Film/TV

Tarantino za film Django brez okovov staknil tožbo

London, 04. 01. 2016 12.57 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Scenarista tožita Quentina Tarantina zaradi kraje avtorskih pravic za njegov izredno uspešen film Django brez okovov iz leta 2012. Režiser naj bi za film uporabil like in dialoge, ki se pojavljajo v njunem scenariju z naslovom Freedom. Za film je Tarantino med drugimi nagradami prejel oskarja, zlati globus in bafto za scenarij.

Tarantina tožita scenarista, oče in sin, ki trdita, da je za film Django brez okovov uporabil njune like in dialoge.
Tarantina tožita scenarista, oče in sin, ki trdita, da je za film Django brez okovov uporabil njune like in dialoge. FOTO: Miro Majcen

Oscar Colvin Jr. in njegov sin Torrance J. Colvin zaradi zlorabe avtorskih pravic tožita oskarjevca Quentina Tarantina, produkcijsko hišo Weinstein Company in distributerja Columbia Pictures. Med drugim sta Colvinova navedla, da je režiser samooklicani tat, saj je izjavil, da za svoja dela "krade iz vsakega filma, ki je kdaj nastal".

Pojasnila sta, da sta scenarij za film Freedom poslala agenciji William Morris, kjer so jima omenili, da bi morda pri projektu sodeloval Tarantino. Po nastanku filma Django brez okovov pa sta ugotovila, da se v filmu pojavljajo liki ter dialogi iz njunega scenarija, kar po njuni presoji, ne more biti naključje.

Scenarista navajata: "Pred Djangom Freemanom je obstajal pobegli suženj z imenom Jackson Freeman, ki je želel sebe in svojo družino osvoboditi okovov zlobnega lastnika plantaže. Pred Dr. Schultzem pa je bil Samson, belec, ki bi pomagal Freemanu, da svoje najdražje reši suženjstva."

Colvinova trdita, da sta avtorja "srca, kosti in mišic" ideje, ki je nato postala sloviti film Django brez okovov. Tožbo sta vložila na sodišču v Washingtonu. Zahtevata povračilo škode, ki jima je bila povzročena, in naj bi znašala na stotine milijonov dolarjev.

Film Django brez okovov, v katerem je v naslovni vlogi nastopil Jamie Foxx, se sicer poklanja številnim žanrskim klasikam. Med njimi filmu Django Sergia Corbuccija, ki ga je Tarantino večkrat omenil kot vir navdiha, je pisal The Guardian.
 

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

KakovostenSmeh
04. 01. 2016 19.35
+4
Men je on legendarn. Pulp Fiction pa ena najbolsih zame se zdaj...
kundalinigirl
04. 01. 2016 20.02
+5
Meni tudi Pulp Fiction,Stekli psi,Death proof,Kill Bill prvi in drugi del sploh. Všeč mi je,da so v njegovih filmih predvsem ženske bojevnice in ne neke krhke,nežne,ki vedno rabijo zaščitnika,kot v kakšnih mehiških limonadah ali romantičnih komedijah. Girl power. :) Django brez okovov je bil sploh super film. Drugače pa Tarantino ni prvič kradel za ta film Django brez okovov,že za Kill Bill prvi in drugi del je veliko stvari vzel iz starih kitajskih kung fu filmov,japonskih mang.
KakovostenSmeh
05. 01. 2016 12.30