Film/TV

Preroški Andrej Košak

Ljubljana, 07. 11. 2011 06.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Na novinarski projekciji filma Stanje šoka, ki prihodnji teden prihaja na redni spored slovenskih kinematografov, smo s strani njegovih ustvarjalcev izvedeli ogromno zanimivih stvari.

Pogovor po projekciji (z leve: Andrej Košak, Martin Marion, Pepi Sekulich in Danijel Hočevar).
Pogovor po projekciji (z leve: Andrej Košak, Martin Marion, Pepi Sekulich in Danijel Hočevar). FOTO: Goran Antlej

Režiser in scenarist Andrej Košak, producent Danijel Hočevar, glavni igralec Martin Marion in scenograf Pepi Sekulich so spregovorili o nastajanju filma Stanje šoka, o globalni krizi, v kateri se je znašla današnja družba, ter o tem, kako človek, ki ga okolica smatra za neprištevnega, nastavi satirično ogledalo, s pomočjo katerega ugotavlja resnico o družbi plehkosti, potrošništva in pohlepa.

"V filmu spremljamo poskus Petra Zmazka, da se spet postavi na noge v popolnoma transformirani družbi. Obenem nam kot človek, ki ga okolica smatra za neprištevnega, nastavi satirično ogledalo, s pomočjo katerega ugotavljamo resnico o družbi plehkosti, potrošništva in pohlepa," je o filmu povedal režiser in scenarist Andrej Košak. Sam pravi, da ob ustvarjanju scenarija ni ravno pričakoval, da bodo besede, ki jih Peter pove na koncu filma, tako aktualne ravno v času, ko film prihaja na slovenska filmska platna in ko bi jih verjetno podpisali vsi tisti, ki so okupirali Wall Street. "Če je včasih bil moteči totalitarizem vezan na partijo, gre danes za nesprejemljivost vladavine peščice bogatašev in neusmiljenost finančnega trga. Tak kapitalizem, ki ga živimo danes, očitno ni sprejemljiv za 99 odstotkov ljudi na tem planetu," pravi Košak.

Martin Marion in Urška Hlebec v enem izmed prizorov v filmu.
Martin Marion in Urška Hlebec v enem izmed prizorov v filmu. FOTO: Miro Majcen
Skozi pogovor smo bolje spoznali Martina Mariona, ki je 15 let bival izven Slovenije ter se šolal in deloval v ZDA ter Berlinu, tudi kot član svetovno znane glasbeno-gledališke atrakcije Blue Man Group. Nato je zasijal na 14. Festivalu slovenskega filma in dobil vesno za posebne dosežke za glavno vlogo v filmu Stanje šoka.

Ob Marionu v filmu nastopata Urška Hlebec (Moj ata socialistični kulak, Morana, Operacija Cartier) in eden najuspešnejših srbskih igralcev Nikola Kojo (Mi nismo angeli, Rane, Lepe vasi lepo gorijo). Zasedbo dopolnjujejo uveljavljeni igralci iz Bosne in Hercegovine, Makedonije in Slovenije – Aleksandra Balmazović (Rdeči kamion sive barve, Rezervni deli), Emir Hadžihafizbegović (Karaula, Gori, Dobro uštimani mrtveci), Arna Šijaković (Gypsy Magic, Kako loš son), Vlado Novak (Petelinji zajtrk, Zvenenje v glavi), Robert Prebil (Pod njenim oknom, Veter v mreži), Iva Kranjc (Besa, Prehod), Marjana Brecelj (Pod njenim oknom, Delo osvobaja), Dario Varga (Petelinji zajtrk, Hit poletja), Primož Petkovšek (Slovenka, Rezervni deli) in Maj Kirm (prvič na filmu).

Scenograf Pepi Sekulich je ob izzivu snemanja filma v sedemintridesetih dneh in na 58 lokacijah spregovoril tudi kot dekan Akademije za vizualno umetnost, in sicer o priložnosti uporabe pridobljenih znanj ter bogatenja praktičnih izkušenj, ki so jih študentje akademije dobili pri nastajanju filma.

