Slovenija

Debate 24UR: Vključite se v razpravo!

Ljubljana, 19. 02. 2012 10.50 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Aktualne družbene teme so del našega vsakdana. Krešejo se mnenja za in proti, sprožajo debate! Na enem mestu jih bo združevalo, soočalo in z vseh zornih kotov osvetlilo novo spletno stičišče Debate 24UR.

Debate 24UR so stičišče televizije, spleta in družbenih omrežij.
Debate 24UR so stičišče televizije, spleta in družbenih omrežij. FOTO: POP TV

Informativno uredništvo 24UR je pripravilo prvi tovrstni projekt pri nas, saj Debate 24UR povezujejo in prepletajo televizijo, splet in družbena omrežja ter ljudem odpirajo skupni prostor za debato.

Kako potekajo debate?

Tema ima vedno ZAGOVORNIKA, NASPROTNIKA in MODERATORJA. Gosta sta vidni, znani osebnosti s tega področja, z nasprotujočimi mnenji. Moderator, član novinarske ekipe 24UR, je odličen poznavalec teme. Debata se najavi s prispevkom v studiu 24UR ZVEČER, na spletnem mestu pa je predstavljena podrobneje; z zapisom moderatorja in z mnenji zagovornika in nasprotnika.

Debate 24UR se s tem na spletnem mestu odprejo in se vrtijo okoli trditve, problematike. Razprava je odprta 14 dni, zagovornik in nasprotnik pa v tem času dobita priložnost, da prepričata bralce. Moderator razpravo vodi.

Kako se v debato lahko aktivno vključite?

Uporabniki lahko v tem času kadar koli oddajo svoje mnenje, in sicer na tri načine: preko Facebook povezave, e-naslova debate24ur@pop-tv.si ali prek povezave na Twitterju (oznaka #debate24ur). Sporočajo lahko svoje informacije, poglede in s tem spremenijo tok celotne debate. Hkrati se v debato aktivno vključujejo strokovnjaki obravnavanega področja.

Uporabniki v času trajanja debate lahko glasujejo za oziroma proti. Vsak uporabnik lahko odda le en glas. Če vmes spremeni svoje mnenje, se njegov glas prenese na nasprotno stran.

Po dveh tednih se debata zaključi. Moderator napiše zaključek, prav tako vsak s svojega vidika zagovornik in nasprotnik.

Spremljanje v večerni oddaji 24UR ZVEČER

Oddaja bo temo napovedala z gostoma v studiu, po enem tednu, torej ob "polčasu", pa povzela, v katero smer teče, kaj si ljudje o tem mislijo in jo osvetlila z novimi dejstvi. Oddaja prav tako zaključuje posamezno temo. Ob tem tudi napove tri potencialne nove teme. O njih uporabniki glasujejo na spletnem mestu, teden dni, in tako določijo prihodnjo temo.

"Odpirali bomo široke družbene teme. Takšne, s katerimi živimo. Veliko jih je brez epiloga, mnenja pa popolnoma na nasprotnih bregovih. Debate 24UR so lahko dobro izhodišče za razmislek kam in kako naprej. Z multimedijskim prepletom, ki jih debate zajemajo, je predstavljen izjemno raznovrsten pogled na določeno tematiko; od stroke, zagovornikov, nasprotnikov, do vseh zainteresiranih državljanov. Platforma daje glas vsakomur, ki je bil prej preslišan. V primeru zanimivih informacij s strani uporabnikov bomo na to temo prispevke tudi objavili. Z Debatami 24UR ljudem na široko odpiramo vrata in jim dajemo možnost, da s svojimi argumenti soustvarjajo tudi naše informativne oddaje," je povedal Tomaž Perovič, direktor informativnega programa POP TV.

Vključite se lahko v razpravo o zdravstvu.
Vključite se lahko v razpravo o zdravstvu. FOTO: POP TV

Na Debate 24UR se obeta zanimiva razprava, saj je prva odprta tema "Zdravstvo: javno ali zasebno? Smo v bolezni še vsi enaki?"

