Film/TV

Slovenijo obiskal priznan filmski ustvarjalec

Izola, 08. 06. 2015 08.09 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Lina Eržen
Komentarji
4

"Zgodbe, ki jih prebiram tukaj, so manj obsedene z zgodovinskimi in političnimi težavami," pravi Miguel Machalski, ugleden scenarist, ki je, da bi pomagal našim filmskim ustvarjalcem, na obisku četrtič.

Miguel Machalski
Miguel Machalski FOTO: osebni arhiv
Punčka za milijon dolarjev, Billy Elliot, Femme Fatale. Pri nas pa Srečen za umret Matevža Luzarja in Drevo Sonje Prosenc. To je le nekaj filmskih uspešnic, pri katerih je Miguel Machalski, Argentinec, ki že dlje časa živi v Evropi, sodeloval kot svetovalec oziroma "človek, ki ustvarjalcem ponudi nov navdih," kot se predstavi sam. Na izolski filmski festival ga je povabil Center ustvarjalna Evropa, da bi kot "script doctor," filmski poklic, ki bi ga dobesedno lahko prevedli kot zdravnik za scenarij, pomagal mnogim znanim slovenskim filmskim imenom, kot so Damjan Kozole, Boris Palčič in Barbara Zemljič.

Film Matevža Luzarja, prvi slovenski film, pri katerem je delal kot svetovalec.
Film Matevža Luzarja, prvi slovenski film, pri katerem je delal kot svetovalec. FOTO:
Univerzalnost da, homogenizacija ne

"Film Matevža Luzarja je bil prvi slovenski film, pri katerem sem delal kot svetovalec," pove. "Ne vidim pa v slovenskih scenarijih nobenih težav, ki bi bile prav specifične za ta prostor oziroma kakor koli drugačne od tistih, ki jih videvam povsod po svetu. Opazil sem le nekaj, kar se mi zdi zelo osvežujoče. Zgodbe tukaj so manj obsedene z zgodovinskimi in političnimi težavami." Tako o naših filmih spregovori človek, ki pomaga pisati scenarije po vsem svetu. Filmsko izražanje se od države do države razlikuje, potrdi. "Tako pogled na svet kot način pripovedovanja sta drugačna. In vedno me skrbi, da bi se izgubile kulturne in etnične posebnosti. Da bi se zlile z globalizirano verzijo človeške izkušnje. Ker univerzalnost je eno, homogenizacija nekaj drugega." Vsi se zaljubljamo, žalujemo, veselimo. Ne delamo pa tega na isti način, zato je prav, da je zgodba o ljubezni, ki se dogaja v Sloveniji, drugačna od tiste, ki se dogaja na Danskem, v ZDA, Afriki.

V zadnjem času so mu bili najbolj všeč trije scenariji: Ločitev Iranca Asgharja Farhadija, z oskarjem nagrajena Ida Pawła Pawliskowskega, južnokorejski Secret Sunshine režiserja Lee Chang-donga. Skrbi ga, da sicer filmi postajajo vse slabši, ker "izgubljamo koncept, da morajo pripovedovati zgodbe, razkrivati kompleksnost človeške duše. Vse pogosteje filmi samo še opisujejo kontekst in okoliščine, navajajo dejstva. Opletajo s trditvami in povsem splošnimi junaki, ki so uporabljeni le še kot predstavniki določene resnice, namesto da bi ustvarjalci skozi njih raziskovali najrazličnejše vidike naše kompleksne realnosti." Nikoli ni potrebno, da film postreže s kakršnimi koli dokončnimi odgovori.

Med svojo delavnico na izolskem filmskem festivalu. Ostal je več dni in delal z mnogimi že uveljavljenimi ustvarjalci pa tudi s tistimi, ki se v filmski svet šele prebijajo.
Med svojo delavnico na izolskem filmskem festivalu. Ostal je več dni in delal z mnogimi že uveljavljenimi ustvarjalci pa tudi s tistimi, ki se v filmski svet šele prebijajo. FOTO: Vesna Lutar
Ima lahko majhna država, kot je Slovenija, cvetočo filmsko industrijo?

"Včasih se sprašujem, o čem sploh govorimo, ko govorimo o filmski industriji," mi odgovori. "Če govorimo o redni produkciji skupaj s splošno ekonomsko stabilnostjo, je zelo malo držav, ki imajo industrijo. ZDA, Indija, Francija, malo drugih. Zato raje govorim o solidni, kreativni filmski skupnosti, znotraj katere lahko režiserji ustvarjajo filme, ki predstavljajo bolj njih kot samo državo. V Argentini, državi, kjer sem se rodil (danes živi v Franciji op. a.), denimo ne moremo govoriti, da imajo filmi nek občuten ekonomski vpliv. Si je pa država kot taka uspela ustvariti filmsko identiteto, ki se izraža skozi različne glasove velikega števila režiserjev, ki delajo svoje filme, ne argentinske filme. Da filme označimo z njihovo nacionalnostjo, je stvar marketinga, ne kreativne realnosti."

Od 3. do 7. junija Izola ni bila le obmorsko letovišče, ampak tudi prizorišče filmskega festivala Kino Otok. V filmih je bilo mogoče uživati tudi takole na plaži.
Od 3. do 7. junija Izola ni bila le obmorsko letovišče, ampak tudi prizorišče filmskega festivala Kino Otok. V filmih je bilo mogoče uživati tudi takole na plaži. FOTO: Vesna Lutar

Kaj svetuje slovenskim scenaristom?

"Berite scenarije! Vedno sem presenečen, ko v svojih delavnicah vprašam, koliko scenarijev je kdo prebral in jih je le malo prebralo več kot dvanajst, mnogi jih niso prebrali niti toliko. Pa je na internetu brezplačno dostopnih nešteto scenarijev. Prenesite si tiste, pri katerih si še niste ogledali filmov, ki so bili posneti po njih. Nato jih preberite pozorno in analitično. Oglejte si še filme in primerjajte končne izdelke s scenarijem. Naredite to z dvajsetimi, tridesetimi filmi in o pisanju scenarijev se boste naučili več, kot bi se lahko v kateri koli šoli. Potem vam lahko pride prav še mentor, ki vas malo usmerja, sicer pa nič ne more nadomestiti takšne neposredne izkušnje." To pomeni, da ni potrebno, da se rodite v Hollywoodu, da bi postali uspešen scenarist. Pomembne korake na tej poti lahko naredite kjer koli.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

macek_garfield
08. 06. 2015 14.13
+2
... a se bo tudi ta amerikanos slikal z nasim afneguncarjem ...
chani
08. 06. 2015 13.51
+1
kako to pa da niste napisali da je Slovenijo obiskala zvezdniska COCO. Zamujaste z novico kot opazim!
binmister
08. 06. 2015 12.32
-1
Saj ne bo dolgo ostal ko bo videl kam je zataval v bananastan in izropano državo še žal mu bo
slayer2
08. 06. 2015 08.59
-1
Ne ga srat,pa to!!!