Film/TV

Pretresljiva resnična zgodba o ženski, ki se je povzpela do neba in padla nazaj na trda tla

Ljubljana, 02. 06. 2015 10.11 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
Teja Pelko
Komentarji
24

Bili smo na premieri dokumentarnega filma o Pavli Jesih, ki je bila v prvi polovici 20. stoletja med vodilnimi v alpinizmu in v kinu. Čeprav je med vojno logistično, finančno in z lastnim delom izdatno podpirala OF, se je po njej znašla v primežu nacionalizacije, na koncu pa je bila še po krivici obsojena kolaboracije z okupatorjem.

Zgodba o Pavli Jesih je povezala tri institucije: RTV Slovenija, ki je v okviru Dokumentarnega programa o tej izjemni ženski posnela film, Slovensko filharmonijo, kjer je od leta 1923 do leta 1948 domoval elitni kino Matica, katerega lastnica je bila Pavla, in Kinodvor, ki je v Letu kina raziskoval bogato kinematografsko zgodovino Ljubljane.
Zgodba o Pavli Jesih je povezala tri institucije: RTV Slovenija, ki je v okviru Dokumentarnega programa o tej izjemni ženski posnela film, Slovensko filharmonijo, kjer je od leta 1923 do leta 1948 domoval elitni kino Matica, katerega lastnica je bila Pavla, in Kinodvor, ki je v Letu kina raziskoval bogato kinematografsko zgodovino Ljubljane. FOTO: Arhiv filma

Pavla Jesih (1901–1976) je najprej zaslovela kot vrhunska alpinistka, poleg Mire Marko Debelak pa je bila tudi ena prvih žensk na svetu, ki so se enakopravno moškim kot prve v navezi lotevale najzahtevnejših prvenstvenih smeri. Med letoma 1926 in 1934 je v Julijcih začrtala vrsto smeri, ki so še z današnjo, mnogo naprednejšo opremo, resen preizkus tudi za vrhunske plezalce. A usodni padec v steni Mojstrovke leta 1934 ji je pustil posledice, zaradi katerih je za vrsto let opustila najzahtevnejše plezanje.

Preusmerila se je v poslovno kariero in v nekaj letih postala lastnica največje verige kinematografov v Sloveniji: najprej kina Metropol (1936, deluje še danes) in kina Union (1937, v današnjem Celjskem domu) v Celju, potem na Ptuju kina Royal (1939, danes mestni kino Ptuj) in končno kina Matica (1940, v stavbi današnje Filharmonije) v Ljubljani. Med drugim je bila tudi inovatorka v tehniki podnaslavljanja.

Čeprav je med vojno logistično, finančno in z lastnim delom izdatno podpirala OF, se je po osvoboditvi znašla v primežu nacionalizacije. V zameno za njena podjetja so ji ponujali prestižne funkcije v novoustanovljeni državni filmski industriji, a je vse ponudbe zavračala in se oklepala svojih ljubih kinov. Frustrirano Državno filmsko podjetje ni videlo druge poti, kot da jo obtoži kolaboracije z okupatorjem.

Zdi se neverjetno, da je le mesec dni po koncu vojne, prav v času, ko se je začela njena kalvarija, 44-letni Pavli uspelo opraviti še zadnji in največji podvig v plezalski karieri: prvenstveno osvojitev Čopovega stebra v Severni triglavski steni (sprva je bilo ob tem omenjeno tudi njeno ime, a se je takratna oblast odločila, da ga poimenujejo zgolj po Čopu, saj je bil njegov prvi junak vendarle kovinar, njegova soplezalka pa ni bila iz delavskega razreda). Po sodnem procesu leta 1946 pa je bila obsojena na molk in pozabo. Na lastno željo je postala samotarka, njena skorajda edina družba pa so bili golobi, ki jih je bogato hranila okoli svojega domovanja v starem delu Ljubljane.

