Film/TV

21. LIFFE: Nadaljevanje sreče in seksualna strežba

Ljubljana, 21. 11. 2010 06.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Boštjan Tušek
Komentarji
1

Nadaljevanje filma Sreča režiserja Todda Solondza je v podobno šokantnem tonu kot izvirnik, medtem ko Filipinci svojo "strežbo" opravljajo kar v kinodvorani. Kaj je zdaj moralno in kaj legalno?


Življenje med vojno (režija: Todd Solondz; ZDA, 2009)
Življenje med vojno (režija: Todd Solondz; ZDA, 2009) FOTO: Liffe

Življenje med vojno (režija: Todd Solondz; ZDA, 2009)

Kako bi izgledalo nadaljevanje kultnega filma Sreča, režiserja Todda Solondza iz leta 1998? Nekako tako kot izgleda film Življenje med vojno. Družina Jordan se je sedaj preselila na sončno Florido. Zdi se, da so stari grehi, neprijetnosti in zamere pozabljene. A le navidez. Trish (Allison Janney) se spet zaljubi, saj sorodno dušo najde v Harveyju (Michael Lerner), spomin na nekdanjega moža Billa, ki je bil obsojen in zaprt zaradi pedofilije, pa vedno bolj bledi. Billa medtem izpustijo iz zapora, zato obišče enega od sinov in ga prosi odpuščanja. Trishina sestra Joy se še vedno išče in spopada s svojo ljubezensko preteklostjo. Ko se odreče psihopatskemu možu Allenu, ji začne na misel hoditi pokojni ljubimec Andy. Največji "problemi" pa mučijo prav mladega Timmyja, ki skuša na vse najti odgovor. Na koncu pametno ugotovi, da je "včasih boljše pozabiti kot odpustiti, kajti če storiš slednje, spomin na grozno reč ostane in te še vedno preganja ..."

Zanimivo nadaljnje raziskovanje odnosov med sorodniki, prijatelji in ljubimci. Solondz nadaljuje v stilu, vmes je posnel še Storytelling (2001) in Palindromes (2004), sicer pa dobri cameo vlogi Charlotte Rampling (ki se sredi šestdesetih še vedno upa sleči) in Paula Reubensa (poznan kot Pee Wee Herman).

"Mislim, da se v dejstvu, da like preganjajo njihovi lastni boji, odraža problem zatopljenosti vase. Da, na splošno gre za 'življenje med vojno', a tudi za vojno v nas samih, saj lik Charlotte Rampling govori o notranjih sovražnikih ... Mislim, da je to bolj pomembno," meni Solondz.

 

Strežba (režija: Brillante Mendoza; Francija, Filipini, 2008)
Strežba (režija: Brillante Mendoza; Francija, Filipini, 2008) FOTO: Liffe

Strežba (režija: Brillante Mendoza; Francija, Filipini, 2008)

Drama, ki sledi prigodam družine Pineda v filipinskem mestu, ki vodi pornografski kino in hkrati v njem živi. Bigamija, nezaželjene nosečnosti, incest in še marsikaj drugega so ves čas na njihovem dnevnem redu, sicer pa ima vsak svojo nalogo in svoje probleme. Prezaposleni s svojimi osebnimi demoni člani družine ne opazijo, da pred njihovimi nosovi, v kinodvorani, ves čas poteka še en "posel". Moški prostituti namreč gejevskim strankam kar med projekcijami ponujajo svoje seksualne storitve. Brezizhodno vzdušje v družini ves čas k tlom pritiskajo osebne zdrahe posameznikov. Vse to pa se dogaja v kaosu prihajajočih in odhajajočih strank, tatov in celo koze, ki od časa do časa zaide v kinodvorano in se sprehodi mimo filmskega platna. Kje je torej morala in koliko je še legalno? Vedno namreč obstajata dve plati – absolutna in relativna.

"Strežbo lahko opazujemo z različnih vidikov. Ožje označuje fante na poziv, vključno z mladoletniki, ki svoj posel opravljajo v kinodvoranah. V ospredje tako pride vprašanje moralnosti in tudi legalnosti vseh dejavnosti. V teh predelih se zakoni in predpisi najbolj uveljavljajo v kršitvah. A kaj pomenita moralnost ali legalnost v družbi, ki se utaplja v skrajni revščini in je boj za preživetje očitno vseprisoten? Resnično se vse stvari osredinijo na vprašanje ekonomije," je razložil režiser Brillante Mendoza.

 

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Shpongle
21. 11. 2010 10.44
mmmm viva la france ;)