj služil kot predmet fascinacije – kdaj je vesolje nastalo, kdaj bo napočil njegov konec in kaj vse se bo odvilo v vmesnem času.

Na osebni ravni pa je koncept časa najbolj občutil že pri rosnih 21. letih, med opravljanjem doktorata na univerzi Cambridge, ko je imel pred seboj še celo življenje, polno obljub in možnosti. Brezskrbnega in srečno zaljubljenega Stephena je namreč kot strela z jasnega udarila diagnoza bolezni gibalnih nevronov, znane kot ALS, ki mu je preteče napovedala le še dve leti življenja.

Kljub temu pa je Stephen še vedno hrepenel po življenju, četudi je vedel, da bo bolezen drastično omejila njegovo gibanje in zmožnost govora. Hrepenel je po ljubezni z žensko, ki je postala njegova žena. Hrepenel je po vsem tem in še več.

Namesto vdaje v usodo ali bežanja pred posledicami, sta se Jane in Stephen soočila z realnostjo in se skupaj podala v boj z na videz nepremagljivimi ovirami.

Oglejte si napovednik!
 

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.