Film/TV

VIDEO: 'Koncept slave v Sloveniji? Mislim, da ne obstaja'

Ljubljana, 19. 10. 2016 12.15 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Branka Resnik
Komentarji
10

Pred štirimi leti je spletna serija Pr'Hostar postala pravi slovenski YouTube fenomen, zdaj pa smo dočakali tudi film. Ekipa se je v kinematografe pripeljala s traktorji, raztrosila bale sena in v kinu je zadišalo po domačem. In kot za vsak slovenski film so se ljudje že vprašali - bo uspešnica ali pa še en povprečen slovenski izdelek?

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Premiera filma Pr' Hostar
    01:58
    Iz 24UR: Premiera filma Pr' Hostar
  • Premiera filma Pr'Hostar
    02:55
    Premiera filma Pr'Hostar
  • Pr'Hostar napovednik
    00:26
    Pr'Hostar napovednik
Filmska ekipa
Filmska ekipa FOTO: Mediaspeed
Kaj je za vas prava slovenska komedija? Mogoče vzdihujete po črno belih časih filma, po prikupni komediji Vesna (1953) ali po nagajivem filmu To so gadi (1977), ki je dolga leta kraljeval na lestvici najbolj gledanih pri nas in nas vse dobil s stavkom: "Ti preklemani gadi, samo norca se delajo."

Potem je bil tukaj Moj ata, socialistični kulak (1987) ter Babica gre na jug (1991), ki je bil prvi celovečerni film v samostojni Sloveniji. Kaj pa Kajmak in marmelada (2003)? Leto kasneje je prišla na filmska platna še črna komedija Tu pa tam. 2010 pa je v kinematografe prišel mladinski film Gremo mi po svoje, ki si ga je v otvoritvenem vikendu ogledalo rekordno število ljudi v samostojni Sloveniji (2013 je nato sledila še dvojka). A komedije so postale lahka, zvodenela družinska zabava, satire je bilo čedalje manj, kje so komedije z jajci?

Pred nekako štirimi leti se je na YouTubu znašla spletna serija Pr'Hostar in postala pravi slovenski spletni fenomen. Fantje pa so se na veselje mnogih odločili, da kratke epizode pretopijo v celovečerni film. Tako so obljubljali "netipičen slovenski scenarij in zgodbo," in čeprav so mnogi komaj čakali na film, so se našli komentarji, kot so "video-produkcija jim sicer gre, ampak jaz mislim, da bo tole polomija. Kratki štosi jim gredo, kako pa iz tega narediti celovečerec, to je druga pesem."
Goran Hrvaćanin in Dejan Krupić
Goran Hrvaćanin in Dejan Krupić FOTO: Mediaspeed
Pod scenarij za film, ki je nastajal skoraj leto dni, sta se podpisala Goran Hrvaćanin in Dejan Krupić, režisersko taktirko pa je prevzel Luka Marčetič, avtor serij Dan ljubezni in V dvoje. Film je tako končno zunaj in počasi zavzema kinodvorane. Posnetega materiala se je nabralo za dobri dve uri in pet minut, končna, videna verzija pa se ponaša z dolžino 95 minut. Kaj pa bo s preostalim materialom? "Trenutno še ne vemo, kaj bi naredili s tem materialom. Razmišljamo, da bi naredili dva sklopa za oboževalce – en bi bil blooper – smešni, nerodni trenutki na snemanju, drug pa material, ki je bil posnet po scenariju, a smo ga iz filma izrezali. Ne vem še, bomo videli," nam pove Goran, aka Car, Dejan pa doda: "Težko je bilo rezati material, a morali smo gledati na minutažo, tako smo ven vrgli stvari, ki niso bile dovolj pomembne za zgodbo. S težkim srcem, ampak tako pač je ..."

Domača komedija nas je tako popeljala na idilično gorenjsko podeželje, v majhen hotel Pr'Hostar, ki posluje razmeroma slabo. Za njegovo klavrno stanje je v veliki meri odgovoren stiskaški in pogoltni direktor, delež krivde pa neizpodbitno nosi tudi svojeglavo osebje, ki rado lovi krivine. Toda ko se direktor odloči, da hotel proda tujcu, ki ima za hotel zanimive načrte, zaposleni odločno vzamejo stvari v svoje roke in skušajo sabotirati prodajo – tipična zgodba, presenetljivih obratov ni, a ne nazadnje niti ni nujno, da je bistvo samo v zgodbi.
"Koncept slave v Sloveniji ... mislim, da ne obstaja. Slava pri nas je v bistvu biti prepoznaven. Filma nismo šli delat zaradi slave, ampak zaradi želje po filmu. Pred sabo smo tako imeli prvič množico, prvič smo videli, kako se ljudje zabavajo ob filmu, smejejo. Na Youtube kanalu smo imeli komentarje, ampak videti v živo odziv, to je nekaj ..."
"Koncept slave v Sloveniji ... mislim, da ne obstaja. Slava pri nas je v bistvu biti prepoznaven. Filma nismo šli delat zaradi slave, ampak zaradi želje po filmu. Pred sabo smo tako imeli prvič množico, prvič smo videli, kako se ljudje zabavajo ob filmu, smejejo. Na Youtube kanalu smo imeli komentarje, ampak videti v živo odziv, to je nekaj ..." FOTO: Mediaspeed
"A res Slovenci ne morejo enega filma v celi zgodovini posneti na mednarodni ravni – da ga lahko prodajo in kaj zaslužijo? Verjetno film samo zase ter prijatelje delajo, da se ga potem malo zakadijo in zadanejo, pa kdo bo to ponarejeno igro gledal?" Je bil en od komentarjev oseb, ki so dvomili o tem, ali je film dober, ali ga čaka uspeh. Če podamo primer, a komedijo posneto v Franciji – Žandar iz St. Tropeza lahko označimo, da je posneta na mednarodnem nivoju, kaj pa Kdo tam poje, kaj je tu drugačnega od Pr'Hostar? Čeprav je osnovna zgodba v filmih drugačna, pa se vse tri komedije ponašajo tako s situacijsko komedijo, ki temelji na smešnih dogodkih ter karakterno komičnostjo, ki dela na dobro dodelanih likih. In ekipa Pr'Hostar je opravila dobro delo v obeh primerih. Mogoče kakšen situacijski trenutek ni potreben, a recimo, da nam le-ta poda dodaten vpogled v sam lik.
Pr'Hostar je tako karakterna komedija ...
Pr'Hostar je tako karakterna komedija ... FOTO: Karantanija Cinemas
... kot tudi situacijska komedija.
... kot tudi situacijska komedija. FOTO: Karantanija Cinemas

