Ni jih malo, ki ime proteini pogosto uporabljajo tudi za beljakovine na splošno.
A dovolj o tem. Kar na Wikipedio, če vas zanima več.
Gremo raje kar naprej.
Kako so proteini zgrajeni?
V proteinskih molekulah so aminokisline med seboj povezane s peptidno vezjo. Peptidna vez nastane med aminoskupino ene in karboksilno skupino druge aminokisline, pri čemer se odcepi molekula vode. V protein vezano aminokislino imenujemo aminokislinski ostanek.
Zakaj so proteini pomembni?
Proteini so sestavni del naših mišic. Kot razlaga že Wiki zgoraj, jih naš organizem razkraja na aminokisline, ki predstavljajo najmanjše sestavne enote proteinov. V tej obliki jih telo tudi izkorišča. Največ proteinov najdemo v mesu, mlečnih proizvodih, jajcih in v manjših količinah jih najdemo tudi v zelenjavi.
Zakaj športniki vnašajo proteine v obliki dodatkov v svoje telo?
Razlog je pravzaprav preprost. Skozi vnešene proteine preko prehranskih dodatkov je omogočeno, da ne vnašajo drugih, za telo nepotrebnih snovi (recimo maščobe ali ogljikove hidrate iz naravne prehrane). Zapisano po domače, na ta način dosežejo, da njihovo telo prejme samo čiste beljakovine.
Obenem pa z njihovim vnosom skozi prehranska dopolnila poskrbijo za lažjo absorpcijo proteinov v telesu, saj prehranska dopolnila vsebujejo tudi sestavine, ki omogočajo telesu lažjo absorpcijo proteinov.
Med pomembnejšimi beljakovinami izstopajo protein sirotke, jajca in soje.
Zakaj so proteini sirotke med bodybuilderji tako priljubljeni?
Odgovor je v tem, da bodybuilderji v večini primerov uživajo protein sirotke zato, ker ima lastnost izjemno hitre absorpcije proteina v telo.
Kako so pomembni za športno prehrano drugi proteini?
Jasno, da s pravilno prehrano (kar pomeni tudi raznoliko) dodatno športniki vplivajo na učinkovitost svojih treningov in priprav. Zato je priporočljivo, da se v njihovi prehrani znajdejo tudi počasnejše beljakovine (takšne, ki se absorbirajo počasneje).
Kako hitro se posamezni protein absorbira v telo je odvisno tudi od njegove sestave oziroma od dolžine aminokislinskih verig, ki jih mora telo razgraditi. Krajša kot je, hitreje jo telo razgradi. Najkrajše verige imajo tako peptidi, potem hidrolizati, izolati in na koncu koncentrati.
Zakaj vsi tako govorijo kako je pomemben 80% delež beljakovin v proteinskih dodatkih?
Proteinski dodatki imajo nekateri zaradi boljšega okusa, užitka samega, barve in drugih vzgibov tudi dodatne stvari. Zato velja, da imajo dobri proteinski napitki 80% delež beljakovin. Ostalih 20% pa sestavljajo dodatki.
Ti so lahko deloma iz ogljikohidratov (recimo dekstroza, ali, če gre za dietski proizvod tudi fruktoza), lahko so maščobe, sladila, arome, sladkor, vitamini, minerali.
Zraven teh so lahko dodatki v proteinskih dopolnilih tudi dodatki za izgorevanje maščob, zeliščni ekstrakti, CLA in drugi.
Večina proteinov sirotke ima delež beljakovin od 70% do 80%, kar pomeni, da je najboljše kupiti dopolnila s takšnim deležem proteina. Če pogledamo to na ravni obroka, bi to pomenilo, da ima en 30 g obrok približno 20 do 25 gramov proteinov.
Kako ob poplavi ponudnikov proteinov izbrati pravega?
Zadošča, da preverite dve reči:
Prvič: Iščite med proizvajalci in prodajalci, ki jih zanima dolgoročnost svojega dela. To je najprej. Tisti, ki jih zanima najprej zaslužek, šele nato kakovost, vam bodo ponujali dobesedno vse.
Po drugi strani, te, ki so na trgu že dalj časa, lahko enostavno preverite z njihovimi referencami, znanjem, izkušnjami, navsezadnje pa lahko tudi kakšno njihovo stranko povprašate o tem kako so zadovoljni z njimi. Tako s svetovanjem o primernih prehranskih dopolnilih, kot kasneje z uporabo samega produkta.
Drugič: Certifikati kakovosti. Bodite pozorni na razlike med "home made" in tako imenovanimi samooklicanimi certifikati na eni strani in certifikati, ki jih za tovrstne produkte podeljujejo različne pristojne inštitucije. Mnogokrat boste pri teh označbah certifikatov (če boste le malenkost pozorni) ugotovili, da si proizvajalec sam daje označbe tipa bio, 100% varno in podobne. Lahko, da slednje sicer drži, a vseeno raje stavite na te, ki certificirane oznake dobijo od pristojnih inštitucij in ustanov.
Več informacij o zdravi fitnes prehrani ter vseh potrebnih dodatkih za športnike lahko najdete tudi na flexshop.com.