Film Pavla Jesih je film o ženski, ki je bila med vodilnimi v dveh panogah, v katerih so tedaj, pa tudi še danes, prevladovali moški – v alpinizmu in v kinu. O ženski, ki je vedno plezala prva v navezi in ki je preplezala številne prvenstvene smeri.
Film Pavla Jesih je film o ženski, ki je bila med vodilnimi v dveh panogah, v katerih so tedaj, pa tudi še danes, prevladovali moški – v alpinizmu in v kinu. O ženski, ki je vedno plezala prva v navezi in ki je preplezala številne prvenstvene smeri. FOTO: Arhiv filma

Scenarij za film je napisal pisatelj, dramatik, prevajalec in jezikoslovec Andrej E. Skubic, ki je napisal tudi scenarij za predstavo Pavla nad prepadom, ki je bila premierno uprizorjena decembra 2013 v Slovenskem mladinskem gledališču, na povabilo RTV Slovenija, ki snema filme o pozabljenih zanimivih osebah iz slovenske polpretekle zgodovine, pa je nato napisal še scenarij za film.

O njej je bilo sicer zelo malo napisanega – najobsežnejši zapis je bil v knjigi Pozabljena polovica: portreti žensk 19. in 20. stoletja na Slovenskem, ki obsega dve strani. A to je bila samo faktografija. Bistveno je bilo, da je uspel priti do dosjeja z njenega sojenja, ki je shranjen v ljubljanskem mestnem arhivu, v katerem je našel vse njene zagovore in opis njene kariere z obeh plati – tako tožilske kot obrambne.

Scenarist si je ob tem o Pavli izoblikoval naslednje mnenje: "Bila je ambiciozna, izobražena, podjetna ženska, ki se ni ozirala na družbena pravila. Strupenega jezika, a izjemno empatična. Prijateljica škofov in komunistov. Ženska, ki se je zavedala svoje moči in jo je bila pripravljena uporabiti za tisto, kar se ji je zdelo prav."

Pri raziskovanju zgodbe o Pavli Jesih Skubica po eni strani ni presenetilo nič, po drugi pa vse. "To je zgodba, za katero veš, da jih je bilo v tistem času ogromno. Zame je bilo presenetljivo to, da sem z raziskovanjem dobil ogromno enih konkretnih detajlov in dokumentov, skozi katere so se mi zelo intimno razkrile ene življenjske zgodbe v takšnih podrobnostih, ki jih nisem pričakoval. To, kar je v filmu povedanega, so samo tisti grobi podatki. Nekaj tistega življenjskega mesa, ki me je najbolj presunilo, namreč ni mogoče povedati v 50 minutah," nam je dejal scenarist, ki je pri filmu sodeloval tudi s Pavlinimi sorodniki. "Žal sem v stik z njimi prišel dosti pozno. Za nastanek predstave prepozno, saj je bil tekst že praktično dokončan. So pa bili hvala bogu moji podatki tako natančni, da so jih, ko so si jih ogledali, overili tudi sorodniki. Pri dokumentarcu pa so prispevali ogromno fotografskega gradiva, njenih planinskih dnevnikov in drobnih podrobnosti, ki so bile potrebne, da se je stvar bolj izčistila," nam je po premieri povedal scenarist in dodal, da so bili njeni sorodniki, ki so se udeležili premiere, s filmom zadovoljni. "Veseli so, da je njihova družinska legenda ponovno prišla pred oči javnosti," nam je razkril Skubic, ki se trenutno posveča prevajalstvu, poskuša pa tudi objaviti neke zgodbice, ki jih je ravno napisal. V prihodnosti pa ne izključuje še kakšnega dokumentarnega filma, čeprav to ni njegova osnovna želja.

