Dugonjiću na EP bron na 100 metrov prsno

Herning, 13. 12. 2013 16.46 |

T.Š./STA
8

Drugi dan evropskega plavalnega prvenstva v 25-metrskih bazenih v Herningu je slovenski tabor nestrpno pričakoval finale na 100 metrov prsno in nastop Damirja Dugonjića. Slovenski reprezentant je v polfinalu dosegel drugi izid, v finalu pa je zasedel tretje mesto in osvojil bronasto odličje. Zmagal je prvi favorit Madžar Daniel Gyurta.

Na 17. evropskem prvenstvu v 25-metrskih bazenih je Slovenija po zaslugi Ravenčana Damirja Dugonjića osvojila prvo medaljo. Korošec je zasedel tretje mesto na 100 metrov prsno in osvojil bronasto odličje. Plavalec Fužinarja se je zanesljivo uvrstil v finale, v polfinalu je Korošec z dosežkom 57,58 za dve stotinki sekunde zaostal le za prvim favoritom Madžarom Danielom Gyurto, ki je tudi v finalu plaval najhitreje in zmagal. Drugi je bil Nemec Marco Koch, tretji pa slovenski reprezentant Dugonjić, z izidom 57,24 je postavil nov državni rekord. Kot omenjeno je naslov evropskega prvaka osvojil Gyurta (57,08), Koch je bil drugi (57,14).

Dugonjić je v ozkem krogu največjih favoritov za medaljo tudi na razdalji 50 metrov prsno, saj ima najboljši prijavljeni izid, na 100 prsno je imel drugega. V obeh omenjenih disciplinah je na lanskem svetovnem prvenstvu v Istanbulu osvojil srebro, poleti na SP v Barceloni pa je dvakrat za las ostal brez medalje, na 50 m prsno za stotinko, na 100 prsno za tri.

Damir Dugonjić
Damir Dugonjić FOTO: Damjan Žibert

Dugonjić je tokrat začel bolj pogumno, na polovici celo tesno vodil in bil na zadnji dolžini bazena poravnan s Gyurto in Kochom. V napetem finišu sta bila tekmeca močnejša in Dugonjić se je moral zadovoljiti z bronom. "Vedel sem, da smo vsi trije skupaj. Morda sem na tekmi malo menjal ritem, a na koncu nisem imel več moči in tekmeca sta me za malo prehitela," je po nastopu povedal Dugonjić. Svoje peto odličje na teh prvenstvih, za Slovenijo pa že 55., je 25-letni Korošec po prihodu v cilj doživel z mešanimi občutki. "Po eni strani sem vesel, ker sem plaval nov državni rekord ... a želel sem si več. Predvsem rezultatsko, saj je bilo včeraj popoldan dosti lažje, a bil sem le tri desetinke počasnejši. Mislil sem, da je več rezerve, danes je bilo to največ, kar sem zmogel, a stopničk sem seveda vesel."

Dobro je v polfinalu na 50 m delfin nastopila tudi Nastja Govejšek, ki je s 26,88 še enkrat izboljšala lasten mladinski državni rekord. Do članskega rekorda Katje Hajdinjak ji je zmanjkala stotinka sekunde. V polfinalu na 100 m mešano je nastopila še druga mladinka Tjaša Pintar iz Radovljice in bila z 1:02,08 ob mladinskem rekordu prav tako 20. Španka Mireia Belmonte Garcia je priplavala do drugega zlata, saj je bila najboljša še na 800 m prosto. Po popoldanskem delu so bile znane tudi slovenske uvrstitve. Tjaša Oder, ki je dopoldan popravila osebni rekord, je bila na koncu osma, Špela Bohinc pa 17.