Konec leta 2003 je malo ljudi vedelo, kaj sploh počne srbska enota za posebne operacije, tako imenovana Jedinica za specialne operacije ali JSO. Politiki so jo spoštovali, vojska in policija sta jo častili, cela Srbija pa se je je bala. Imenovali so jih Rdeče baretke ali preprosto Jedinica.
Enoto so osnovali pomladi leta 1996 in pod njenim okriljem združili paravojaške milice, ki so delovale v Bosni in na Hrvaškem. Bila je del sestava srbskih varnostnih sil in tako neposredno podrejena notranjemu ministrstvu.
Njen poveljnik je postal Milorad Ulemek Legija, pri nas bolj znan kot član razvpitega zemunskega klana.
Po umoru premierja Zorana Đinđića marca 2003 so enoto tiho razpustili, zatem pa za atentat obtožili najpomembnejše pripadnike Jedinice. Legija je bil obsojen na 40 let zapora, prav toliko let pa bo za rešetkami zaradi umora prebil tudi podpolkovnik Zvezdan Jovanović,sicer njegova desna roka, ki je pritisnil na sprožilec.
Kako je možno, da so najhujše politične zločine v Srbiji – umore, atentate, ugrabitve – zagrešili prav člani Jedinice? Kakšno vlogo je imel Željko Ražnatović Arkan?
Vsaj nekaj odgovorov ponuja dokumentarna nanizanka srbske B92, ki si jo lahko ogledate tudi na 24ur.com. Avtorji so v dokumentarec vključili tako še neobjavljene posnetke kot tudi pričevanja nekdanjih članov strah vzbujajoče enote.
KOMENTARJI (187)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.