Domača scena

VIDEO: Leteči Holandec navdušil občinstvo

Ljubljana, 19. 01. 2013 07.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Po 26 letih smo na naših odrih znova videli delo Richarda Wagnerja. Njegova romantična opera Leteči Holandec v koprodukciji SNG Opera in balet Ljubljana in Cankarjevega doma je pri občinstvu na koncu, pa tudi vmes, požela bučne ovacije …

200. obletnico rojstva nemškega skladatelja Richarda Wagnerja so se pri SNG Opera in balet Ljubljana in Cankarjevemu domu odločili počastiti z uprizoritvijo njegove četrte opere Leteči Holandec.

Svoje glasbene sile so posodili tudi Slovenski komorni zbor, simfoniki RTV Slovenija in Anton Podbevšek Teater.
Svoje glasbene sile so posodili tudi Slovenski komorni zbor, simfoniki RTV Slovenija in Anton Podbevšek Teater. FOTO: 24ur.com

Snov za opero je Wagner, zaznamovan z osebno izkušnjo moči viharja na odprtem morju, ki jo je doživel na poti med Rigo in Londonom, povzel po izročilu, ki ga je slišal med mornarji. Wagner je želel prikazati usodo nesrečnega poveljnika fantomske ladje, obsojenega na večno blodenje in nemir, ki ju lahko preseže le ljubezen brezmejno zveste ženske. Delo je označeval kot "mistično pesem ljudstva, ki se s pradavno potezo človeškega bistva izpoveduje s silo, segajočo v srce".

Nastopajoči so za prikazano poželi bučne ovacije občinstva.
Nastopajoči so za prikazano poželi bučne ovacije občinstva. FOTO: 24ur.com
Romantično opero v treh dejanjih v nemškem jeziku s slovenskimi nadnapisi je režiral Matjaž Berger, ki se je o svojem konceptu in razumevanju opere posvetoval z dvema filozofoma, Slavojem Žižkom in Mladenom Dolarjem. V naslovni vlogi je nastopil gost ansambla Andrej Maslakov, v vlogi njegove ljubljene Sente pa prav tako gostja opernega ansambla Maida Hundeling. Drugi solisti so bili: Saša Čano, Branko Robinšak, Aljaž Farasin (k. g.) in Sonja Milenković (k. g.). Kostume je ustvaril Alan Hranitelj, zelo atraktivna pa je bila tudi scena. Scenograf Marko Japelj je namreč na oder nasul 17 ton soli (kot simbol morja) in kitovo okostje v naravni velikosti (kot simbol Holandčeve ladje). Dirigentsko paličico je vihtel uveljavljeni dirigent srbskega rodu Aleksandar Marković.

Kaj o operi menijo znani obrazi in ali verjamejo v zvestobo do groba, pa si oglejte v videoprispevku.

Celotna produkcija je stala kar 365 tisoč evrov.
Celotna produkcija je stala kar 365 tisoč evrov. FOTO: 24ur.com
  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Tonček Balonček
22. 01. 2013 23.40
+1
V Bayreuthu imajo tako velik oder in zakulisje, da pri Večenm mornajrju lahko na oder pripeljeo celo barko, tu pa neko bedno imitacijo okostja. ZA prenovo operne hiše so zabili 70 mio EUR, predstavo imajo pa v CAnkarjevem domu, reliktu komunizma! To je škandal!
bwvdmol
25. 01. 2013 00.21
PREDSTAVA JE VRHUNSKA!! ni važno,četudi bi jo na prešercu izvedli.
bergla 1
20. 01. 2013 11.18
+2
A Jack Sparrow je tud prišel? :D
Toncek Debilcek
20. 01. 2013 02.19
-1
Baloncek. Kere dobre sale. Ahhhha
Tonček Balonček
19. 01. 2013 08.41
+2
A je Demeter Bitenc prišel?