Debate 24UR bosta odprla dr. Miloš Pavlović kot zagovornik privatizacije in prof. Dušan Keber, nekdanji minister za zdravje, član iniciativnega odbora Gibanja za ohranitev in izboljšanje javnega zdravstva. Moderatorka tokratnih debat bo Alenka Mirt, ki pokriva področje zdravstva na POP TV že 16 let.

In o čem bo tekla debata in soočenje mnenj?

Slovenski zdravstveni sistem je preobremenjen, čakalne dobe za določene preiskave in operacije so dolge celo tri leta. Denarja, ki bi omogočil več naprav, več zdravnikov, ni. Je rešitev privatizacija zdravstva? Bi ministrstvo za zdravje moralo razmisliti o tem, da bi več zdravnikom podelili koncesijo? Odprlo zasebno kliniko? Ali pa je morda rešitev javno zdravstvo? Raziskave kažejo, da kakovost v zasebnem zdravstvu ni višja od tiste v javnem, je pa lahko dražje. Javni sistem poskuša zagotoviti vse potrebne storitve vsem ljudem. Privatizacija zdravstva bi pomenila le družbeno razslojevanje, višje stroške za zdravstveno varstvo in zmanjšala varnost revnejših.

Vabljeni k sodelovanju na http://debate.24ur.com.

 

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (49)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

