Domača scena

FOTO: Pred prvo celovečerno predstavo se je vrnil v preteklost

Ljubljana, 01. 09. 2015 10.15 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Teja Pelko
Komentarji
1

V okviru 63. Ljubljana Festivala smo si ogledali dva baleta v koreografiji Edwarda Cluga - Rekviem za 2 stola in Stabat mater. Plesalci so s prikazanim navdušili občinstvo, med njimi tudi znane obraze …

Plesni solo Rekviem za 2 stola na glasbeno podlago Wolfanga Amadeusa Mozarta je Clug po naročilu nizozemske plesne skupine Station Zuid leta 2006 ustvaril za priznanega slovenskega plesalca Christiana Guerematchija, po premieri leta 2006 v Tilburgu in obsežnejši nizozemski turneji pa smo ga v izvirni plesni interpretaciji Guerematchija prvič videli tudi v Sloveniji.

Plesno kreacijo Stabat Mater pa je Clug na glasbeno podlago Giovannija Battiste Pergolesija ustvaril za münchenski balet gledališča Staatstheater am Gärtnerplatz julija 2013.

V predstavi Stabat Mater nastopajo plasalci: Catarina de Meneses, Tijuana Križman Hudernik, Jelena Lečić, Evgenija Koškina, Branka Popovici, Ines Uroševič, Asami Nakashima, Blaga Stojčeva, Mirjana Šrot, Ana Germ, Sergiu Moga, Matjaž Marin, Gaj Žmavc, Sytze Jan Luske, Tiberiu Marta, Yuya Omaki, Cristian Popovici, Mircea Golescu, Stefan Banica, Alexandru Pilca in Jure Masten. 
V predstavi Stabat Mater nastopajo plasalci: Catarina de Meneses, Tijuana Križman Hudernik, Jelena Lečić, Evgenija Koškina, Branka Popovici, Ines Uroševič, Asami Nakashima, Blaga Stojčeva, Mirjana Šrot, Ana Germ, Sergiu Moga, Matjaž Marin, Gaj Žmavc, Sytze Jan Luske, Tiberiu Marta, Yuya Omaki, Cristian Popovici, Mircea Golescu, Stefan Banica, Alexandru Pilca in Jure Masten.  FOTO: Ljubljana Festival / mediaspeed.net

Plesalci so s prikazanim navdušili občinstvo, saj jim je to ob koncu namenilo bučne ovacije. Nad večerom pa je bil navdušen tudi koreograf. "Vesel sem, da sem ponovno tu. Že nekaj let odlično sodelujemo s Festivalom. Upam, da se bo to nadaljevalo, da bomo še naprej zanimivi, da bomo prihajali sem z novimi izzivi za nas in seveda tudi za gledalce." Za Križanke pa je dejal, da gre za zelo specifičen prostor, še posebno, ko naletiš na tako ugoden topli večer. "Kar me je danes fasciniralo, je, da se je ta širina, ki ga nudi ta avditorij in ta zelo velik oder, prelevila v eno tako globoko tišino proti koncu. Predstavo sem sicer spremljal bolj tehnično, me je pa prevzela ta kontemplacija, kolektivna reakcija gledalcev. Sedel sem čisto zadaj in opazil sem, da se ni niti ena oseba v zadnjih sekundah predstave premaknila. Morda tudi zaradi presenetljivega konca," nam je povedal Clug.

Clug veliko dela tudi v tujini. V kratkem se bo podal v Švico in na Nizozemsko.
Clug veliko dela tudi v tujini. V kratkem se bo podal v Švico in na Nizozemsko. FOTO: Ljubljana Festival / mediaspeed.net

Koreograf se sicer zelo nerad vrača v preteklost. "Meni je bilo zelo težko, ko je prišlo do odločitve, da uprizorimo Rekviem za 2 stola. Težko se vračam nazaj. Nekako si ne dovolim tega. Vsak človek strmi samo naprej. Sem pa vesel, da se je to zgodilo. Da sem dejansko skozi ta solo in skozi Christianovo čudovito kreacijo tudi sam doživel eno samorefleksijo samega sebe izpred 10 let. Vesel sem, da smo bili primorani najti en komad, ki bi 'pasal' zraven Stabat mater. Mislim, da je ustrezalo tudi po sami kompoziciji pa tudi glasbeno, saj gre za dva glasbena dela z religiozno tematiko. Znotraj tega pa si seveda dovolim lastno inspiracijo in uživam v svoji domišljiji, ko je dovolj pripravljena za novo odkritje in to nekako pričakujem tudi od gledalca," nam je povedal Clug, ki trenutno pripravlja svojo največjo predstavo – vsaj po dolžini. Šlo bo namreč za njegovo prvo celovečerno plesno predstavo v dveh dejanjih z orkestrom. Premiera bo 6. novembra v SNG Maribor, v Ljubljani pa jo bo moč videti 23. novembra v Cankarjevem domu.

