Film/TV

60. Berlinale: Zlati medved turškemu Medu

Berlin, 20. 02. 2010 21.15 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Na 60. Berlinalu je nagrado zlati medved za najboljši film prejel turški režiser za film Med, dobitnik srebrnega medveda za najboljšega režiserja pa nagrade ni mogel osebno prevzeti – gre namreč za Romana Polanskega.

Zlatega medveda je prejel turški režiser Semih Kaplanoglu za film Med (Bal).
Zlatega medveda je prejel turški režiser Semih Kaplanoglu za film Med (Bal). FOTO: Reuters

Na letošnjem jubilejnem 60. Berlinalu je festivalska žirija pod vodstvom režiserja Wernerja Herzoga podelila zlate in srebrne medvede v tekmovalnem programu. Med njimi je bilo 18 svetovnih premier in trije režijski prvenci.

Dobitniki glavnih nagrad so:

Najboljši film: Bal (Med), Turčija
Nagrada žirije: Eu cand vreau sa fluier, fluier (Če želim žvižgati, žvižgam), Romunija
Najboljši režiser: Roman Polanski (The Ghost Writer – Pisec duhov)
Najboljša igralka: Shinobu Terajima (Kyatapira – Gosenica), Japonska
Najboljši igralec: Grigori Dobrygin in Sergei Puskepalis (Kak ya provyol etim letom – Kako sem preživel to poletje), Rusija
Izjemen prispevek: Kak ya provyol etim letom (Kako sem preživel to poletje), Rusija
Najboljši scenarij: Tuan yuan (Narazen skupaj), Kitajska
Najboljši prvenec: Sebbe, Švedska

Dobitnika zlatega medveda za življenjsko delo sta bila nemška igralka Hanna Schygulla ter nemški režiser in scenarist Wolfgang Kohlhaase, ki sta nagradi prejela že 17. oziroma 18. februarja.

Srebrnega medveda za najboljšega režiserja je namesto Romana Polanskega prevzel producent.
Srebrnega medveda za najboljšega režiserja je namesto Romana Polanskega prevzel producent. FOTO: Reuters

Še pred uradno podelitvijo nagrad pa so razglasili dobitnika nagrade "Teddy Bear", in sicer za najboljši film z gejevsko tematiko. Nagrado je prejela Lisa Cholodenko za komedijo "The Kids Are All Right".

Za letošnje filme je veljalo, da v njih večinoma prevladujejo občutki napetosti, strahu, vojne in temačnega socialnega realizma. Vse našteto velja pripisati tudi političnemu trilerju Najeti pisatelj (The Ghost Writer) Romana Polanskega, ki je bil na festivalu prisoten le v mislih, saj je festivalsko dogajanje spremljal iz hišnega pripora v Švici.

Berlinale rad prikazuje filme z vestjo, posebno takšne, ki ostro obsojajo nepravične in zaostrene politične ali socialne razmere. Takšne teme obravnava film afganistansko-nemškega režiserja Burhana Qurbnija Shahada, ki je postavljen v muslimansko okolje.

Romunski režiser Florin Serban v filmu Če hočem žvigati, bom žvižgal (Eu cand vreu sa fleier, fleier) pripoveduje zgodbo mladeniča, ki se ob padcu komunizma v Srednji in Vzhodni Evropi sooči z družbeno napetostjo in negotovostjo.

Takole so medvedi med podelitvijo čakali na svoje nove lastnike ...
Takole so medvedi med podelitvijo čakali na svoje nove lastnike ... FOTO: Reuters

Film turškega režiserja Semiha Kaplanogluja Bal pa govori o fantu, ki se odloči poiskati očeta, zbiratelja medu, ki se neke noči ne vrne domov. Med morebitne zmagovalce poročevalci iz Berlina uvrščajo film Rafija Pitta Shekarchi, zgodbo očeta, ki maščuje ženino in hčerino smrt.

Boj za preživetje tematizira film ruskega režiserja Alekseja Popgrebskega Kak ya provel etim letom, v katerem poskušata ujetnika na zapuščenem otoku ruske Arktike splesti prijateljstvo na golem zaupanju. Ruski režiser je za tale film prejel kar dve nagradi.

 

Med lahkotnejše filme spadata črna komedija San quiang pai an jing qi kitajskega režiserja Zhang Yimouja in ironično-humorna zgodba Greenberg neodvisnega ameriškega režiserja Noaha Baubacha.

Berlinale velja za največji filmski festival na svetu, saj za razliko od podobnih festivalov, kot sta cannski ali beneški, svoja vrata vsako leto odpre množicam filmskih navdušencev oziroma širši javnosti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.