acimam50
22. 02. 2012 16.32
+1
Pred leti mi je mlada zdravnica pripovedovala, da je pričela z delom v bolnišnici. Ambulanta naj bi začela ob 8.00 uri in ker ob 8,30 še ni bilo zdravnika, jih je povprašala, zakaj še ne delajo, ker je čakalnica nabito polna...Odgovor - potreben je čas za jutranjo kavico, naj se temu čimpreje privadi, če hoče delati z njimi in pri njih... Danes ima zdravnica uspešno privatno ambulanto s koncesijo, vedno čas za bolnika, tudi po koncu delovnega časa še ostane, če so še v čakalnici. Nove paciente mora zavračati, ker jih ima preveč glede na merila...
Milan Koleznik
21. 02. 2012 12.14
imam dobro in slabo izkušnjo z privat zdravniki.V naselju ali malem mestu imamo okolista privat in istega okolista na zdravstvo,in ta zdravnik sprejema privat paciente v rednem delovnem času za zdravstvo,nikoli mu ni dovolj,če plačaš prideš takoj na vrsto,če se naročiš na zdravstvo čakaš po tri do štiri mesece.Pa še nekaj,sestra dela v prid njega in če nasprotuješ občutiš pri čakanju,namesto da bi pomagala dela še bolj bolanega človeka,če plačaš pregled pa je presladko prijazna,a zaradi sankicj tega na podeželju ne prijavljamo naprej.Kar se pa tiće splošnega zdravnika ki dela privat,je pa pravo nasprotje,za zdravstvo zdravniki na podeželju nimajo nobenih pravic,sestre so oholiš kot zdravnik ali bolj,ne dobiš pravega zdravstvenega varstva ali pa moraš lepo prosit zanj,in marsikateri človek bo zaradi tega resno zbolel,kar se pa tiče privat splošnega zdravnika imam pa izkušnjo da si boljšega zdravnika ne bi želela,toliko v vednost,kako bi glasovala pa je težko reči iz teh izkušenj.Na čakalno vrstvo raznih operacij kolikor slišim na podeželju kar nekam v zmernem času,da bi le napotnico dobil za specialiosta,te pa tu zdravniki ne dajo radi.,
Klaudija Pšeni?nik
21. 02. 2012 11.37
+5
in z debatami bi naj lopove, ki nam kradejo ustavili......? pa kaj še.....zavarovanje naj bo eno in to na državni ravni, ne pa da imamo obvezno, ki nam nič ne krije in dod., ki je spet isto sranje..... ZDRAVSTVO- JAVNO ali ZASEBNO? mislite morda, če bi imeli nazaj javno zdravstvo? JA bi ga imeli, to sploh ni vprašanje, kdo ga pa ne bi imel! Tu niso toliko krivi zdravniki, kot te naše zavarovalnice, ki jim dajejo norme, koliko česa lahko predpišejo in komu, saj smo vsi ljudje ne glede na starost in status vsi plačujemo isto!!
Klaudija Pšeni?nik
21. 02. 2012 11.50
+4
najbolj žalostno pa je, da takim življenja niso nič vredna pa se gredo zavarovalnice,men zavarovanja ni problem plačevati pa tudi,če ga nikoli ne bi potrebovala, kar upam, da ga res ne bom za več, kot za kakšne antibiotike, naj saj ta naš denar resnično porabijo za bolnike, ki resnično potrebujejo zdravniške potrebe, ne pa, da po tv slišimo zgodbe,ki to potrebujejo pa jim ne pripada, ker imajo smolo in so preveč bolni, sami pa nimajo denarja za zdravljenje in tu spet nastopi narod z dobrodelnimi akcijami! SRAMOTA
Berda
21. 02. 2012 10.09
+1
Proti privatizaciji zdravstva!
krekerji2
20. 02. 2012 21.14
+3
Sem proti privatizaciji zdravvstva. Spoznala sem dobre zdravnike, ki delajo z dušo in slabe zdravnike-ki delajo po liniji najmanjšega odpora. X zdravnik me je odpravil, da moje težave niso tako velike in da lahko počakam. Po štirih mesecih bolečin se mi je stegnica prelomila in sem prišla na ugenti oddelek da so me vzeli v roke.In dobro da sem se. To se je zgodilo pred šitiri leti. Še zdaj sem na berglah.Moj nasvet
binmister
20. 02. 2012 20.09
+2
Do konca leta bojo ziher uredili stran za " debate " ZA ---PROTI in kaj naj glasujem in kje je rezultat ?Brez veze DEBATA .
vele02
20. 02. 2012 19.47
+2
dej no prosim skom naj debatiram z adminom,ki nezna povezat dva stavka...to je je chat obicni ne debata neka strokovna....prosim 24 ur a res nas nategujete tako prostasko....
User416781
20. 02. 2012 09.26
+1