Producent Danijel Hočevar je predstavil pot filma v slovenskih in tujih kinematografih. Film svojo pot začenja s premierami v Ljubljani (8. novembra) in Mariboru (9. novembra), na redni spored slovenskih kinematografov pa prihaja 10. novembra. Za 28. november je najavljena premiera v Makedoniji, v začetku prihodnjega leta pa bodo film predvajali še v Srbiji, Bosni in Hercegovini ter Bolgariji.

Pri ustvarjanju svojega novega celovečernega filma je režiser in scenarist Košak zbral preizkušeno filmsko ekipo z močno mednarodno udeležbo. Sodelavca pri scenariju sta bila Miroslav Mandić (Slovenija) ter Srđan Koljević (Srbija). Direktor fotografije je Slobodan Trninić iz Hrvaške (Karavla, Čaruga), kostumografinja Jelena Proković, oblikovalka maske Tina Šubic Dodočić (No Man's Land, Savior, Lepe vasi lepo gorijo) oblikovalec zvoka je Atanas Georgiev iz Makedonije (Punk's not Dead, Mirage, Dust), skladatelj je Stefan Valdobrev iz Bolgarije (Svet je velik in rešitev je za vogalom), montažerji filma so Andrija Zafranović (Slovenka, Gremo mi po svoje, Pokrajina št. 2, Karavla, Rezervni deli, Vrijeme čuda, Otac na službenom putu), Blagoja Nedelkovski (Skopje Remixed) in Jurij Moškon (Gremo mi po svoje, Slovenka, Za vedno – nagrada Vesna za montažo), direktor filma je Matija Kozamernik, pomočnica režiserja pa Urška Menart.

Andrej Košak ni ravno pričakoval, da bodo besede, ki jih Peter pove na koncu filma, tako aktualne ravno v času, ko film prihaja na slovenska filmska platna in ko bi jih verjetno podpisali vsi tisti, ki so okupirali Wall Street.
Andrej Košak ni ravno pričakoval, da bodo besede, ki jih Peter pove na koncu filma, tako aktualne ravno v času, ko film prihaja na slovenska filmska platna in ko bi jih verjetno podpisali vsi tisti, ki so okupirali Wall Street. FOTO: Miro Majcen
  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Tonček Balonček
10. 11. 2011 10.41
Čisto na ta zgornji sliki pa izgleda, kot da bi šlo za kakšno Andrejo Košakovo! Sicer sem pa zadnjič geldal preglednice stroškov za posaemzne slovenske filme in število gledalcev, precej jih je bilo po kak miljoinček ali več, ogledalo si jih je pa par tisoč gledalcev! PA anjs nemajo takšne filme kot Bergman recimo, v eni spalnici in še malo kopalnice zrave. In nastanejo vrhunski filmi, umetniške produkcije za čisto malo denarja.
iChi
10. 11. 2011 10.32
+1
Točno tako, gre za kopijo koncepta Zgobom Lenin! Vendar večina nerazgledanih slovenčkov tega itak ne bo opazila. Bravo Košak, še en plagiat ..
frncka
09. 11. 2011 11.33
boer kaj naj bi po tvojem pomenila izraza balkanski kader in scenarij? drugac pa je z "balkana" prislo kr neki fajn filmov. o inovativnosti pa govori, ko si kak film ogledas. itak se vid da tud slovenske filmografije ne poznas prov dobr.
tetragraviton
07. 11. 2011 14.18
Slovenski film je skupaj z ostalo balkansko produkcijo mnogo boljši od ameriškega filma, ki je sama fikcija nobene vsebine.
boer
07. 11. 2011 13.02
+1
dokler se slovenski režiserji scenaristi niso sposobni losati balkanskih kadrov in scenarijev ki so v vsakem filmu bom govoril dase je slovenski film končal še predno bi ga lahko imenovali slovenski maškarada sreča na vrvici je res težko biti malo inovativen? brez šverc in kriminal for z balkana? kot telenovela
Jusssko
07. 11. 2011 09.42
A koga spominja na Goodbye Lenin? Tko, izpored parih let :)