Domača scena

VIDEO in FOTO: Čez mejo s 3.600 trtami modrega pinota

Ljubljana, 19. 10. 2011 10.56 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Teja Pelko
Komentarji
10

Vino je med vsemi alkoholnimi pijačami zagotovo eno od najbolj opevanih v pesmih – pri nas je celo del enega od državnih simbolov. Zato ni čudno, da po njem tako radi posegamo.

Vodja skupine Zaklonišče prepeva Vanja Alič prisega na belo vino.

Vanja Alič ima najraje vina iz Goriških brd, Vipave, Krasa in Istre.
Vanja Alič ima najraje vina iz Goriških brd, Vipave, Krasa in Istre. FOTO: Miro Majcen

"Sem vinoljubec. Dobrih vin, slabih ne. Namesto slednjih raje pijem kokakolo ali pivo. Najraje imam bela vina. Moj prijatelj, znan vinar mi je nekoč dejal, da ti bela vina dajo energijo, rdeča pa te umirijo. Sem ljubitelj avtohtonih slovenskih vinskih sort. Najraje imam vina iz Goriških brd (tokaj in rebula), Vipave (rose, pinela), Krasa in Istre. Pri meni je pitje vina stvar trenutne inspiracije, ne pa obvezen del oz. ritual med hrano. Pijem ga ob kakšnih posebnih priložnostih. Ob njem so se mi porodile že tudi kakšne zanimive ideje, a to se mi zgodi tudi ob pitju kakšnih drugih pijač, tudi ob jutranji kavi so se mi že. Je pa vino med vsemi alkoholnimi pijačami zagotovo najbolj opevano v pesmih, tudi v naših," nam je ob prvem javnem odpiranju 1. Nacionalne vinske banke Slovenije v enem izmed ljubljanskih hotelov zaupal Vanja.

Povabljenci so imeli priložnost poskusiti 11 različnih vrst vina: renske rizlinge letnika 1992, 1993 in 1996, chardonnaye letnika 1996, 1999, 2000 in 2007 in modre burgundce letnika 2000, 2003 in 2006 (letnik 1992 je med svojim obiskom Slovenije pil papež Janez Pavel II.). Presenečenje večera pa je bil beli pinot 1983, še v buteljki z vsebnostjo starejših steklenic 0,70 litra.

Kot nam je povedal gostitelj dogodka, vinar Samo Kupljen, so idejo za banko pred 20 leti dobili od njihovega družinskega prijatelja iz Amerike, ki je varčeval v delnicah ameriške banke in vse izgubil. "Takrat smo mu rekli, vidiš, če bi ti varčeval v vinu v naši banki, bi lahko vsaj še spil kaj. Tako se je rodila ideja o 1. nacionalni vinski banki Slovenije. Skupno je v naši banki varčevalo 1.500 ljudi, od tega jih je okoli 700 svoj vložek že dvignilo, 800 pa je še aktivnih varčevalcev. Mi zanj jamčimo 10 let. Ponosni smo tudi na to, da ima pri nas še vedno vino tudi naš nekdanji predsednik, drugih identitet pa vam kot bankir ne smem izdati," nam je povedal Kupljen, zelo skrivnosten pa je bil tudi glede vrednosti banke. "Obstajata tržna in nostalgična vrednost. O tržni je bolj težko govoriti, nostalgična pa je neprecenljiva."

Gostitelj dogodka, vinar Samo Kupljen, nam je povedal, da so idejo za vinsko banko pred 20 leti dobili od njihovega družinskega prijatelja iz Amerike.
Gostitelj dogodka, vinar Samo Kupljen, nam je povedal, da so idejo za vinsko banko pred 20 leti dobili od njihovega družinskega prijatelja iz Amerike. FOTO: Miro Majcen

Nam je pa zato povedal zanimivo anekdoto o tem, kako so prišli do sorte modrega pinota. "V Franciji smo kupili mlade trte. Jaz sem takrat ravno naredil vozniški izpit in oče me je poslal ponje. Cel avto je bil do vrha napolnjen z njimi, še zadnje sedeže smo morali podreti, saj je bilo teh trt kar 3.600. Prišel sem na Šentilj in carinik me je vprašal, ali imam kaj za prijaviti. Ker so mlade trte na las podobne vrtnicam, sem mu natvezil, da so to vrtnice za mojo mater. Da sem natakar v Nemčiji in da sem mater vprašal, kaj ji prinesem iz Nemčije, pa mi je rekla, nič, samo malo rož. In me je spustil naprej. Tako sem pretihotapil prvo rundo modrega pinota iz Francije v Slovenijo," nam je zaupal Kupljen.