V debatah zelo nejasno - za ali proti....!? Nikjer ne piše, kaj pomeni, če glasujem za ali proti. Po moje bo precej ljudi glasovalo napačno...Sicer pa je določene dela zdravstva potrebno nunjo privatizirati - recimo zobozdravstvo. Zavarovalnica tako in tako praktično nič ne pokrije - pokrije le osnovne storitve. Če pa hočeš, da je nekaj narejeno tako, da bo nekaj časa zdržalo, pa je potrebno doplačilo, da o čakalnih vrstah ne govorim. Pri zasebnikih se tudi bolj potrudijo. Menim, da bi bilo najbolje, da bi zobozdravstvo (vsaj za odrasle) bilo v celoti plačljivo - tak sistem obstaja tudi v določenih tujih državah. S tem bi se razbermenila zdravtsvena blagajna, pa tudi ljudje bi za svoje zobe bolj skrbeli. Seveda pa bi v takem primeru tarifo morala določiti država oz. vsaj neke okvire. Pa še nekaj - iz zanesljivih virov vam lahko povem, da si precej zbozdravnikov piše, da so naredili stvari, ki jih sploh niso in tako nabirajo točke od ZZZS. To je goljufija, ki bi jo bilo potrebno kazensko in disciplinsko preganjati. Za tak primer sem izvedela, ko je znanka z otrokom šla k drugemu zobozdravniku in ta je ugotovil, da naj bi imel otrok narejena dela na zobeh, ki jih sploh še ni imel v ustih. Na tak način se krade naš denar in ustvarjajo navidezne čakalne vrste zaradi predčasnega pokoriščenja razpoložljivih točk ZZZS in tudi potem drugi zdravniki več nimajo pregleda nad potekom zdravljenja. Kolegica zobozdravnica mi je potrdila, da to dela precej zobozdravnikov in si tako pomagajo, da pridejo do norme - obstajajo pa tudi primeri, ko so v izrednih prmerih celo plačani glede na število porabljenih točk. Sama menim, da bi bilo potrebno izvajati bistveno strožji nadzor nad delom zobozdravnikov in zdravnikov.
nahrbtnik
21. 02. 2012 15.04
+5
Ampak, nekateri, ki komaj shajajo iz meseca v mesec, bi naj bili torej prenašali bolečine, zobe bi jim kot včasih ruvali kar " domači mojstri". Če povzamemo -tisti, ki ostanejo brez služb naj si populijo zobe!!!!
xavi007
20. 02. 2012 09.14
+12
Zdravstvo naj ostane javno in dostopno vsem pod enakimi pogoji. Dopolnilno zavarovanje se naj združi v obveznim s čemer se bodo prekinile vse špekulacije zdravstvih zavarovalnic, glede zidanja cen in pravic. Vsi bi morali težiti k varni, socialni in pravični državi. Tudi na področju zdravstva
gizadlinka
20. 02. 2012 08.28
+6
tudi zdravstvu je enako, kot vseh javnih službah, eni delajo, eni se pa šlepajo zraven in dobijo isto plačo, kot tisti, ki so predani poklicu. Zato bi tudi v zdravstvu morali narediti sistem in ugotoviti kdo dela in kdo ne. Zanimivo lahko delajo srednje medicinske sestre isto delo kot t.i. diplomirane. To bi se prišparalo kar veliko denarja, saj imajo kar precej višje plače kot srednje sestre. Za kri jemat in druge take posege je menda pa ja dovolj usposobljena srednja sestra. Drugo bolj strokovno delo pa itak opravlja zdravnik.
Principat
19. 02. 2012 23.21
+6
pa to je javna uprava , kjer mislijo le o plačah in svojih pravicah ter demokracijo izkoriščajo v ngršem pomenu besede in to do SKRAJNOSTI ------ USTVARJAJO NEČLOVEŠKE ODNOSE
Darko32
19. 02. 2012 22.36
+7
JAz vidim problem v zdravstvu na naslednjih mestih: Imamo zdravnike, ki delajo z dušo in srcem svoje delo. ZAto delo pa niso nagrajeni ustrezno. Njihovo delo je na visokem strokovnem nivoju. Imamo zdravnike, ki delajo po liniji najmanjšega odpora in raje dajejo acientom napačne ali zavajaoča navodila. Potem pa imamo skupino zdravnikov, kateri gledajo izključno zdravje pacientov skozi svoj žep. Ti zdravniki so glavni krivci za slabo stanje. NAmreč ko je potrebno zdraviti določenega bolnika z zdravljenjem odlašajo in potem pa se zgodi, da se zdravje poslabša in posledično se poveča strošek zdravljenja. V to skupino tudi spadajo zdravniki, kateri delajo v neposrednem konfliktu interesov. Po delovno pravni zakonodaji delajo ti zdavniki kot pooblaščeni zdravniki na medicini dela za neko podjetje. Recimo v tem podjetju se pojavi povečana obolevnost na določenem delovnem mestu. Prej naveden zdravnik naj bi raziskoval vzroke in tudi ukrepal. Ker pa recimo še dela kot osebni zdravnik ima neposredne možnosti za prikrivanje obolevnosti. Zdravljenje teh ljudi ob najmanjši spretnosti prevali na zdravstveno blagajno in tako imamo prikrite vzroke za obolevnost prej navedenih ljudi, imamo dober pogoj in razlog za razvoj korupcije