Konec septembra lani so Pavli Jesih najožji sorodniki - skoraj štiri desetletja po njeni smrti – le izpolnili zadnjo željo, ki je do takrat niso mogli. Po smrti je namreč želela biti raztrosena po skalovju Špika, njene najljubše gore. A tega takratna oblast tega ni dovolila, saj bi bilo s tem po njeno onesnaženo naravno okolje. Zato je bila od leta 1976 pokopana v družinskem grobu na ljubljanskem pokopališču v Štepanji vasi. Po opravljenih zapletenih administrativnih postopkih pa so njena pranečaka Jakica in Aleš ter Alešev sin Tim lani septembra žaro z njenim pepelom le odnesli na vrh 2472 metra visokega Špika v Julijskih Alpah in ga raztrosili po njenem skalovju.
Konec septembra lani so Pavli Jesih najožji sorodniki - skoraj štiri desetletja po njeni smrti – le izpolnili zadnjo željo, ki je do takrat niso mogli. Po smrti je namreč želela biti raztrosena po skalovju Špika, njene najljubše gore. A tega takratna oblast tega ni dovolila, saj bi bilo s tem po njeno onesnaženo naravno okolje. Zato je bila od leta 1976 pokopana v družinskem grobu na ljubljanskem pokopališču v Štepanji vasi. Po opravljenih zapletenih administrativnih postopkih pa so njena pranečaka Jakica in Aleš ter Alešev sin Tim lani septembra žaro z njenim pepelom le odnesli na vrh 2472 metra visokega Špika v Julijskih Alpah in ga raztrosili po njenem skalovju. FOTO: Arhiv filma
Režiserja Igorja Šterka je k sodelovanju pri filmu povabil scenarist. To zanj ni bila lahka naloga, predvsem zato, ker ne obstaja nobena živa slika s Pavlo, tudi njenih fotografij ni imel dosti. Na voljo jih je imel le okoli 30. Zato je poskušal v filmu čim več uporabiti fotografije in posnetke iz tega obdobja in tako vsaj na ta način zajeti čas, v katerem se je vse to dogajalo. Za to, da je našel ustrezne, pa je potreboval zelo veliko časa. Šterk je njeno zgodbo pred tem poznal bežno. Vedel je nekaj osnovnih podatkov, detajlov pa ni poznal. Ob delanju filma o njej ga je najbolj presenetil njen izjemni pogum tako v stenah kot kasneje, kot je v nekih zelo težkih časih vztrajala v tem, kar si je želela. "Mislim, da sam ne bi imel tako velikega poguma, ko ga je imela ona," priznava Šterk. Režiserju se zdi, da se pri nas premalo govori o izjemnih ženskah, še posebno neverjeten pa se mu je zdel podatek, da Pavle Jesih do leta 2000 sploh ni bilo omenjene v nobeni slovenski enciklopediji. "To se mi je zdelo šokantno, saj je bila ena pomembnih osebnosti v obdobju med obema vojnama," nam je dejal Igor, ki trenutno pripravlja igrani celovečerni mladinski film po romanu Dušana Čatra Pojdi z mano, s snemanjem katerega bo pričel čez mesec dni, v kinematografe pa bo prišel drugo leto.

Eden od govornih interpretov v filmu, Pavle Ravnohrib, Pavline zgodbe pred tem ni poznal. "Svet je prevelik in zgodovina je predolga, da bi poznal vse stvari. Prvič sem zanjo izvedel, ko sem sodeloval z režiserjem Matjažem Pograjcem, ki je naredil predstavo Pavla nad prepadom. Mislim, da je to ena od mnogih usod, ki ji je čas namenil zelo bridko izkušnjo. Takšnih usod je zelo veliko in mislim, da bo moral ta narod počasi stopiti tudi na tisto temno, senčno, stran in govoriti o usodah, ki so po krivici zamolčane. Mislim, da je ta trenutni idealizem pravzaprav ena velika stranpot. O ljudeh, ki so doživeli podobno usodo kot Pavla Jesih, se govori izključno z ene plati. Gre za ideologijo, ki je ubijala ljudi, če gledamo končni izplen, pa vidimo, da je bila to ena stranpot in da s tradicijo evropskih narodov, ko govorimo o demokraciji, nima nobene zveze. Mislim, da je tu potreben še čas, se pa bojim, da je za nas Slovence ena geološka doba 3 milijonov let pravzaprav prekratka," meni Ravnohrib.

