Domača scena

FOTO: Srednjeveški Maribor dobil kraljico

Maribor, 01. 09. 2010 13.43 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Na Grajskem trgu v Mariboru so v torek slovesno odprli 6. Špasfest, katerega namen je obogatiti kulturno dogajanje v mariborskem mestnem jedru.

Na festivalu, ki bo trajal do sobote, 4. septembra, se bo na 7 prizoriščih zgodilo več kot 70 kulturno-umetniških in zabavnih prireditev.

V mečevanju se je preizkusil tudi eden izmed mlajših obiskovalcev.
V mečevanju se je preizkusil tudi eden izmed mlajših obiskovalcev. FOTO: mediaspeed

Množico na Grajskem trgu sta nagovorila Franc Kangler, župan Mestne občine Maribor in Tatjana Mileta, direktorica Gospodarsko interesnega združenja Stari Maribor ter programska vodja festivala. Slednja je obljubila, da bo tudi letošnji festival nadaljeval svojo tradicijo ter na mariborske ulice in trge vnesel pridih preteklosti, pomešan z vrvežem sedanjosti. Sledil je nastop srednjeveške mečevalske skupine Merlet iz Prage, ki je s svojim nastopom poskrbela za navdušenje gledalcev, saj so se lahko v mečevanju preizkusili tudi sami. Po otvoritvi festivala je na Arkadah Mariborskega gradu nastopil Tadej Toš, na odru Hiše Zahir pa so z odlomki iz predstav Aladin in Levji kralj nastopili dijaki English Student Theatre II. Gimnazije Maribor. Že v dopoldanskih urah so odprli srednjeveško tržnico, otroci so na Glavnem trgu ustvarjali v otroških delavnicah 1001 noč, na Trgu svobode pa izdelovali srednjeveške igrače.

Srednjeveško mečevalsko skupino Merlet si bo mogoče ogledati tudi 1. septembra, ko se bodo ob 18. in 19. uri še enkrat predstavili na Grajskem trgu. Tudi na ostalih prizoriščih bo pestro. Na odru Hiše Zahir se bo predstavila mariborska orientalska scena, na Arkadah mariborskega gradu se bosta obiskovalce zabavala Sašo Stare in Vid Valič, na mariborskih ulicah bo možno srečati skupino Buffeto, nadaljevale se bodo otroške delavnice 1001 noč, na ustvarjalnih delavnicah bodo spoznavali grbe, na srednjeveški tržnici pa predstavljali stare obrti.

V prenovljenem Naskovem dvorcu bodo ob 18. uri odprli razstavo “Naskov dvorec in Špasfest“, kjer si bo na fotografijah mogoče ogledati utrinke iz preteklih let, ko je Špasfest s svojimi prireditvami gostoval v Naskovem dvorcu. Razstava bo na ogled do 1. oktobra 2010.

V Arkadah mariborskega gradu je za dozo smeha poskrbel tudi Tadej Toš.
V Arkadah mariborskega gradu je za dozo smeha poskrbel tudi Tadej Toš. FOTO: mediaspeed
  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

henrikosmi
06. 09. 2010 05.29
ma bejšte bejšte bi bla bolša kraljica brezposelnih...
BrightFame
03. 09. 2010 13.37
Zanimivo. Najprej čestitke, da znaš skopirat stavek iz Wikipedie. Če si že poiskal podatke prosim preberi ves članek, nato pa še v roke vzami kakšno drugo (bolj verodostojno) literaturo. Vse, kar si s svojim vpisom poudaril je prva omemba slovenskega imena za Maribor, kar pa ne pomeni, da je Maribor takrat nastal. Napisal si, da Maribor v srednjem veku sploh ni obstajal - NAROBE. Že leta 1164 je obstajala naselbina pod Piramido (grič nad mestom), ki se je imenovala Markburg. Leta 1254 pa mesto dobi MESTNE PRAVICE, kar časovno spada v srednji vek. Ne razumem, kaj ima zraven zapis o obdobju druge svetovne vojne, saj se pogovarjamo o srednjem veku. No, če pa ni bilo zgodovine Maribora v učnem programu, pa predlagam kakšno literatura preden pišeš bedarije.
busta-rusta
03. 09. 2010 11.40
BrightFame02.09.2010, 17:152 busta-rusta; očitno si prešprical zgodovino v šoli... ...... Prvi zapis slovenskega imena Maribor je delo Stanka Vraza in sicer v pismu Ljudevitu Gaju 10. novembra 1836. Vraz si je ime preprosto priredil iz nemškega Marburga tako, da je obdržal prvi del besede Mar, nemški burg pa spremenil v slovenski bor. Zgodovina Maribor je bil do druge svetovne vojne najhitreje razvijajoče se mesto v državi. Prevladovali so industrijski obrati v Melju, kjer še danes stoji veliko pomembnih industrijskih obratov. A med drugo svetovno vojno, ko ga je zavzel okupator, so ga zavezniški bombniki bombardirali, da je postal najbolj uničeno mesto v Jugoslaviji, saj je bilo porušenih kar 47% vseh stavb. Nastalo škodo so uspeli popraviti šele leta 1950. - ne zgodovine Maribora pa res nismo imeli v učnem programu
BrightFame
02. 09. 2010 17.15
busta-rusta; očitno si prešprical zgodovino v šoli...
busta-rusta
02. 09. 2010 13.30
He he kako leder jakno ma Kangler ko kak mestni poljeprivrednik izpade...
busta-rusta
02. 09. 2010 13.28
V srednejm veku Maribora sploh ni bilo, bile so tri kmetije, mlinar in pek, Maribor se je začel razvijati šele s prihodom železvice Dunaj-Trst. Če ne verjamete sami precerite, Če pa ste užaljeni pa me bk. Edina zanimivost je bila mlinarjeva hči...
saintjozef
01. 09. 2010 21.54
Špasfest in srednji vek - vse štima.
tinetone
01. 09. 2010 19.19
a kraljica je tjaša zidan ali tjasha zhidan...