Fantje so imeli vizijo, ki so se je držali od prvega trenutka naprej: "Načeloma smo se res držali scenarija, improvizacije ni bilo veliko, ker preprosto ni bilo časa za to. Imeli smo omejen urnik, ljudje niso imeli časa, da bi zavlekli zadeve. Moraš se držati scenarija, urnika, ker drugače vse razpade. Če nekaj v montaži ni dobro, ne moreš kar reči ljudem, da naj se vrnejo in se še enkrat posname kader." Dobra poteza ekipe pa je bila tudi v tem, da film ni bil neposredno nadaljevanje zadnje epizode iz YouTuba. Film so s to potezo približali tudi gledalcem, ki serije niso poznali: "V filmu smo želeli povedati celo zgodbo, ker je film tudi za ljudi, ki serije niso gledali," razloži odločitev Dejan.

Film odlikuje tudi avtentičnost prostora in časa – star hotel, ki diši po socializmu, domačnost jezika, ki je dobro podmazan z domačo žganico, ne gre tudi brez starih avtomobilov – Oplov legendarni model kadett: "Najprej smo želi rdečega yugota, a ga nismo dobili, nato smo upali, da kje najdemo rdečo katrco, a ker se pokrov ni odpiral v pravo smer, je odpadla tudi ta izbira. Nato pa smo zadnjo sekundo našli tega kadeta. Čeprav tudi z njim ni bilo veliko sreče, kajti med snemanjem je večkrat zatajil. Kar se tiče ostalih rekvizitov, smo imeli srečo, kajti v penzionu je bilo že večino zadev."

Potem pa je tukaj tudi dejavnik presenečenja. Če so bili gledalci že navajeni likov in njihovega obnašanja, pa je ekipa v film dodala še kanček novih elementov, ki so glede na slišano v kinu največkrat poželi salve smeha in ploskanja, film pa je postregel tudi z zanimivimi 'cameo' vlogami.

Ampak nenazadnje, kdo smo mi, da bi ocenjevali, kaj je dober film, kaj je merilo za uspeh? Na koncu so oboževalci tisti, ki imajo zadnjo besedo. Skratka, če potegnemo črto, dobili smo zelo soliden prvenec, ki kljub redkim 'napakicam', ostaja zvest ideji iz spletnih epizod in jih hkrati nadgradi. "Heroin v žilo in gremo lovit zmaja (heroin mišljeno cedevita) ... čaka nas še veliko," sta za konec vzkliknila Dejan in Goran ter se iskreno in veselo posvetila oboževalcem.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Kr en tm
20. 10. 2016 12.40
-2
btw.. tole je tolk gorenjščina kot je moj ata z marsa. To lahko kot gorenjščino prodajajo samo glupim pofarbanim kuram iz Ljubljane.
bertoolin
19. 10. 2016 17.59
-2
Njihovi klipi so mi všeč a pr hostar je bil njihov daleč najslabši...
NiVseRes
19. 10. 2016 18.05
-4
To je pa res..vsi kratki filmcki so ok razen prhostar..kr neki kolnejo pa na silo mecejo glupe fore..ostalo je pa top zakon
ommmmmm
19. 10. 2016 16.34
+2
Kar se tiče slave ... pred leti so izdali Slavo vojvodine Kranjske in jo prodajali po 3.500 eurov .. sedaj se na netu prodaja že za več kot pol ceneje :)
pop greznica
19. 10. 2016 14.13
+30
zagotovo je ta film boljši kot vsi resničnostni šovi na pop tv.
gongash
19. 10. 2016 13.57
-10
ni bed, ampak bi mi bilo veliko bolj zanimivo če bi posneli film carice
*sweet*
19. 10. 2016 13.34
+21
Hvala "bogu" da se še najdejo ljudje ki snemajo filme na svoje lastne stroške.Je pa fora v tem da ti filmi ponavadi uspejo in dobijo veliko gledalcev v kinu.Sej ni fora v tem ampak koncept snemanja , zajebancija preprostost , realnost itd. ko pa snemaš na stroške sklada pa si avtomatsko umejen s strani sklada kako in kaj posneti film avtomatsko ti diktirajo kaj se sme in kaj ne.
*sweet*
19. 10. 2016 13.35
+18
Pogledal vse serije na youtubu in vrjamem da je film mega dober.
I G N O R A N T
19. 10. 2016 12.37
-13
Slovenci imamo kisel smisel za humor
NiVseRes
19. 10. 2016 16.11
+11