Domača scena

FOTO: V vojni vedno nastradajo nedolžni ljudje

Ljubljana, 22. 05. 2012 11.21 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Teja Pelko
Komentarji
2

Urban Klančnik se je po fantazijskem romanu Kalius, romanu o prostituciji in pedofiliji Geneza ter satiri na sodobno družbo Droplja Krt lotil še zgodovinske tematike.

Novinar in pisatelj Urban Klančnik je izdal že svoj četrti roman z naslovom Ali mrtvi sanjajo? Gre za – kot sam pravi – protivojni roman, ki delno temelji na pripovedih udeležencev druge svetovne vojne, pri čemer pa se avtor ne postavi na nobeno stran.

Avtor je med drugim spregovoril tudi o tako imenovani Pohorski aferi, ki je bila dolgo časa utišana.
Avtor je med drugim spregovoril tudi o tako imenovani Pohorski aferi, ki je bila dolgo časa utišana. FOTO: Stane Ravnikar

"Ena od glavnih poant tega zgodovinskega romana je, da stvari nikoli niso črno-bele oziroma v tem primeru rdeče-bele. Nastradali so vsi, tako domobranci kot partizani, pa tudi tisti vmes. V vojni vedno nastradajo tudi nedolžni ljudje, ki so prisiljeni v to dogajanje, o katerem niti ne vedo prav veliko. Knjiga govori o družini Volodja, ki se znajde v vojni vihri. Najstarejši sin se najprej znajde na Nemškem kot vpoklican vojak, neke vrste prisilni delavec, kasneje pa kot vojak na ruski fronti. Družina pa se z vojnim dogajanjem sooča na Koroškem, od koder prihajam tudi sam. Čeprav morda stvari niso bile tako zelo hude kot na Sutjeski ali Starem gradu, so se tudi tu dogajale svinjarije. Glavna tema knjige je psihološki opis teh značajev, kaj se je z njimi dogajalo v teh časih," nam je na predstavitvi knjige v prestolnici povedal Urban.

Avtor je knjigo, v kateri je polno zgodovinskih dejstev in natančnih opisov orožij, pisal tri leta. Leto dni je trajalo samo zbiranje podatkov. Pogovarjal se je tudi z nekaj ljudmi iz Razgorja. "Ti so se po vseh teh letih še vedno bali, da bi jih kakor koli izpostavljal in jih imenoval z njihovimi imeni," nam je zaupal Klančnik, ki si je sprva sicer želel napisati bolj obširen roman z vsemi podrobnostmi, ki bi obsegal okoli 600 strani, a si je potem premislil, saj bi ga po njegovi oceni pisal okoli 20 let. Glavni pobudnik knjige je bil sicer njegov oče. "Ne vem, ali bi se je lotil brez njega. Oče je od ljudi, ki sem jih potem intervjuval, slišal veliko zgodb iz druge svetovne vojne in mi dejal, naj kaj napišem o tem, saj da gre za zelo dobre zgodbe. In ko sem videl, za kaj gre, sem bil takoj za," je za naš portal povedal Klančnik.

Zanimanje za roman je bilo veliko.
Zanimanje za roman je bilo veliko. FOTO: Stane Ravnikar
V knjigi Urban omenja tudi tako imenovano Pohorsko afero, ki je bila dolgo časa utišana. "Po padcu pohorskega bataljona so iz Centralnega komiteja poslali nekega generala z nalogo, da uniči belo in plavo gardo, gestapovske vrinjence v partizanskih enotah. A vsi, ki nekaj vemo o tem, zelo dvomimo, da je bilo vrinjencev res toliko. Številna priznanja so namreč izsilili. Pri tem je še posebno izstopal Pukljasti Miha. Priznali so vsi, razen enega, saj je bilo mučenje tako grozljivo, da so nekateri priznali že takoj, saj so vedeli, kaj bodo delali z njimi. Nato so jih odpeljali v gozd in jih ustrelili. Pri fantih iz Prlekije in Zasavja, ki so bili bolj verni od preostalih in so imeli podobico Svete Marije, je bilo denimo že to dovolj, da so jih ustrelili. Natančne številke usmrčenih ne ve nihče, ugiba pa se, da jih je bilo okoli 50."

Knjiga opisuje tudi svinjarije, ki so se dogajale v taborišču Šmartno pri Slovenj Gradcu. "O svinjarijah nisem pisal zato, da bi bralca šokiral, ampak da bi ga postavil v tisto kruto realnost vojne. Druga svetovna vojna je bila ena izmed najbolj grozljivih dogodkov v zgodovini človeštva. Kakšne dele je bilo zato zelo težko pisati, saj sem se kot pisatelj moral vživeti tako v vlogo žrtve kot v vlogo mučitelja. A zgodovinski romani pač imajo neko svojo težo, saj veš, da se je nekaj podobnega ali pa celo identičnega v resnici dogajalo. Glavno sporočilo romana je protivojno. Po nekaterih podatkih je med drugo svetovno vojno umrlo 60 milijonov ljudi. A se iz tega nismo naučili čisto nič. Že kmalu potem so se začele nove vojne – Koreja, Vietnam … Trenutno je cel svet v vojni. Mislim, da smo zelo močno na poti 3. svetovne vojne ali pa smo že celo naredili korak čez in pravzaprav tretja svetovna vojna že traja, pa se tega niti ne zavedamo točno. Upam, da ne. Kot pravi eden od glavnih junakov na koncu: 'Upam zato, ker moram upati,' in mislim, da so to tiste besede, ki definirajo ta roman," nam je dejal Urban, ki ima v mislih že pet novih knjig. "Najprej bom verjetno končal še eno fantazijsko knjigo, ki je že napisana, a potrebuje še ogromno popravkov. Poskušal bom v angleščino prevesti tudi knjigo Ali mrtvi sanjajo?. V glavi pa imam tudi nekaj drugih resnih zadev, za katere upam, da bodo izšle v naslednjih nekaj letih. Nikoli nisem pisal zaradi denarja. Super je, če pokriješ stroške. A pomembno je, da je to, kar je v knjigi, to, kar je v meni," nam je še zaupal Urban, ki se je s pisanjem knjig resneje začel ukvarjati na fakulteti, med svojimi vzorniki pa je izpostavil Georgea R.R. Martina, Dostojevskega, Tolstoja, Miho Remca in Prežihovega Voranca z njegovim romanom Doberdob, ki je zanj eden od najboljših romanov vseh časov.

Po predstavitvi knjige je moral Urban napisati kar nekaj posvetil.
Po predstavitvi knjige je moral Urban napisati kar nekaj posvetil. FOTO: Stane Ravnikar
  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

byonic
23. 05. 2012 08.29
-10
Urbanček je prebral tri zgodovinske knjige in že je vojni veteran. Bi pa prvi letel ko bi začelo pokat. Tipičen Slovenec.
SLOKILL
23. 05. 2012 15.56
+9
JA POTEM PA TI NAPIŠI K SI TAK EKSPERT. TI SI TIPIČEN SLOVENEC. NE PRIVOŠČI NIKOMUR NIČ, SOSEDU NAJ BAJTA POGORI ITD...