Slovenija

Država z varstvom zakonitosti proti odškodnini za Mirage

Ljubljana, 14. 06. 2013 13.32 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Država ne bo kar tako plačala odškodnne podjetju Mirage, ki bi moralo glede na sodbo višjega sodišča dobiti 8,3 milijona evrov odškodnine. Pravobranilstvo namreč zahteva varstvo zakonitosti, Virant pa razmišlja o reviziji.

Državno pravobranilstvo je na vrhovno sodišče vložilo zahtevek za varstvo zakonitosti v primeru Mirage. Država se namreč ne strinja s sodbo višjega sodišča, ki je določilo, da mora Slovenija podjetju Mirage plačati 8,3 milijona evrov odškodnine zaradi enostranske prekinitve posla, vezanega na registracijske nalepke za motorna vozila.

Notranji minister Gregor Virant je že v odzivu na že pravnomočno sodbo napovedal, da preučujejo možnost revizije in da se bodo odločili zanjo, če le ne bo preveč tvegana.

Ministrstvo je novembra 2001 za pet let s podjetjema Cetis in Mirage sklenilo pogodbo o oblikovanju, izdelavi in dobavi nalepke za tehnični pregled motornih in priklopnih vozil. Aprila 2005 pa so bile te nalepke z novelo zakona o varnosti cestnega prometa ukinjene. Ker se družbi s sporazumno razvezo nista strinjali, jo je ministrstvo odpovedalo enostransko.

Vse se je zapletlo zaradi odpovedi dogovora o nalepkah o tehnični ustreznosti vozil.
Vse se je zapletlo zaradi odpovedi dogovora o nalepkah o tehnični ustreznosti vozil. FOTO: POP TV

V sporu je nazadnje odločalo višje sodišče, ki je dosodilo, da mora država Mirageu plačati glavnico v višini 3,48 milijona evrov zaradi izgube čistega dobička in glavnico v višini 1,16 milijona evrov, ki se nanaša na 25-odstotni davek na dohodek pravnih oseb, oboje z obrestmi od 18. januarja 2006 do plačila, pa tudi stroške postopka.

Medtem pa po pisanju Dnevnika na dan prihajajo nove podrobnosti v zvezi s plombo lastniškega deleža podjetnika Roberta Rotarja v podjetju Mirage, ki jo je minuli teden na predlog novomeškega davčnega urada zaradi 480.000 evrov visokega dolga, pretežno iz naslova dohodnine, na sodišču zahtevalo državno pravobranilstvo. Ta kot fizična oseba od leta 2006 dolguje tudi nadomestila za stavbno zemljišče, davek od premoženja in prispevke za socialno varnost, ki jih plačujejo lastniki zasebnih podjetij.

Po besedah predstavnikov pravobranilstva, ki je zastopalo novomeško davčno upravo, so zoper Rotarja vodili številne postopke davčne izvršbe, leta 2006 so mu rubili plačo, v naslednjem letu avtomobil. Naslednji poskusi rubeža v letih 2009, 2010 in 2012 so bili neuspešni. Zdaj najnovejši poskus rubeža, tokrat na Rotarjev delež v Mirageu, časovno sovpada z objavo o dosojeni odškodnini podjetju, še piše časnik.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

HooplaToopla
14. 06. 2013 17.32
+1
Te nalepke so imele naklado stotisoče izvodov. To pomeni, da je proizvodna vrednost ene 10 centov če sploh. Za 8 milijonov evrov bi morali torej naštancati 80 milijonov nalepk. ----- Janša je sicer nagnusno pokvarjen kriminalec, ki bi že davno moral služiti dosmrtno zaradi veleizdaje. Ampak tule ima pa prav. --- Tako sodnik, ki je tako odškodnino prisodil, kot banditi, ki so pri tem sodelovali, bi morali dobiti 10 let strogega zapora s prisilnim delom. V kamnolomu, ker galej, kamor taki goljufi spadajo, žal ne premoremo. Že včeraj bi morali priti po njih policisti in jih vklenjene pokazati ljudstvu. Ne jutri. Banda nagravžna lopovska. Res komaj čakam, da se bo končno en Slovenec kot prvi odločil, da ne bo obesil sebe, ampak bo ferdirbal raje koga od teh lopovov. In dal s tem zgled ostalim, ki se nameravajo fentati v prihodnosti.
PS-bleferji
14. 06. 2013 20.17
+0
HooplTtopla da sem jaz na J.J mestu te takoj tožim, kjer tvoje exstremistično obnašanje presega vse meje normalnega komentarja.
ferencz 1
14. 06. 2013 17.32
+3
edino pravilno, plačat naj mate in Bohinc!
kolcamož
14. 06. 2013 14.59
+5
sam nej probajo kej plačat.....