Christian Guerematchi, ki je s svojim solom tako zelo navdušil občinstvo, da se je 'moral' ob bučnem aplavzu še enkrat vrniti na oder, nam je povedal, da sicer raje nastopa v zaprtih prostorih. "Nastopati na zunanjem prizorišču je po navadi slabše, v Križankah je pa super," nam je dejal Christian. Za plesalca je predstava Rekviem za 2 stola zelo posebna, predvsem zaradi glasbe. "Zdi se mi, da imam res dober odnos z Mozartom. To mi je najdragocenejše iz tega sola," nam je povedal plesalec, pohvalil pa je tudi delo s Clugom. "Zadnje čase sicer ne delava. Je pa z njim izvrstno delati. On je tako pozitiven človek. Je razumevajoč, inspirativen. Res poseben," nam je povedal Christian, ki je predstavo iz leta 2006 obnovil v samo nekaj dnevih. "Ni denarja, zato moramo hitro moramo delati. Sicer to je nekje v telesu. Je pa potrebno počasi vsak korak posebej spraviti nazaj," nam je razkril plesalec, ki trenutno v Amsterdamu nastopa še s sedmimi plesalci. "Vse kombinacije imam rad. Solo je super, ker si res samo od sebe odvisen. Je pa fino tudi v skupini, saj si vedno v enem krogu dobrih ljudi," nam je dejal Christian.

Clug je s predstavama Rekviem za 2 stola in Stabat mater navdušil tudi znane Slovence.

"Meni je bilo zelo všeč. Vidi se, da so plesalci zelo izdelani, tako da je energija kar sekala. Tudi koreografsko je bilo zelo zanimivo, ker je vse skupaj nekako sovpadalo z vsakodnevnim življenjem. Mi je bil pa bolj všeč Stabat mater, saj je bil bolj dinamičen, ker je bilo več plesalcev. Tudi prva solo točka je bila razred zase. Veliko težje je, če si sam na odru, ker moraš dati še toliko več energije gledalcem. A ko pride več plesalcev, se te dotakne morda še bolj," nam je dejal plesalec in koreograf Matevž Česen, ki si predstave SNG Maribor večkrat ogleda v Ljubljani, če ima priložnost za to, pa se odpravi tudi v štajersko prestolnico.

Barbra Drnač in Christian Guerematchi
Barbra Drnač in Christian Guerematchi FOTO: Ljubljana Festival / mediaspeed.net

Plesalka, koreografinja in televizijska voditeljica Barbra Drnač je baleta tokrat videla prvič. "Na premieri sem manjkala, potem pa nekako kar nisem našla časa. Šla sem z velikim zanimanjem in sem kot vedno zelo navdušena. Mislim, da zna Clug res v svojem prepoznavnem koreografskem kodu narediti takšne odlične koreografije, ki imajo tudi odlično in večno sporočilnost. Seveda sem bila navdušena tudi nad Christianom Guerematchijem. Njegov solo je bleščeč, njegovo telo pa zavidanja vredno," nam je dejala Drnačeva, ki sicer redno obiskuje predstave, tudi v SNG Maribor. "Meni kilometri ne delajo kakšnih prevelikih težav," namreč pravi plesna poznavalka.

Režiserka in producentka Dragica Petrovič in Matjaž Javšnik
Režiserka in producentka Dragica Petrovič in Matjaž Javšnik FOTO: Ljubljana Festival / mediaspeed.net

"To je Clug. Na enih momentih natančen, tako da skeli. Govori en tak univerzalen jezik, ki pa je zelo čist. Kar zelo cenim pri njem je tudi to, da nikoli ne pozabi še na kakšen humoren vložek. Na oder prenese takšne univerzalne in kozmične zadeve in jih poda na en tak lep, mehek način. Zdi se, kot da zadeve lebdijo, čeprav je zadaj ogromno dela. Jaz sem pri Pandurju in Clugu vedno fasciniran nad tem, da sta bila vrsto let v enem ansamblu, zdaj pa gresta vedno še en korak višje in vedno presenetita z nečim novim. Upam, da se bodo še dolgo gnetli pa vzhajali skupaj," nam je dejal igralec in komik Matjaž Javšnik. Matjažu sta bili všeč obe predstavi. "Oba baleta sta mi bila blazno zanimiva. Drugi je bil seveda veliko bolj dinamičen tudi že zaradi same postavitve, a tudi prvi – že sama ideja, da takšno delo postaviš v boksarski ring … res lepo. Me je 'nafilalo'," nam je povedal Javšnik, ki si predstave SNG Maribor ogleda tudi v matični hiši – če je takrat le prost. "Je pa res, da več predstav vidim v tujini kot tukaj. Ker v tujini sem po navadi na dopustu in imam čas iti. Tu pa vedno, kadar so predstave, imam tudi jaz svoje. Redko imam ta privilegij, da si lahko grem pogledat druge slovenske ustvarjalce. Ko imam čas, pa z veseljem," nam je še dejal Matjaž.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

devlon
01. 09. 2015 12.14
-2
vse, samo da delat ni treba...