Film si je ogledal tudi legendarni igralec Demeter Bitenc. Dejal nam je, da je film doživljal z dveh aspektov – kot gledalec in kot navdušen gornik, čigar starši so imeli Staničevo kočo, ki se nahaja pod Triglavom 2332 metrov visoko. "Film je zelo imeniten, a tudi pretresljiv in tragičen v svoji izpovedi. Zdi se mi zdi izvrstno narejen. Zelo mi je bilo všeč to, da v njem niso uporabili nobenih poklicnih igralcev, ampak so ostali na nivoju dokumentarca. Imenitni so prizori okupacije Ljubljane in drugih dokumentarnih slik, ki jih do zdaj še nismo videli. Film pa sem doživljal tudi dosti intimno kot planinec. V koči, ki so jo imeli starši, sem spoznal številne planince, med drugim tudi Jožo Čopa in Miho Potočnika. Ko sem bil star 12 let, so me čez severno steno spravili," nam je zaupal igralec. Pavle Jesih pa ni nikoli spoznal. "Ko je ona plezala, sem bil še otrok. Je pa zagotovo tudi ona šla skozi našo kočo. Sem pa veliko hodil v kino Matica, tako pred kot med vojno," nam je dejal Bitenc in dodal, da bi bilo potrebno po njegovem mnenju odkrivati več takšnih pomembnih, a zamolčanih tragičnih zgodb. A kot neki fakt, neko dobo, ki je bila okrutna in brezobzirna, vendar brez barvanja. "To so bila dejstva. To smo doživeli in preživeli."

Premiera se je odvila v Slovenski filharmoniji, v prostorih katere je med letoma 1923 in 1948 deloval elitni kino Matica, ki je leta 1930 postal tudi prvi zvočni kinematograf v Sloveniji. Takrat so v njem predvajali zvočni film Pojoči norec iz leta 1928. Prvi zvočni film v tej dvorani so sicer predvajali že leta 1902, ko se je v njem ustavil potujoči kino s tehnologijo, ki je patentiralo povezavo med filmskim projektorjem in fonografom. Kino Matica je skrbno oblikoval svoj program in prirejal slavnostne premiere po evropskih vzorih.
Premiera se je odvila v Slovenski filharmoniji, v prostorih katere je med letoma 1923 in 1948 deloval elitni kino Matica, ki je leta 1930 postal tudi prvi zvočni kinematograf v Sloveniji. Takrat so v njem predvajali zvočni film Pojoči norec iz leta 1928. Prvi zvočni film v tej dvorani so sicer predvajali že leta 1902, ko se je v njem ustavil potujoči kino s tehnologijo, ki je patentiralo povezavo med filmskim projektorjem in fonografom. Kino Matica je skrbno oblikoval svoj program in prirejal slavnostne premiere po evropskih vzorih. FOTO: Teja Pelko
  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (24)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

