Po prihodu bleščečih, visokotehnoloških naprav so sobna kolesa malce poniknila v pozabo – vendar danes trenerji in športni navdušenci ponovno ugotavljajo, da je sobno kolo eden najbolj praktičnih naprav za krepitev telesa v domači dnevni sobi. Čas je torej, da si priskrbite sobno kolo in kar doma pred televizorjem poskrbite za kondicijo, odvečne kilograme in boljše počutje.
Kadar je zunaj mokro, prehladno ali prevroče
Sobno kolo je popolna rešitev za vse, ki med slabim vremenom pogrešajo svojo kardio trening. Sobno kolo je vedno pripravljeno na uporabo, trenirate lahko na prijetni temperaturi, poleg tega pa vam ni treba skrbeti za rezervna oblačila, saj imate vedno vse na dosegu roke. Poleg tega lahko trenirate pozno zvečer, ko je sonce že zdavnaj zašlo.
Če se ne znate odločiti, katero kolo je ustrezno za vas, smo vam pripravili kratek vodič. Za obširnejše informacije pa kliknite tukaj .
Kako izbrati ustrezno sobno kolo?
Na trgu je ogromna izbira sobnih koles, zato pred nakupom najprej razmislite naslednje:
• ste na sobnem kolesu začetnik ali napredni uporabnik,
• koliko prostora imate na razpolago,
• kakšna je vaša telesna masa
• imate morda kakšne zdravstvene omejitve
Naj vam za začetek predstavimo 3 tipe sobnih koles, ki jih lahko najdete po trgovinah.
1. Ležeče kolo
Začetnikom, starejšim, pretežkim in tistim z zdravstvenimi težavami priporočamo ležeče sobno kolo, saj daje več udobja, zahteva manj intenzivno vadbo in skrbi za ustrezno podporo hrbtenice.
2. Pokončno kolo
Če ste zdravi, je za vas najboljša izbira pokončno sobno kolo, saj najbolje simulira kolesarjenje na pravem kolesu v naravi. Pokončna kolesa ponujajo intenzivnejšo vadbo od ležečega.
3. Spinning kolo
Če si želite energetično vadbo, ki vas bo izzvala, porabila ogromno kalorij in intenzivno oblikovala vaše telo, si izberite spinning sobno kolo.
Kako se motivirati k vadbi?
Če se bojite, da bo vaše sobno kolo postalo odlagališče cunj, vam predlagamo nekaj trikov, ki vas bodo spodbudili k vadbi.
• Poiščite si partnerja za vadbo. To je lahko vaš prijatelj, partner, sorodnik, sosed … cilj partnerstva je skupna motivacija za vadbo in medsebojno spremljanje rezultatov, če že ne tekmovalnost.
• Urnik in dnevnik vadbe . Zapisujte si dnevnik vadbe vnaprej. Načrtujte si jo vnaprej, najboljše za en mesec ali vsaj teden. Če eno vadbo izpustite, jo nemudoma nadoknadite z novo.
• Vsaka vadba naj ima namen . Vsako ovadbo označite z določenim namenom, pa naj bo to moč, okrevanje, drugačna hitrost oz. testiranje drugega programa na kolesu. Sobno kolo lahko uporabite tudi za ogrevanje in ohlajanje za drugo vadbo.
• Sprememba okolice . Če imate možnost, kolo obračajte proti oknu, drugič proti televizorju, poglejte kakšen motivacijski dokumentarec. Čas bo minil kot za šalo.