Domača scena

'Ni dobro, da je vsem vse dopuščeno in da delaš samo, kar ti srce narekuje'

Ljubljana, 13. 01. 2017 12.48 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Na velikem odru MGL so krstno uprizorili novo komedijo Družinski parlament Cristine Clemente (1977), večkrat nagrajene katalonske dramatičarke, scenaristke in režiserke. Na oder jo je postavil režiser Primož Ekart, igralsko zasedbo pa med drugim sestavljajo Domen Valič, Jožef Ropoša in Lena Hribar.

Družinski parlament ni le zabavna družinska komedija, ampak tudi slika nekega časa, neke družbe, ki v svojih sanjah tako čudno spominja na nas same. Igralci v predstavi ne ponujajo odgovora na to, kako bi družinski parlament moral zgledati ali pa kakšen sistem bi moral imeti, ampak postavljajo na oder nekaj, kar je vsem znano iz vsakodnevne prakse oziroma iz ureditve, v kateri živimo in tudi dogodkov v svetu.

V predstavi igrajo Lena Hribar, Jernej Gašperin, Jožef Ropoša, Tanja Dimitrievska in Domen Valič.

Domen Valič tokrat igra vlogo Wolfganga, študenta na izmenjavi, ki študira arhitekturo. ''Wolfgang se takoj zaljubi v Ano, ki pripada eni zelo temperamentni družini, ki ima ureditev družinskega parlamenta. Jasno je, da je to nekaj čisto novega za Wolfganga, ki zelo uživa v vsem tem. Kasneje ugotovi luknje in pomanjkljivosti sistema in kaprice posameznih članov. Sam študij vloge je bil meni zelo všeč. Takšen old-school gledališki pristop, ki pa nikakor ni zakrnel oziroma je ena taka zadeva, ki jo kot igralec čisto obrtniško moraš znati obvladati in s tako vrsto študija ohranjamo to kondicijo in se vedno nekaj novega tudi naučimo.''

Domen Valič in Lena Hribar
Domen Valič in Lena Hribar FOTO: Peter Uhan

V predstavi lahko vidimo, da dokler so postavljena neka pravila in se jih člani družine poskušajo držati, velja nek red, ko pa se ta pravila kasneje nekoliko zabrišejo, pa stvari začnejo uhajati izpod nadzora.

''Definitivno. Tako kot je tudi dramaturginja Alenka Klabus Vesel povedala: 'Družina je prva uniformirana celica, prvi sistem, v katerega se rodiš in zagotovo potekajo neka pravila.' Vsi vemo, da so starši (oz. kdorkoli je glava družine) nezmotljivi in se ravnajo po pravilih, ki ti jih zelo močno vsiljujejo. Pa potem čez leta in tekom izkušenj vidiš, da mogoče temu ni čisto tako. Potem pride tisto obdobje, ko si star nekje 18, 20 let, mogoče že prej, ko se ti zdi, da si še posebej pameten in da točno vidiš, kaj bi bilo potrebno narediti, da bi to funkcioniralo, da bi bilo pravično za vse, ki pa lahko vsebuje veliko enih slepih peg,'' še doda Domen.

Igralka Lena Hribar, hčerka dramskega igralca Zvoneta Hribarja, je doživela svoj krst, saj je prvič sodelovala v MGL. Po premieri nam je zaupala, da se je s soigralci odlično ujela. ''Ker sem prvič delala projekt v MGL, mi je zelo pomagalo, da sem dobila podporo od igralske ekipe in vzdušje je bilo med samim študijem vloge odlično. Vlogo sem hitro vzljubila in moram reči, da jo rada igram in da imam rada to Ano. Meni je bil ta tekst že v izhodišču všeč, ker v bistvu se zgodba dogaja na osnovi družine, potem pa se mi zdi, da tudi publika in tudi ko bereš tekst lahko vlečeš zelo močne vzporednice z realnim dogajanjem, tudi mogoče čisto aktualnim v Sloveniji in širše.'' Za Leno je to že drugo sodelovanje z režiserjem Primožem Ekartom, s katerim je prvič delala predstavo Evropa. Pravi, da je zelo zahteven, kar ima sicer rada: ''Delati z njim je krasno,'' je še dodala.

Lena Hribar
Lena Hribar FOTO: Peter Uhan

Premiera pa je bila še posebej velik zalogaj za prekaljenega igralskega mačka Jožefa Ropošo, ki ima že tri tedne težave z glasilkami, zato je bil ta večer precej na slabem glasu. ''Če imaš težave z glasom, je treba zelo delati na preponi in iskati načine, kako boš moduliral glas in potem igraš s celim telesom. Si odpenjaš pas, da ima prepona čim več prostora, da dela in da čim več zraka spustiš skozi glasilke,'' nam je zaupal Jožef, ki ga pri nas lahko vidimo tudi v vlogi doktorja Bučarja v seriji Usodno vino. Igralec je s prvimi odzivi občinstva zelo zadovoljen. ''Študij je bil zelo hiter, kvaliteten in naporen. Režiser nas je gnal kot norce, včasih imaš občutek, da celo preveč, ampak rezultat je bistven. Mislim, da smo uspešno prenesli to sceno na veliki oder, saj je bila najprej mišljena za malo sceno, kjer bi se drugače igralo. Glede na prve odzive mislim, da je predstava gledalcem všeč. Ker je bilo v predstavo vloženega veliko dela in ker je res zanimiva, ji želim še veliko ponovitev.''