jakec1575
02. 06. 2015 22.58
+2
Vsako gibanje vedno dobi vtihotapljene člane, ki pridejo le pokupiti mast. Poglejte danes prenekatero stranko. NOB je bilo legitimno gibanje...polno različnih ljudi z različnimi interesi. Vse uzde so si takoj po vojni v črnobelem svetu prisvojili komunisti. Četudi jim je bil kdo mil, so se ga vedno znebili, če ni pihal v isto piščal. Po svoje logično. Imeli so neizmerno moč in občutek večne moči. Ljudsko množnico na dlani. Če bi popustili enemu, bi morali mnogim in njihova moč in "legitimnost" v očeh naroda bi rapidno padla. Hitro bi lahko bili ob oblast. Tudi če si bil na strani upora, si odpadel. Niso marali močnih osebnosti, ki jih niso mogli imeti pod nadzorom. Odpadli so tudi vsi karizmatični vodje in partizani, ki niso bili člani partije. Bodisi so jih počasi osamili in jih poslali v pozabo ali pa celo sabotirali. Kot je bila kruta vojna, je bila kruta bitka za oblast po vojni. Kdor obdrži oblast, pokupi mast. Slovenija je tako izgubila ogromno sposobne elite, ki bi jo danes še kako cenili. Družinske firme s tradicijo. nekaj jih je vseeno prezivelo. Nova elita, ki je nastajala 50 let se je delila na sposobne in naše. Dlje ko smo šli, več je bilo naših in manj sposobnih. V poosamosvojitveni Sloveniji smo zelo dobro povzeli doktrino naših. Če je to res, da ta gospa ni bila predmet nobene resne enciklopedije,je to res šokantno in nesprejemljivo v letu 2015. Morda je bil po sredi v pisanju zgodovine tudi obsežen šovinizem. Bolj kot partijski vzorci. Slovenci to znamo. Ka bo baba.... Sramotno je to za Slovenijo. Najprej je treba vsem ljudem dati dostojen pokop. Potlej pa je treba začeti pisati vso zgodovino. marsikomu kaj ne bo všeč. Ampak če nobeni strani ne bo všeč, pomeni, da smo blizu resnice. Naj se napišejo črne in temačne skrivnosti. Veliko jih je bilo že zapisanih, naj se napišejo vse. In naj se berejo. Ljudje morajo nehati živeti v zanikanjih. Bodimo pa iskreno dostojni eden do drugega in ne s tistim pokroviteljskim nasmehom. Mislim, da bi moj ded partizan, ki ga je mučila lastna širša familija, to pozdravil. Predvsem pa naj se to ne politizira in vlači po medijih pretirano. Samo naredi se naj, za tiste stare žive. V dnevnem političnem prostoru pa naj se ukvarja s sedanjimi temami.
Mil?007
02. 06. 2015 17.00
+0
OF je bila limanca za naivne, veliko so obljubljali na koncu pa ljudem vse pokradli, taka je pač avangarda delavskega razreda.
Jožajoža
02. 06. 2015 16.19
+2
to je bilo nekoč. danes je še huje. tudi mi mali državljani , kateri še delamo in ustvarjamo dodano vrednost (javni sektor ne) smo na udaru tistih, katere plačujemo in si trgamo od ust. in, če mne plačaš državi, ne da nočeš ampak ne moreš, ti pa država preko rubeža odnosno sedaj nemčija odvzeme premoženje........
zaslovenijo 1
02. 06. 2015 15.34
+4
mi pa še vedno verjamemo,da je omenjeni primer izjema, a zgodovinske razprtije Slovencev izhajajo ravno iz dejstva,da je ta primer pravilo, ostalo pa zgodba za na pašo :(
HellWolf
02. 06. 2015 14.41
+6
vsak partizan ki se je boril za Slovensko zemljo in za Slovenski narod ne pa za srbsko partijo s Titom na čelu... pa ki je to priznal je naredu samomor.
jg57
02. 06. 2015 14.25
+9
komunisti so poden od ljudi. Povsod so že pristali na ssmetišču zgodovine, le pri nas še vedno poveličujemo njihova dejanja.
bublika
02. 06. 2015 14.56
+8
Moj dedek ni bil komunist, niti sovražnik Nemčije pa so ga odpeljali v Dachau. Torej komunisti niso bili edini....
jg57
02. 06. 2015 15.02
+0
bublika, natanko tako, bili so še drugi, a to komunistov ne opravičuje.
sonofabitch
02. 06. 2015 16.05
+2
Komunistov je bilo na začetku okupacije pravzaprav zelo, zelo malo, nekaj 10, vendar jim je uspelo prevzet odporniška gibanja pod svojo komando, škoda... Vendar so zato krivi ostale takratne demokratične stranke v Sloveniji, ki so bile števične po članih vendar zelo pasivne ali pa so celo sodelovali z okopatorji.
