Izmed 50 Slovenk, ki so bile v zadnjih 365 dneh najuspešnejše, so v sodelovanju z uredništvom One ugledni strokovnjaki, budni spremljevalci družbenega dogajanja, razglasili zmagovalko. Častni naziv ONA 365 je letos pripadel dr. Renati Salecl.
Na seznam desetih finalistk so se izmed vseh tistih Slovenk, ki so s svojim delom in osebnostno naravnanostjo pustile sledi v času in prostoru svojega delovanja, uvrstile še Petra Matos, Tatjana Fink, Anita Ogulin, Tina Maze, Tanja Fajon, Urška Lunder, dr. Neda Pagon, Irma Pavlinič Krebs in Nataša Pirc Musar, ki jih je občinstvo nagradilo z bučnim aplavzom, neizbrisljiv pečat predvsem domačemu (pa tudi svetovnemu) družbenemu dogajanju pa po mnenju uredništva One dajejo Svetlana Makarovič, Marjana Lipovšek, dr. Gabi Vogrinčič Čačinovič, dr. Aleksandra Kornhauzer, Irena Grafenauer, dr. Spomenka Hribar, dr. Vesna V. Godina, dr. Danica Purg, Mojca Senčar in dr. Manca Košir.
Slovesno prireditev sta vodila Bernarda Žarn in Mario Galunič, na odru pa so se o uspešnosti žensk v današnjem času in njihovem vplivu na družbeno dogajanje pogovarjali Ivo Boscarol, Danica Purg, Valentina Smej Novak in Leon Magdalenc. Za prijetno glasbo so poskrbeli Jadranka Juras, Nina Strnad in Rudolf Gass, zaplesala pa sta tudi trenutno najboljša slovenska plesalca Miha Vodičar in Nadiya Bychkova.
Glavna nagrajenka je prejela umetelno izdelano broško, ki ji jo je izročila urednica revij Ona in Onaplus Sabina Obolnar, čestital pa ji je tudi predsednik Republike Slovenije dr. Danilo Türk. Nagrajenka je prejela tudi bon pokrovitelja večera v vrednosti 4.000 evrov, ki ga bo namenila v dobrodelne namene.
O zmagovalki ...
Dr. Renata Salecl se je rodila v Slovenj Gradcu, kjer sta s sestro Tanjo že zgodaj vzpostavili zelo globok odnos. Danes najboljši prijateljici sta bili domiselni že v otroški igri, ta pa se je pozneje nadaljevala v izvrstnih karierah obeh sester. Renata nikoli ni delala velikih načrtov o svojem mednarodnem uspehu. A če jo danes vprašate, ali je uspešna bolj v tujini kot doma, odvrne, da je najbrž res bolj uspešna v tujini, ampak je tako bolje, "ker ti je v Sloveniji uspeh prej v škodo kot v korist".
Bližnji znajo povedati, da je izvrstna mama, kar v današnjem času – če sploh v katerem – ni za odmet. Kako najti ravnovesje med poklicno kariero, osebno rastjo in družino, so namreč vprašanja, ki begajo mnogo sodobnic. Ona to zna. Morda ob zavedanju, da kapitalizem na vseh ravneh, ne le na ravni potrošništva, potrebuje iluzijo neskončnih možnosti, tudi ve, da se je za ljubezen treba potruditi. V slovenščino prevedena knjiga Choice (Izbira) je čudovita mešanica spoznanj, kako današnji človek ob vseh navideznih možnostih ostaja opeharjen, saj se zato, ker noče zamuditi tiste prave priložnosti, v resnici nikoli ne odloči.
Saleclova deluje v Ljubljani, Londonu in New Yorku. Dela na Inštitutu za kriminologijo v Ljubljani ter na sloviti London School of Economics. Njene knjige, denimo knjiga O tesnobi, so bile prevedene v več kot deset jezikov.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.