in imamo še pridobljeno nagrado iz drugih naslovov za prej navedeno podjetje, katerega zastopa. Tukaj se izgubi ogromna vsota denarja iz zdravstvene blagajne in raznih skladov. ZAto menim, da je potrebno odpraviti konflikte interesov in organizirati delo zdravstva tako, da se preprečijo lumparije. Prav tako je potrebno ukiniti zdravstvene ambulante, ki so neposredno pod okriljem podjetij in uvesti nadzor nad temi ambulantami. NAmreč na teh točkah se izgubi najmanj 25% vseh sredstev. Prej navedeno je idealno za prikrivanje raznih povečanih obolenj. Prej navedena obolenja pa bi moral nekdo kriti. Krijejo se iz blagajne. Vzrok pa se v večini primerov zvali na vse drugo samo na dejanski vzrok ni nikjer omenjen, ker nesme biti.
Zentrum
19. 02. 2012 22.18
+11
Ah kaj, da me potem brez razloga zbrišete? Ma prosim vas lepo....
Povprecni
20. 02. 2012 08.33
+2
Seveda debate, ki odgovarjajo adminu.... Kakšna debata je to če te briše, ker se on osebno ne strinja. Osebno sem prijavil admina te strani, glede "sovražnega govora" in sovražnega brisanja.
modrix
19. 02. 2012 21.28
+19
ne morš se vključit v razpravo ker te prec brišejo...
mac4_m
19. 02. 2012 21.18
+17
ideja za oddajo je res dobra. Dvomim pa, da se bojo ljudje želeli osebno izpostavljati. Vsaj ne v veliki meri. Kr se zdravstva tiče, je jasno, da so vse slabše storitve, vse slabši odnos zdravnikov, dolge čakalne vrste namerno povzročene v smislu pritiska na državljane, da se vse več odločajo za privatno zdravstvo, ki ga opravljajo isti zdravniki, v istih prostorih, z istim materialom - le da so pacienti veliko prej ali takoj na vrsti. Debata je torej brezmiselna. Dokler bojo politiki, sodniki in zdravstvena združenja - zbornice pokrivali vse napake in zanemarjanja bolnikov bo pri tem ostalo. Je pa žalostno, da poklic, ki naj bi ga vodila predvsem prisega, da bojo varovali zdravje ljudi vodi hlepenje po zaslužku, medtem, ko so do najbolših storitev upravičeni le politiki, managerji in takoimenovana elita (ki to ni). Kdorkoli pozna kaj ljudi v bolnici mu je povsem jasno, da čakalnih vrst sploh ne bi bilo potrebno. Bolnica ima pač plačanih x pregledov z neko napravo na dan. Ko ta naprava opravi X pregledov, jo ugasnejo in miljonski stroj, ki bi lahko reševal življenja, postavljal hitre diagnoze se ugasne, do naslednjega 'plačanega' pregleda. Če vemo, da imajo naprave omejeni rok trajanja je to metanje denarja skozi okno. Stroška umiranja in poslabšanega stanja pacientov pač ne upošteva nihče. Enostavno je potrebno prezreti ameriški sistem, ki je katastrofalen in ljudi do določenega statusa enostavno ne zajema, v korist zaslužka nekih zavarovalnic, in je predvsem nehuman, nečloveški, sramoten tako rekoč. Potrebno je poslati takoimenovane 'strokovnjake' (ki to žal niso) v kanado, francijo, anglijo, kjer imajo javno zdravstvo in to na izredno visokem nivoju. Brez čakalnih vrst, brez katastrofalnih zdravniških napak. Strokovno - in ne navidezno strokovno kot dandanes pri nas.
135kmh
19. 02. 2012 20.39
+5
Mi obnovi nekdo v par stavkih?
YONSON
19. 02. 2012 20.31
+3
čigav je POP-tv
ostap.bender
19. 02. 2012 22.44
+4
2500W, pa saj ja veš, mama Usa pa nekaj naslovov na tistih otokih-pozabu kako se jim reče-sam vem, da tam davkov skoraj ni, no pa take zadeve...
JezekTekaTeka26
19. 02. 2012 20.28
+22
Na neko rumeno spletno stran pa ja ne bom dajal svojih osebnih podatkov ...
mac4_m
19. 02. 2012 21.08
+8
ja, vse skupi izgleda kot lovljenje globokih grl, he, he :))
HIPOKRATKA
19. 02. 2012 20.23
+21
Nobenega reda ni v zdravstvu, ne sodstvu, ne šolstvu, ne javni upravi, a zdaj naj se še državljani skregamo med seboj. Sicer pa s samimi debatami ne bomo nič spremenili, saj nas nihče ne posluša.
Principat
19. 02. 2012 23.20
+4
pa to je javna uprava , kjer mislijo le o plačah in svojih pravicah ter demokracijo izkoriščajo v ngršem pomenu besede in to do SKRAJNOSTI ------ USTVARJAJO NEČLOVEŠKE ODNOSE
Tomo Beroš
19. 02. 2012 20.14
+3
sem za zdravstvo nasploh, pa najsibo javno al pa zasebno, pomemben je odnos in kvaliteta storitev, znanje in lepa beseda bolniku, .........