zvit kot presta
02. 06. 2015 14.13
+11
Mislim, da je takšnih zgodb v slovenski zgodovini ŽAL še precej. Sploh smo Slovenci pri prepoznavanju izjemnih narodovih posameznic in posameznikov, ki so na katerem koli področju pustili močan pečat v svojem času zelo krivični. Brez kakršnih koli ideoloških povodov mirno lahko ocenim, da smo z letom 45 namenoma in načrtno "pozabili" in pozabi časa prepustili precejšen del nekdaj pomembne slovenske elite ali posameznikov. In to samo za to, ker še danes ne vemo kaj je zgodovina. To je izključno preteklost, ki je v nobenem primeru ne bi v negativnem smislu vleči v današnje dni.
andrejm1
02. 06. 2015 15.48
+3
Saj imamo "elito": Pahorja, Janšo...pa vidimo, kam so nas pripeljali.
andrejm1
02. 06. 2015 13.45
+17
Ta gospa bi bila uboga tudi v današnjih časih. Se je dobro razumela tako s škofi kot komunisti, razmišljala je s svojo glavo... Danes uspevajo funkcionalno nepismeni osebki v pravi stranki, ki ponavljajo fraze za svojim velikim vodjem, kakorkoli se že piše.
Megaclite
02. 06. 2015 12.32
+11
Problem je, da je ideologija izgnala, izolirala in pobila ogromno uspešnih ljudi, vse so nacionalizirali, ustvarili neke umetne tvorbe, vodili so jih nesposobni partizani, danes pa vse to propada. Vsak je za nekaj sposoben, ne more vsaki gozdni joža vodit podjetja. Tako kot so komunisti dobili premoženje ga sedaj izgubljajo. Trpi pa narod.
felixkp
02. 06. 2015 16.26
Ja toliko so bili nesposobni, da so nekaj ustvarili??
janez139
02. 06. 2015 12.00
+44
Tudi največji slovenski industrialci kot so Josip Benko (Pomurka Mesna Industrija), Rado Hribar (Šumi, Rudnik Bor,...), ki so izdatno podpirali partizane, so po vojni dobili šus v glavo. Toliko o osvoboditeljskih bajkah. Komunisti so umazali boj poštenih partizanov in njihovi nasledniki nam še vedno vladajo in sejejo razdor! Samo da obdržijo privilegije!
TellingTheTruth
02. 06. 2015 12.06
+12
emilzapata
02. 06. 2015 12.43
+5
v sloveniji v tem oziru ne bo nikoli drugače, smo pač narod, ki ne prenesemo izstopajočih glav. Mogoče je za to kriva zgodovina, oziroma pretekla izkušnja naroda, ki je od tistih s "plavo krvjo" vedno dobil po grbi.
emilzapata
02. 06. 2015 12.47
+3
pa še tole: vsi narodi živeči okrog Mediterana imajo očitno v svoj genom vgrajen gen za komunizem, in razmišljajo nekako takole: meni se ne da boriti in z delom vzpenjati po družbeni lestvici, in tudi tebi ne bomo dovolili požeruh.
Uporabnik981904
02. 06. 2015 12.58
+2
Tudi za ohranitev firm v "državni" lasti prav te dni povzdigujejo glas. Svojega nimamo, tujega ne damo ...... lastniki državne lastnine :-)
Thruma
02. 06. 2015 16.30
+2
Šliso se komuniste , da so lahko po vojni kradli zase in svoje potomce.
TellingTheTruth
02. 06. 2015 11.11
-10
Se kar naprej neko nabijanje o OF. prebolte ze narod. Tisto je blo 100 let prej, generacije so se zamenale in nimamo vec nic s tem. Se cudim da pol na velko ne slavimo se kakih kmeckih uporov, pa karantanskih knezov. Aja, tocno mamo novejso zgodovino pa drzavo od leta 91.
tali?ni tom
02. 06. 2015 12.10
-3
če bi bli karantanci pri belijh bi sigurno tut o tem nabijal! zadnji stavek je točen ki si ga napisal in od tu naprej bi morali gledat vsi! kar je pa blo po drugi vojni je pač bilo,kaj to briga recimo naše otroke?? nič , njih briga edino kako bo ,ali bo služba ali ne ali bo prihodnost svetla ali temna! na zgodovini se pa napajajo samo neki neodrasli ljudje ki si s tem kupujejo svojih pet minut slave!
Uporabnik981904
02. 06. 2015 11.02
+13
Takšnih zgodb je bilo mnogo. 50 let pa se govorilo le o junaštvih. Danes je jasno de je 3/4 vsega bilo zlagano. To bi želeli nazaj ?
TellingTheTruth
02. 06. 2015 11.12
+8
Borcevske penzije ne morjo obstajat od resnice. Tko to je :)