Film/TV

22. Liffe: Policija

Ljubljana, 12. 11. 2011 09.29 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Francoski film "Policija", nagrajen letos v Cannesu, ni tipičen policijski film. Meji že skoraj na dokumentarec, ki spremlja člane policijske enote za zaščito otrok v vsakodnevnem okolju. In službene travme puščajo posledice tudi v zasebnem življenju.

Filma s precej podobnima slovenskima naslovoma, "Policist" in "Policija", sta eden za drugim na seznamu letošnjega ljubljanskega filmskega festivala, vendar praktično nimata stičnih točk. Že originalna naslova ("The Guard", "Polisse") sta povsem različna, takšni pa sta tudi tematika in pristop. Policist je obešenjaška krimi komedija z obilico izvrstnega humorja, ki na račun uniformiranih mož izstreli cel kup sarkastičnih bodic (podkupovanje, slaba izobrazba, itd.), v glavni vlogi pa blesti Brendan Gleeson. Policija pa je na drugi strani film, ki odstira delo policijskega oddelka za zaščito otrok in je precej bolj neposreden in prav nič zabaven.

Prizor iz francoskega filma, nagrajenega v Cannesu, "Policija".
Prizor iz francoskega filma, nagrajenega v Cannesu, "Policija". FOTO:

Oddelek francoske policije sestavlja mešana skupina moških in žensk, ki se ukvarjajo s prekrški otrok (prostitucija, kraje) na eni strani, na drugi strani pa gre za zaščito njihovih osnovnih pravic, ko so primorani v kriminal, do primerov družinskega nasilja, pedofilije... Teme, ki so pogosto zakopane pregloboko, namesto, da bi te prikrite grozote, ki se dogajajo za štirimi stenami na videz spodobnih in varnih domov, prišle na dan in v roke pravice. A ta prepričljivi celovečerec, ki bi bil lahko skorajda dokumentarec, saj sloni na resničnih primerih, pa ni le zgodba o izkoriščanih otrocih, temveč tudi o policistih, ki plačujejo "davek" za takšno službo.

Težave, s katerimi se soočajo v službi, njihovi medsebojni odnosi, tragedije, ki jih dnevno srečujejo, puščajo na njih posledice in delo nosijo domov, zato trpijo njihova družinska in ljubezenska razmerja. In kot pravi Fred, eden od policistov: "Vem, da ne moremo rešiti sveta. A vsak primer pusti pečat." In ti fantje in dekleta so zares "ožigosani", ko se dnevno srečujejo z za njih običajnimi primeri. Režiserka Maiwenn Le Besco, v filmu igra fotografinjo, ki spremlja policijsko delo skozi objektiv fotoaparata, pokaže sliko vsakdana brez olepšav. Gre za niz primerov, obsodb in zasliševanj ter obenem raziskovanje medosebnih odnosov policijskega oddelka, ki po eni strani bijejo bitko s kriminalom, po drugi pa z birokracijo. Film je letos v Cannesu dobil nagrado žirije.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.