Film/TV

26. Liffe: Tamilski tiger Dheepan iz domače šrilanške v pariško 'džunglo'

Ljubljana, 22. 11. 2015 20.35 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Presenetljivi veliki zmagovalec letošnjega festivala v Cannesu je "Dheepan", film o beguncih pred vojnimi strahotami, o tkanju intimnih vezi in iskanju normalnega življenja, ki "umetno" družino popelje vse od Šri Lanke do srca Evrope: Pariza in Londona.

Režiser Jacques Audiard brez dvoma zna narediti film, na katerega se "lepijo" nagrade. Z zadnjima dvema odmevnima filmoma "Prerokom" in "Rjo in kostjo" (oba smo lahko videli v preteklih letih na Liffu), je zbral več kot 90 nagrad na festivalih po vsem svetu, da nominacij sploh ne omenjamo. "Prerok" iz leta 2009 je bil nominiran za Oskarja, dobil pa je tudi nagrado veliko nagrado žirije v Cannesu. Z njegovim zadnjim filmom "Dheepan" je znova izjemno začel "žetev", saj je v Cannesu dobil Zlato palmo. "Dheepan" je podoben "Preroku", kar se tiče žanra, lahko bi jo opredelili kot kriminalno dramo, a "Dheepan" ne ponuja samo drame, nasilja, temveč ponudi tudi aktualno tematiko prebežnikov, iskalcev novega, življenja vrednega človeka.

Zgodba se začne na Šri Lanki, kjer vladajo vojne razmere, Dheepan (Jesuthasan Antonythasan) je vodja ene od enot tamilskih tigrov v državljanski vojni, ki se bliža koncu. Dovolj ima vojne, smrti, trupel in življenja brez upanja, zato se odloči za beg. Prevzame novo identiteto in ustvari "umetno", izmišljeno družino (vsi trije dobijo potne liste mrtvih oseb), saj imajo vsi skupaj boljše možnosti za asimilacijo in pridobivanje potrebnih dovoljenj za prebivanje in politični azil v novem okolju. Skupaj z "ženo" Yalini (Kalieaswari Srinivasan) in "hčerko" Illayaal (Claudine Vinasithamby) pobegnejo v Pariz, kjer začnejo novo življenje.

Izvrstni Jesuthasan Antonythasan s "hčerko" v v filmu "Dheepan" francoskega režiserja Jacquesa Audiarda.
Izvrstni Jesuthasan Antonythasan s "hčerko" v v filmu "Dheepan" francoskega režiserja Jacquesa Audiarda. FOTO: Liffe

Navkljub nekaterim težavam precej uspešno igrajo svoje družinske vloge in vsak počasi zaseda svoje mesto v lokalni skupnosti. Illayaal hodi v šolo, Yalini pomaga starejšemu moškemu, ki ne more brez pomoči, Dheepana pa zaposlijo kot hišnika v blokovskem predmestju, kjer dobijo tudi stanovanje. A to ni predmestje z rožami na oknih, otroci na dvorišču in sprehajalci, temveč je blokovsko naselje praktično nova vojna cona, v kateri so glavni "dilerji" in lokalna mafija, ki obvladuje teren tudi z orožjem. Dheepan vse to spremlja skozi okno in vidi, kaj vse se dogaja predvsem ponoči. In kmalu se zdi, kot da je Dheepan z družino le pobegnil iz dežja pod kap, saj znova grozi, da bodo vsi trije postali žrtve v boju za prevlado v ne več "obljubljeni" deželi v tokrat urbani "džungli".

Audiard je posnel francoski film, v katerem glavne vloge igrajo tamilski in ne francoski igralci, prav tako se ne izogiba tematiki prebežnikov, njihovih težavah z asimilacijo, francoskim jezikom in kulturnim okoljem. Obenem pa prav tako pokaže tisto mehkejšo plat, ko mora izmišljena družina delovati kot celota in ko se med njimi začnejo spletati rahle, kasneje pa vedno močnejše vezi...

"Projekt sem zelo dolgo pripravljal, vse odkar sem zaključil Preroka.Snemati francoski film v Franciji, v katerem liki govorijo tamilski jezik, se je sprva zdel nor projekt. Preprosto sem izbral tuje igralce in stvari prignal do njihovega skrajnega konca," je med drugim povedal režiser, ki mu je, ob sicer malce "dvomljivem" akcijskem zaključku, z igralci uspelo ustvariti sila prepričljivo zgodbo, ki ponuja pogled v "zakulisje" dnevnih težav beguncev.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.