V predstavi lahko vidimo, kako cepljenje politike na družinske vrednote in načine delovanja povzroča velike in komične učinke.
V predstavi lahko vidimo, kako cepljenje politike na družinske vrednote in načine delovanja povzroča velike in komične učinke. FOTO: Peter Uhan

Na vajah za predstavo pa ni šlo vse tako kot bi moralo, saj si je režiser Primož Ekart zvil gleženj.

''Primož je super in na vajah zelo noter pade, nevede začne vpiti (smeh), zelo povzdigne glas. Ampak to je tako lepo videti, ker je tako strasten v tem, toliko sebe da noter in to je pri tem študiju bilo tudi nujno potrebno, ker je tudi ta družina zelo strastna in glasna. Enkrat, ko je skočil dol z odra, je rekel ''gremo naprej'' in ko smo že šli naprej s tekstom, smo samo zaslišali ''au, je*****''. Mislili smo, da nam bo zaradi tega zvečer odpadla vaja, ampak nam na žalost ni, smo jo vseeno imeli. On je imel že malo gipsa gor in to je bilo to. Primož se hitro celi, ja (nasmeh),'' je za 24ur.com še za konec povedal Domen.

Primož Ekart s sinom Filipom in hčerko Lino
Primož Ekart s sinom Filipom in hčerko Lino FOTO: Mare Vavpotič

Premiero si je ogledalo kar nekaj znanih, med njimi tudi glasbenik Marko Vozelj, ki je bil navdušen nad videnim. ''Predstava je zelo luštna, življenjska, realna in seveda tako kot komedija pač mora imeti, nastavi obraz tako kot karikatura: poudari tisto, kar je veliko, naredi še večje. Se mi zdi, da je družina neka osnovna celica. Mislim, da vsaka družina na tem svetu na nek način odseva parlament določene države.''

Marko Vozelj z družino
Marko Vozelj z družino FOTO: Mare Vavpotič

Marko pa v gledališče ni prišel sam, ampak je v MGL prvič s seboj vzel tudi svojo starejšo hčerko Mašo, ki hodi v 7. razred.

''Naša družina je imela tako spodnji in zgornji dom parlamenta zaseden, tako da o tem bomo malo predebatirali doma, ampak smo se nekajkrat prav prijetno spogledali in nasmejali. Tudi doma se določene stvari dogovorimo skupaj, je pa tako, da žal nisem zagovornik prijateljstva, ne govorim o prijateljstvu otrok-starš, ampak o prijateljstvu generacij, to mi pa ne diši. Se pravi neko spoštovanje mora biti, se mi zdi, da je to neka zdrava mera demokracije. V bistvu je med svobodo in kaosom zelo tanka linija in velikokrat je zapakirana v demokracijo. Ni dobro, da je vsem vse dopuščeno in da delaš samo, kar ti srce narekuje. Ker toliko kot je src na svetu, toliko imamo nekaj svojih pogledov. Če je preveč vse puščeno svobodni volji, ne nazadnje pride potem do zakona močnejšega. Še iz pradavnine vemo, da si z močjo lahko uveljavljal svojo miselnost ali pa svoje potrebe, tako da hvala bogu, da je šlo človeštvo, tako naprej, da se znamo pogovarjat, ampak neke meje pa vseeno morajo biti.''

Vsebina predstave Družinski parlament

Pred nami je družina z dvema odraščajočima otrokoma Ano (Lena Hribar) in Rikijem (Jernej Gašperin). Starša Marta (Tanja Dimitrievska) in Albert (Jožef Ropoša) že od nekdaj pedantno skrbita za to, da se vzgoja in sistem organizacije življenja znotraj družine odvijata v skladu z načeli prave demokracije. Imajo svojo ustavo, zakone, določajo proračun, plačujejo davke, skratka, delujejo kot država v malem. Stvari pa se začnejo zapletati, ko se hči Ana nenadoma ne strinja več z ustaljenim sistemom in začne terjati spremembe. Njena zahteva sproži plaz nepričakovanih dogodkov, v katere je vpleten tudi njen fant Wolfgang (Domen Valič). Avtorica se izjemno duhovito poigrava z vzorci zapletov znotraj sodobnih parlamentarnih demokracij. Kriza, varčevalni ukrepi, osebni interesi, karierizem, lobiranja, korupcija, predsodki, konservativnosti …

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.