Njegova soproga Lidija pa nam je dejala, da občuduje slovenske male družinske vinarje in njihovo zavzetost pri negovanju in ohranjanju družinske tradicije ter pridelavo vin v skladu z naravo, še posebno ob ukvarjanju z vso birokracijo, krizo in spremenljivimi vremenskimi razmerami. "Res jih občudujem, saj negujejo eno od pomembnih vej slovenskega gospodarstva, ki krepi tudi našo prepoznavnost v svetu, saj vemo, da ima Slovenija vrhunske lege, sploh naša, Jeruzalemska, je vrhunska vinogradniška lega v svetu. Pomembno je, da družinske vinogradniške kmete prepoznamo kot pomembno panogo v slovenskem gospodarstvu."

Velik poznavalec vin Robert Gorjak z vinarjema Samom in Lidijo Kupljen.
Velik poznavalec vin Robert Gorjak z vinarjema Samom in Lidijo Kupljen. FOTO: Miro Majcen
Odprtja banke se je udeležil tudi velik poznavalec vin Robert Gorjak. Ta je prepričan, da imamo Slovenci dobra vina. "Vedno manj je slabih vin. Trg se čisti. Poznavalci in pivci smo vedno bolj zahtevni. Kar se tega tiče, smo v enem dobrem času. Rad imam vina iz vseh vinorodnih okolišev. Vsak ima svoje značilnosti, zato so tudi postavljeni. Nimamo več slabega vinorodnega okoliša, v vsakem je vsaj en dober vinar, še nedolgo nazaj pa ni bilo tako. Tako da z veseljem vzamem steklenico ali več od vsakega od njih in ga lahko priporočim naprej," je za naš portal povedal Gorjak. Kot pravi, je cena zelo dober indikator kakovosti vina, odlike dobre rujne kapljice pa so pester vonj, nekaj, kar ne moremo dobiti za vsakim vogalom, in neka harmonija, skladnost v ustih. "Zame je dobro tisto vino, pri katerem nič ne štrli ven, ki je ravno, gladko, vseeno pa premore nekaj posebnega, drugačnega. Sicer pa priporočam, da vsak ujame svoj slog vina, tisto, kar mu najbolj ustreza," nam je še povedal Gorjak.
Povabljenci so imeli priložnost poskusiti 11 različnih vrst vina.
Povabljenci so imeli priložnost poskusiti 11 različnih vrst vina. FOTO: Miro Majcen
  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

nis9x
19. 10. 2011 23.02
Ve se kdo je v sloveniji normalen.Tisti ki se požvižgajo na simbole in ne pijejo gotovo ne.In tisti ki ne verjamejo že dolgoletnim,tedenskim člankom o koristnosti pitja vina tudi ne.Kdo je tukaj ovca?
luckyss
19. 10. 2011 18.54
Vi "normalni" ljudje povejte mi v čem ste boljši od Aliča... Ja, seveda ovce ne pijejo alkohola in kadijo trave - se pa kregajo o tem, kdo jih bo strigel v naslednjem mandatu.....
nis9x
19. 10. 2011 16.14
G.Aliču se dobro vidi da ga pač pije preveč.Naj se pove tudi to.Pa čeprav je dobro vino in simbol in ne vem kaj še vse.Alkohol je kemično gledano strup za celice in je pravzaprav vseeno kako ga zapakiramo.
srpko
19. 10. 2011 15.44
Ne vem kje ste povezali Vanjo Aliča - z vini, toda vem, da je VSE KAR JE ZAPELO NJEGOVO "ZAKLONIŠČE PREPEVA" - BILO SUPER. Je nekakšna vest slovenskega naroda.
Foen
19. 10. 2011 14.29
pupa od anbot: tole pa ne more biti samo od kakega kozarca, zgleda kot bi čez njega stekla celotna zaloga 1. Nacionalne vinske banke Slovenija.
Andi1234
19. 10. 2011 14.29
Če ni vino mlado, meni osebno ni nič kaj posebnega. Vsi ti bariki so prav cesarjeva nova oblačila.
tinetone
19. 10. 2011 14.11
"...pri nas je celo del enega od državnih simbolov..." aja keterega? zdravljica je državni simbol samo 7. kitica vino pa je omenjeno v 1. kitici torej gospa "ovinarka" kateri državni simbol?
tinetone
19. 10. 2011 14.07
ja šparaš vino 50 let in potem ga spiješ... in potem? potem ni več vina... krneki...
pupa_od_anbot
19. 10. 2011 14.02
Stitch 19.10.2011, 13:47 0 ta vanja alič je pa na videz čist propadel pa tak fejst dec je bil... kaj češ, leta (pa kakšen kozarec preveč) tečejo tudi njemu
Foen
19. 10. 2011 13.47
ta vanja alič je pa na videz čist propadel pa tak fejst dec je bil...